Zátopek (2021)

Český filme ach jo. Když už se tu konečně přestávají točit retro komedie nebo retro dramata z doby komunismu tak jsou schopni čeští tvůrci domršit takový zlatý námět jakým je příběh Emila Zátopka a jeho ženy. Námět už tak dosti bohatý, umím si představit že v USA by to byl jednoznačně Oscarový příběh, a mi to tady stejně "obohatíme" úplně nesmyslnými flashforwardy. Opravdu nechápu k čemu ta druhá časová linie byla, kromě toho že bezvadně rozbourala celistvost vyprávění.  Rovněž bylo podivné vykreslení Zátopka jako člověka, jednou ho tu ukazují jako českého Forresta Gumpa, podruhé jako egoistického sportovce, za chvíli jako přítele lidu a vzorného občana a hned na to jako rebela. Proboha to co dokázal Emil Zátopek už pravděpodobně nikdo nikdy nedokáže, a místo toho aby to film prodal a napálil to do diváků emocemi tak se babrá v roce 1968 - opět, všichni víme že to tu kurva stálo za hovno, ale těch filmů už tu o té době bylo natočeno od revoluce asi tak 68 biliard.

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Bylo to vlastně docela hodně blbé, ale zapůsobilo to kouzlo vánoc nebo co, ale mě to v té záplavě těch nepovedených českých pohádek posledních 30 let vlastně docela sedlo a já to kupodivu zkouknul celé. Taky to možná bylo poblouznění mysli a působení  konjukce jupitera se saturnem, co je jev co se stane tak jednou za sto let a stejně to asi budu mít s touto pohádkou.

Avatar: The Way of Water (2022)

Stejně jako u jedničky vám krása Pandory vyrazí dech, nevídaný audiovizuál, až si říkáte že jste viděli film z roku 2032 anebo jsou stávající blockbustery 10 let staré, Cameron opět dokázal, že je někde jinde. Šílená stopáž dokazuje že čas je relativní, protože to uběhlo jako voda, které je tady dost a je to úchvatná podívaná. Jasně mohl bych vytknout některá klišé v příběhu, ale Avatarovi to pro jeho krásu a strhující akci odpustíte. Ne, nespadla mi brada jako před dekádou při prvním přistání na Pandoře, ale užil jsem si každou minutu a z kina odcházel nadmíru spokojen. Doufám, že Jamesovi nebude trvat návrat na Pandoru dalších deset let.

Wednesday (2022) (seriál)

Už dlouho se mi nestalo, abych sjel skoro celý seriál za jednu noc. Skončil jsem v šest ráno, a po krátké přestávce na spánek a práci jsem dojel zbytek. Tomu vychvalování seriálu se nedalo vyhnout, valilo se na mě ze všech koutů sociálních sítí, ale protože kus rebela ve mě nechce plout na trendy vlně tak jsem ho úspěšně ignoroval. Nuda, no spíš hlavně opice léčená v posteli, mě nakonec dokopala si ten pilot pustit...a byl jsem v tom až po uši. Hlavně první díly kdy se Wednesday absolutně neschopná zapadnout potýká s okolím je neskutečně zábava. Jenna Ortega si to neskutečně dává, skvěle balancuje mezi tím být zábavná, zajímavá a cool, a tím aby to nesklouzlo ke směšnosti. Bavila mě i většina vedlejších postav. Při sledování si určitě vzpomenete na Harry Pottera a jeho školu čar a kouzel, přesně to kouzlo to má, jako když s ním poprvé vystoupíte na nádraží v Bradavicích. A propojení kultu Addams family prostřednictvím Christiny Ricci? Geniální nápad. Dalo by se možná namítnout na příliš ukvapené a málo vygradované  finále, ale celkový dojem je jednoznačně plná palba. Tyhle minisérie jsou pro mě daleko lepší než nekonečné série o 25 dílech a 12 sériích, na to nemám čas a beztak je to vyplněné vatou. Wednesday je zábavná každou minutu, a už se nemůžu dočkat návratu do Nevermore.

Kdopak to mluví 2 (1990)

Jako malej capart jsem to měl na VHS a vzhledem k omezeným zdrojům - do videopůjčovny mě ještě rodiče nepustili - jsem koukal na to co bylo, a tak jsem to viděl asi víckrát než bych chtěl. Pamatuju si otravný dabing "mluvících" děcek a otravnou malou sestřičku, peripetie s panem nočníkem a Travoltův tanec ve školce. Ale že bych si to dobrovolně pustil dnes, to asi ne.

Roztříštění (2019)

Docela depresivní film, neumím říct do jaké míry to bylo způsobeno mým momentálním rozpoložením, ale film na mě působil jakoby podprahově, možná díky zvolenému filtru postrádající teplé barvy, tak tísnivou atmosférou, že bylo až nepříjemné se na to dívat. Pointa je pro znalce žánru jasná asi tak od 10 minuty filmu, takže ten plot twist na závěr zkušenějšímu divákovi spadlou bradu nezpůsobí.

U Zlaté rukavice (2019)

Ten hnus, zmar a společnost životních ztroskotanců a ztracených existencí ať už v podobě hlavního antihrdiny Honky nebo v osazenstvu místní putyky Goldene Handschuh na vás zapůsobí tak intenzivně a zprostředkuje vám tu atmosféru tak dokonale, že ten smrad téměř cítíte. Sonda do světa, kterému by se chtěl každý vyhnout, a dokonce mnohdy raději děláme, že neexistuje, je odporná stejně jako působivá a v rámci žánru nevídaná.

Terrifier (2017)

Konečně slasher, který má koule a nebojí se pořádného gore, go Fulci go go. Klaun je správně šilený a maska je rozhodně povedená.

Silnější (2017)

Silný námět, který ale nefunguje jak má, ten tvůrci zamýšlený emocionální dopad se nekoná.  Tvůrci nabízejí chvíli obrovskou osobní tragédii, pak rodinné drama, partnerské neshody, pak oslavuje sílu ducha a nezapomene ani na dávku patriotismu. Dohromady to prostě nefungovalo a nebýt skvělého Gyllenhaala tak bych šel s hodnocením ještě níž.