Soudní síň (2008) (pořad)

Nemôžem si pomôcť, je to veľmi, veľmi zlé, až je to dobré. Prihlúply nekonečný televízny program kde sa opakujú viac menej stále tie isté problémy na ktorých sa dá často aj celkom dobre zasmiať, herci-neherci sú priam katastrofálni ale iné sa ani čakať od niečoho takéhoto nedá. Pre mňa sa stala Súdna sieň takou menšou televíznou rutinou pri ktorej sa v kľude navečeriam a pokrútim hlavou nad tým ako katastrofálne vyzerá tento JOJ-kársky seriál.

Smrt čeká všude (2008)

Veľké sklamanie. Priznám sa, pouličné boje v štýle Black Hawk Down som vôbec nečakal, žiaľ ani kompletný film postavený na zneškodňovaní jednej bomby za druhou s absenciou akéhokoľvek pútavého príbehu. Musím však uznať že postavy sú tu celkom zaujímavo vykreslené a ich úzkostné pocity priam ťahajú z obrazovky, nemohol som sa však zbaviť pocitu že je to len ďalší film, kde zobrazujú amerických vojakov ako najväčších a najsilnejších hrdinov, ktorí sa sami vrhajú do mínových polí bez akejkoľvek pomoci a s drsnými výrazmi v tvárach. Kathryn Bigelow ako režisérka dala zo seba snáď všetko čo mohla, je to aj vidieť, no na mňa film pôsobil príliš nútene a obyčajne ako trhač Oscarov.

Město (2010)

Neviem, prečo bolo okolo tohto filmu také haló. Tá hra na silný a drsný film celkom slušne aj vyšla, ale nájde sa kvantum podobných filmov ktoré zaujmú ovela viac. To ako sa zo zločinca vplyvom lásky k žene stáva "dobrák" dnes pchajú takmer všade a Afflecka ako herca príliš nemusím a tu ma tiež bohvieako neprekvapil. Jedna hviezda za Rennera, ostatné dve za slušne zvládnuté akčné scény, solídnu réžiu a pekný koniec. Toť vše.

Počátek (2010)

Inception je jeden neskutočne atmosferický, detailne prešpikovaný, akciou nabitý a audiovizuálne famózny celok. Prvýkrát som bol náramne ohúrený, druhý raz ešte viac. A myslím že sa to ani nezmení. DiCapria som si začal vážiť už od úlohy v Blood Diamond ako veľmi kvalitného herca, a keď sa spojil s Nolanom, ktorý chrlí nápad za nápadom, nič zlé z toho ani vzísť nemohlo. A k tomu Hans Zimmer vo svojej správnej hudobnej forme, bez ktorej by film možno stratil celú atmosféru. To sa proste musí vidieť, a určite nie len raz.

Sledování (1998)

Skvelá kriminálka v noir-štýle v dnes už tak povestnom "Nolanovskom" spracovaní, ktorá vás donúti premýšlať a zároveň plieskať sa po čele pri finálnom rozuzlení. A keď k tomu pripíšeme riadne temnú atmosféru, kvalitnú hudbu a to, že to bol nízkorozpočtový debut, z tých 5 hviezd nemôžem strhnúť ani jednu. To by som sa potom musel plieskať po čele znova.

Memento (2000)

Už len keď som zistil, že je to Nolanovka, povedal som si že to musím vidieť. Povedal som si to aj druhý raz a dokonca aj tretí. Môžme byť vďační, že ešte stále existujú géniovia, ktorí dokážu vymyslieť a takmer bezchybne spracovať niečo ako je Memento. Pri sledovaní mozog pracuje na plné obrátky a človek má čo robiť, aby to na prvý raz stihol stráviť. Pre mňa jedno z najoriginálnejších filmových prekvapení všetkých čias.

Králova řeč (2010)

Konečne som pochopil, prečo získal tento film toľko oscarov. Nádherné dielo vo všetkých ohľadoch, a ako sa Colin Firth popasoval s úlohou koktavého kráľa je priam neuveriteľné. God save the King.

Nenávist (2002)

K pôvodnej verzií som sa bohužial zatiaľ nedostal, toto spracovanie je pre mňa ale doteraz jeden zo srdcových hororov. Japonské horory sú prevažne práve vďaka Nenávisti dnes už svetovým fenoménom, videl som však málo z nich čo sa jej snažili vyrovnať. Atmosféra by sa dala krájať, sympatické japonské herečky zvládajú úlohy výborne, lakačky sú tam kde ich čakáte aj nečakáte a celé to funguje skvelo. Sám som sa pristihol ako sledujem film pomedzi prsty a nie len raz :) Pár zbytočností sa tu síce nájde ale čo, je to ducharina ako má byť a lepšiu snáď ani neviem doporučiť.

Na vlásku (2010)

Veľmi sympatická a pekná rozprávka, ktorá nám síce neukáže nič nové a je na môj vkus možno až príliš uspievaná, však určite zdvihne náladu najmä vďaka chameleónovi a koňovi, inak by ma to možno ani tak nebavilo. Na tomto filme však niet veľmi čo vytknúť, deti budú nadšené a starší sa aspoň trochu zasmejú, mne to ale jednoducho príliš nesadlo.

Rec 2 (2009)

Veľmi kvalitné (ba dokonca kvalitnejšie) doplnenie jednotky. Úplne sa nám mení celá teória o hlavnej myšlienke filmu, možno trochu klišovito, ale myslím si, že dokonalo. Tu som sa bál dokonca viac ako pri jednotke a tvorcovia ma párkrát poriadne prefíkane napálili. A som im za to vďačný. Tu máme príklad, že kvalitné horory s "live kamerou" sa stále ešte dajú natočiť. Som veľmi zvedavý na zakončenie tejto mrazivej ságy :)