Moulin Rouge (2001)

Kýčovitá, přestylizovaná, ztřeštěná a zběsilá postmoderní hříčka, které nejde nepropadnout. Moulin Rouge! vám od samého začátku nedá vydechnout, na rychlý střih si budete muset vyloženě zvykat a humor vám možná ze začátku přijde dementní, ale pokud vydržíte s otevřenou myslí, tak je velká pravděpodobnost, že vás to nakonec dočista pohltí, jako se to stalo i mně. Mix humoru, romantiky a dramatu může působit dosti přeslazeně a kolísavě, ale mně to sedlo. Navíc z převážně komedie se v druhé polovině stane opravdu silné a vyhrocené drama, které zpečetilo výjimečnost filmu. Romantický příběh není nijak zvlášť originální či revoluční, ale je tak dokonale zpracovaný, že ta různá klišé člověk prostě odpustí a musí si to vychutnat, i když něco podobného určitě už někdy předtím viděl či četl jinde. Za muzikálový vrchol filmu považuji jednoznačně „Your Song“ a „Elephant Love Medley“. Vzájemná chemie mezi Nicole Kidman a Ewanem McGregorem funguje na výbornou a působí naprosto přirozeně. Jedinou větší výtku bych měl asi k tomu, že rozuzlení filmu divák zná už od úvodu, a i přesto, že je závěr silný, vyznělo by to možná ještě silněji, kdybychom to nevěděli. Jinak jde o kouzelný film, který uvidím ještě mnohokrát.

Chlapi nepláčou (2017)

Silný zážitek! Komorní drama stojící čistě a jen na skvěle zahraných postavách, které byly tak autentické, že to chvílemi působí skoro až jako dokument, což tento projekt i původně měl být, než se proměnil v hraný film. Smekám před tvůrci, že si troufli na takto choulostivé a těžké téma, ale trefili se do černého. Tohle jsou přesně věci, o kterých se musí mluvit, které se musí řešit, aby lidé poznamenaní traumatem z války mohli vůbec nějak fungovat ve společnosti. Vrcholem filmu jsou scény, kde vždy jedna z postav prochází rekonstrukcí svého nejhrůznějšího zážitku z války. Největší impakt na mě měla scéna s pochodem na popravu a následným držením nože u krku, to bylo tak silné a působivé, až mi to pocuchalo nervy. Ocenit musím i naprosto přirozený a nenucený humor, který se nevtíravě line celým filmem a dá vám trošku vydechnout od toho emocionálního náporu. Vyústění a následná katarze byly skvělou třešničkou na tomto depresivním a tíživém dortu traumat. Filmu přeji alespoň nominaci na Oscara za cizojazyčný film, tohle je výjimečný a důležitý počin, který se rozhodně musí ocenit. Chlapský film nejen pro chlapy.