Insidious 2 (2013)

Z Jamesa Wana sa definitívne stal majster moderného hororu. Dokonalé napojenie na predošlý diel, v ktorom režisér kombinuje prvky klasického hororu s modernými, aj keď mierne okukanými prvkami pod svojím povestným rukopisom. Istá podobnosť s The Conjuring tu je, predovšetkým strih, kamera a rekvizity (niektoré sú v týchto filmoch až úsmevne identické). Scenárom a sériovým prepojením sa však na Insidious 2 nič spomínané nevyhrabe. Plíživá atmosféra, niektoré lakačky na infarkt, mnoho fantasy prvkov a záverečná polhodina, z ktorej mi napätím takmer ošediveli vlasy. Navyše nevídané, avšak trefné odľahčenie málinko vtipnými hlodmi v podaní nezabudnuteľnej dvojice excentrických paranormal expertov. Horor roka.

Zambezia (2012)

Snaživo vytvorený vtáčí animák, ktorý však so súčasnou tvorbou len ťažko drží krok. Animácia i grafická stránka je pomerne slabá, čo by sa dalo vynahradiť originálnejším príbehom. To ale nie je tento prípad. Napriek tomu je Zambezia vtipná a v závere veľmi napínavá rozprávka s fakt skvelou hudbou (asi najlepšia zložka filmu), ktorú ocenia výhradne mladší diváci.

Old Boy (2003)

Najlepší kórejský film, aký som doteraz videl, je súčasne aj najlepším Parkovým dielom vôbec. Old Boy je podaný úplne odlišne, ako sme u nám známejších tvorcov zvyknutí, no všetky jeho články fungujú ako dobre namazaná mašina. Choi hrá ako o život, psychológia a vzťahy postáv fungujú, navyše scenár je vyžmýkaný do poslednej kvapky. Od začiatku do konca sa nezbavíte pocitu napätia, ktoré v niektorých situáciach a scénach núti diváka sa doslova potiť. Rukopis režiséra v tomto prípade film posúva do zvláštnych výšin, ústredný hudobný motív prekrásny. Nemám žiadnu výraznú výtku.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Narozdiel od výbornej päťky je toto napojenie viac - menej len sériový marketingový ťah, ktorý príbehovo len melie zbytky, podobne ako to robili režiséri v sérii Saw. Lin si však stále drží laťku na úrovni akčných kinohitov, v ktorých patrí Fast and Furious medzi tie najlepšie. Film je plný svalov, rýchlych áut, hlučnej a prehľadnej akcie a výbornej hudby, dokonca aj hlášky čiastočne fungujú. Herci sú však nútení púšťať z úst kŕčovité kraviny, a po fyzikálnej stránke, aj keď to treba brať s nadhľadom, je to až prehnane neuveriteľné. Film však stále slušne šliape, rozhodne sa nedá hovoriť o slabom dieli série, o takých desať rokov to možno bude hotová akčná kultovka.

Turbo (2013)

Turbo je jeden z animákov, ktoré nevyužívajú svoj potenciál ani z polovice. To však pri tomto nápade je len mizivý detail - slimáka ktorý chce byť pretekárom, to sme tu ešte nemali. Dospelým neuniknú rôzne odkazy na filmy ako Fast and Furious, deti si film zamilujú. Postavičky sú sympatické, vtipné, navyše príbeh je veľmi pekný a v istej miere nesie aj nejaké to posolstvo pre všetkých. Oddychový a zábavný animák, ktorý sa vo svete nestratí.

Stážisti (2013)

Najlepšia komédia, akú som za poslednú dobu videl. Áno, je to možno americká reklama na Google a všetko čo s ním súvisí, ale bola to fakt zábavná reklama. Film pôsobil nadovšetko úprimne, milo, vtipne, navyše so štipkou romantiky, vo veľmi neokukanom prostredí. Nemá cenu riešiť nejaký ten rutinný scenár, pretože Levy ma donútil celé dve hodiny sa spokojne usmievať v dobrej nálade, a párkrát sa aj schuti zasmiať. Nebyť Vaughnových otravných vykecávačiek a stupídnych rád do života, ktoré veľakrát nemali zmysel, mali by Stážisti bližšie ku komédii roka.

Muž z oceli (2013)

Man of Steel je doteraz snáď najlepším spracovaním Supermana, ktorý predčí aj klasiku s Reeveom. Nejde totiž už o žiadnu tuctovú komiksovú adaptáciu, ale filmové dielo, ktoré funguje samé za seba. Scenár nie je ničím prevratný, no jednoduchý príbeh krásne dopĺňa flashbackové rozprávanie hlavného hrdinu, ktoré dodáva filmu dramatický ráz a hladko naladí diváka na správne emócie. Všetky nedostatky zahmlieva ohromujúci digitálny vizuál prepracovaný do každého detailu, od kostýmov, cez vesmírne lode a Crypton, až po parádne deštrukčné súboje. Snyder tentoraz upustil od slow-motion efektu, čo takémuto filmu len prospelo, a dokázal Supermana konečne podať ako nezabudnuteľné sci-fi, kde ani klišé nepôsobí vtipne. Navyše Cavill sa do svojej role náramne hodil, Superman dostal konečne oblek, ktorý vyzeral cool, a otcovské role v podaní Crowea a Costnera? Z toho proste nič lepšie snáď ani vzniknúť nemohlo.

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Jedna z najabsurdnejších debilít poslednej doby, ktorá prekračuje úplne všetko. Mimo toho, že film bol celý totálne hluchý, miestami priam nechutný a trochu trápny, som sa bavil veľmi dobre. Herci hrajúci sami seba počas súdneho dňa, tony hlášok, vtipov a scén, na ktorých som sa schuti zasmial. Škoda že to nebolo o niečo zaujímavejšie a dej vlastne nikam neviedol, no tak to zjavne malo byť, pretože tu išlo v prvom rade o srandu, ktorej sa dostalo občas až príliš.

Cesta samuraje (2010)

Obrovské prekvapenie, ktoré je ukážkou dokonalej súhry osobitých žánrov západu a východu. Film sa nebojí ísť strmhlav až za hranice možností, dokáže byť krutý a vtipný zároveň, navyše štýlovo nakrútený a sympaticky obsadený. Pomalý rozbeh bezchybne vynahradí finálny masaker, aký som nevidel už roky. Jediným problémom snímku je, že Lee sa nesnaží vystúpiť z vôd béčiek a drží sa potichu pri hladine, čím stráca na prvotnej pútavosti a ostáva až príliš nenápadným. A to je pri takomto výbornom filme chyba.

Nothing Left to Fear (2013)

Nechápem, ako niekoho môže baviť stále takéto filmy točiť. Tuposť ohromného zrna, v ktorej režisér len zhŕňa zbytky, čo hororový žáner kedy ponúkol, a prezentuje to prostredníctvom nemastných - neslaných hercov, bez štipky nápadu. Film vás cez pol hodinu v podstate oboznamuje s postavami a tajomným mestečkom, snaží sa diváka navnadiť a len zbytočne naťahuje, napokon ponúkne len stokrát videné. V tomto prípade to nezachraňuje ani starý trik so sexy hrdinkou v hlavnej úlohe. Navyše, nad scenárom aj jednoduchý divák pokýve hlavou.