• Krátkometrážní

Země ztracených (2009)

Zcela netradiční dobrodružný film s nádechem parodie a s exhibujicím Willem Ferrellem v hlavní roli. Je třeba si uvědomit, že Ferrell je velmi excentrický komik a podle toho tento film vypadá. Ferrell hraje paleontologa, který spolu se sexy doktorkou věd Annou Friel (nápadně připomínala Laru Croft) a tak trochu "loserským" Danny McBridem náhodně objeví svět v časoprostoru, kde se protíná minulost, současnost a budoucnost, neboli Zemi ztracených obývanou pravěkými ještěry, podivnými opičími lidmi a nepřátelskými Sleesteaky. Nebyl by to Ferrell, kdyby se stokrát za film nepředvedl, nezahláškoval a "nepropašoval" sem svůj typický "odpadní" humor (v jedné scéně se v rámci maskování polije a napije se dinosauří moči) s originálními hláškami, které dovede jen on. Film je prošpikován kvalitním množstvím triků a divák si dosytosti užije žravého Tyranosaura nebo třeba čerstvě vylíhlých Pterodaktylů. Nechybí nápaditost, gagy hrubšího zrna, a proto tenhle film moc není pro menší diváky. Prostě je to tak trochu "ujetý" dobrodružný film, který mě dost bavil a nudu zažene velmi spolehlivě.

Domácnost naruby (2008) odpad!

Příšerně zdlouhavá, otravná a naprosto nepovedená komedie s herecky unavenou Sophie Marceau, která se do tohoto filmu zrovna dvakrát nehodila a má rozhodně navíc. Ani s jejím filmovým manželem Dany Boonem jí to neladilo. Zápletka s výměnou rolí ve stereotypním manželském vztahu je otřepaná a gagy zcela nefunkční. Nebylo se čemu smát. Málem jsem to nedodíval. Nikdy víc.

Sbohem, baby (2007)

(Nad)průměrné drama o pátrání po unesené malé holčičce, které v závěru diváka staví do pozice morálního soudce. Bratři Affleckovi rozhodně vzájemnou spolupráci v ničem nepodcenili a odevzdali slušný výkon. Jak před kamerou, tak i za ní. I ostatní herecké obsazení mělo něco do sebe a řada postav ve filmu je velmi výrazně zahraná. Ben Affleck se ukázal (při svém druhém režijním počinu) jako vyzrálý režisér a s komplikovaným scénářem se vyrovnal zdatně. Jeho zásluhou je film dost zajímavý, ale až tak výjimečným ho neshledávám. Přece jenom využívá při složitém rozmotávání klubka promyšleného únosu a fingovaného zabití dítěte mnoho až celkem nepravděpodobných zvratů. A závěr, při vší úctě ke scenáristické propracovanosti, je až hrubě nepravděpodobný. A i několik méně podstatných drobností mně tady nesedělo. Ale jinak nemám větších námitek. Bylo to dobré, ale podruhé bych si to asi nepustil. 60%

Hoří, má panenko (1967)

Nějak se nad tím filmem nerozplývám. Některé situace působí až moc absurdně a asi absurdní být měly (především volba královny krásy), potom přijde rozkradená tombola, a ačkoliv mně tohle třeba pobavilo, tak stejně při zpětném ohlédnutí to opět působilo až tak nějak násilně a nic moc vtipného na tom neshledávám. Vůbec řada situací zde byla vklíněna až moc násilně. Herci neherci byli ovšem brilantní a právě jejich výkony dodávaly filmu na autentičnosti. Vzhledem k tomu, že se 90% filmu odehrává v kulturním sále hasičů, je shořelý barák jednoho z místních obyvatel dost odtažitá záležitost, tuhle scénu bych úplně vynechal. Některé gagy opravdu stály za to, ale jako celek tuhle komedii nehodnotím závratně vysoko. Mně tento film nepřijde ani trochu kontroverzní, vzhledem k jeho "trezorovosti", a nemám ho tolik v oblibě jako jiné české filmy.

Domácí mazlíček (2008)

Perfektně jsem se pobavil u této sexy komedie, která je zcela prostá oplzlých vulgarismů, ačkoliv pochází z produkční dílny Adama Sandlera. Anna Faris hraje dokonalou, dobrosrdečnou a lehce " vymaštěnou barbie" blondýnu, pro kterou je dokonalý vzhled nejdůležitější věcí na světě, alespoň do chvíle, kdy shodou okolností po odchodu z vily Playboye se dostane na upadající dívčí kolej sdružující spolek Zeta, jehož sedm nevzhledných členek trpí nedostatkem sebevědomí a o svůj vzhled vůbec nepečují. A tak milou Shelley alias Annu Faris čeká, v rámci záchrany spolku, nemožný úkol. Musí z těchto ošklivek udělat neodolatelné krásky, sehnat povinně ještě dalších 23 dívek, aby kolej nezavřeli a vyřešit si i problémy s láskou. Faris zde téměř v každé scéně má na sobě nějaké sexy "hadry" a pozadu nezůstává ani sedmička ošklivek, z kterých se v polovině vyloupnou "hezule", jako třeba Emma Stone, Kat Dennings, Katharine McPhee nebo dcera Bruce Willise, Rumer Willis. Záporné role si střihli Monet Mazur a Sarah Wrigt a trochu rušivě zde působila účast Colina Hankse coby nového nápadníka. To už se tak prostě stane, že mně tahle komedie nevysvětlitelně sedla a po celou dobu jsem se nad její upřímnou naivitou protkanou parodickými prvky (slavná scéna s Marylin Monroe nebo Forrest Gump byly opravdu dobré) příjemně bavil, a i když moralizování typu že "vzhled není tak důležitý jako to, co máte uvnitř" se přece jen nevyhnula, tak jsem byl překvapen i tím, že sexy komedie neznamená vždy hrubozrnná komedie. 90%

Okamžik zlomu (2007)

Těžce překombinovaný, tím pádem i málo napínavý thriller. Anthony Hopkins v něm na začátku postřelí svou nevěrnou ženu do hlavy a ta následně upadne do kómatu. Hopkins se policii dozná a šanci na zproštění viny má tedy minimální. Jenže do případu se obuje ambiciozní a arogantní mladý právník Ryan Gosling, který se mermomocí bude snažit obviněného dostat za mříže. Ale ouha. Chybí vražedná zbraň. Důkaz není pomalu žádný a zdánlivě jednoduchý případ se změní v promyšlenou hru, jak ujít spravedlivému trestu. Hopkinsovi temné role sedí, a tomuto filmu jeho zlověstná postava jasně dominuje, ačkoliv bylo by nespravedlivé nepochválit také Goslinga, který příšerně plochou postavu právníka ustál bez úhony. Jenže otázkou je komu fandit. Hopkins je vyveden jako jednoznačně záporná postava a Gosling je až do samotného závěru nesympatický, jak to jen jde, a nechápal jsem, čím si jako právník vysloužil takové renomé, když vlastně po celou dobu ničím po právnické stránce neohromil a byl líný jak veš něco extra podniknout v případu. Scénář chce, aby divák přistoupil na jeho nelogická pravidla, která jsou až moc přitažená za vlasy. Tak třeba vyšetřující policista, který měl poměr se ženou obviněného, ani nezná její příjmení, dokonce ani její bydliště!!! Tvůrci asi "diváčka" mají za blbečka, protože jinak si nedovedu vysvětlit další kiks v podobě sebevraždy vyšetřovatele přímo na schodech soudní budovy!!! Fakt trošku mimo. Nehledě na to, že to bylo předvídatelné a konec v ničem nepřekvapil. Z tohoto filmu si zapamatuji precizní výkon Hopkinse, zajímavou hudbu a Rosamundu Pike. To je vše. Pro mě nenapínavý a nesmyslný thriller.

Muži v říji (2009)

Tahle komedie celkem ušla, ale stejně jsem se po celou dobu nemohl zbavit pocitu, že měla na víc. Poklidnou hladinu malé moravské obce Mouřínov již brzy rozvíří dvě významné události. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů a s ním spojený i příjezd premiéra. A hlavně v sázce je schválení výstavby nové silnice vedoucí do obce. Originální nápady tahle komedie solí jeden za druhým, ale bohužel horší už je to s výraznějšími nebo nějakými hláškami, které by časem "zlidověly", jak už to u těchto komedií bývá zvykem. Něco takového Mužům v říji vůbec nehrozí. Humor je zde totiž dávkován v dost limitované míře a prostor pro zasmání není dopřán, a tak jsem se zasmál jen párkrát. Herecké obsazení bylo celkem dobré. Trnavský, Dulava, Hanzlík nebo Bareš občas solidně "zaperlili", ale některým hercům naopak nebylo kvůli moravskému nářečí příliš dobře rozumět (zvukaři práci na filmu vůbec nezvládli). Tuhle komedii si asi hned tak znova nepustím, ale pro její originalitu se dá vidět, ačkoliv absence výrazných gagů a "živelnější" režisérské tempo dobrý dojem citelně kazí. 5/10

Alenka v říši divů (2010)

Vstupte do nádherného barevného fantazijního světa Tima Burtona. Provázet vás jím bude třeba zajímavě obsazený Johnny Depp v roli Kloboučníka, brilantně zahraná zlá Červená královna Helen Bonham Carter a tou úplně nejhlavnější postavou je pochopitelně Alenka Mia Wasikowska, jejíž herecký výkon na mě působil jako nejvýraznější slabina, jinak velmi zdařilého filmu, který se sice poněkud rozchází se slavnou až surrealisticky podanou knižní předlohou, ale na rozdíl od ní, mě film vtáhl více do děje. A i když nedával téměř žádný prostor pro divákovu imaginaci, byl zajímavý. Prostě pěkný film.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Velmi neobvyklý a i velmi zmatený film. Tak by se tento snímek dal nejlépe charakterizovat. A proto, Chris Weitz nebyl ideální volbou pro režii tak komplikovaného snímku, protože se celou dobu držel při zdi a odmítal experimentovat s tímto mixem několika žánrů a nakládal s nimi dost po svém. Věčná škoda. Hodně nápadů totiž zůstalo pohřbeno pod režií vedenou evidentně na jistotu a naopak prostor dostaly poměrně jalové dialogy a nudné pasáže, které ale nudně vyznívaly jen proto, že Weitz neprokázal dostatek citu a stylu pro danou látku, ze které by zainteresovanější režisér dokázal poskládat hotové milníky. Nic proti porušování všeobecně známých upírských pravidel. Naopak. Změny jsem přivítal kladně a nový pohled na upírskou tematiku má i nový rozměr. Bohužel, film je natolik zmatený, že často sklouzává tam, kam by neměl, a až příliš prostoru je věnováno Lautnerovi nežli tolik proklamovanému Pattinsonovi, kterému rozhodně charisma nechybí, ale na scénu vpluje ve větší míře až v poslední dvacetiminutovce. Množství pasáží bych vynechal, a film by tak jistě dostal větší spád, a některé postavy zcela vyškrtl ( Taylor Lautner mně vůbec neseděl), a naopak, některým postavám bych dopřál větší prostor (Dakota Fanning působila zajímavě tajemně, ačkoliv neměla šanci se herecky blýsknout). Výměna režiséra určitě sáze prospěje. Po technické stránce to nebylo vůbec špatné, ačkoliv digitálně zpracovaní vlkodlaci mnoho rozruchu nezpůsobili a filmu chyběl vyvážený rytmus, ale hudební doprovod byl nadějný. Nadějné bude jistě i následné pokračování, které si rovněž nenechám ujít (druhý díl končil dost otevřeně) a jsem zvědavý, jak se osudy hlavních postav budou dále vyvíjet. Zatím jsem se s nimi zcela nezžil, ale to se poddá. 60%

Acolytes (2008)

Dost zmatený horor. Dokonce se zdráhám použít slovo "horor", protože ve filmu se toho hororového děje pomálu.Samotný námět není až tak špatný. Dvojice náctiletých mladíků se chce pomstít za to, že je kdysi jeden recidivista znásilnil a tak začnou vydírat sériového vraha dívek aby ho pro ně zabil a nakonec to s nimi nedopadne dobře. Jenže to by musel režisér Jon Hewitt disponovat výraznějším talentem a do svého filmu obsadit výraznější herce a dát filmu napětí a spád. Ovšem odbytá realizace se neodpouští (v jednom záběru je dokonce vidět odraz kamery ve výloze), neodpouštím ani absenci dobrých hororových scén, nepřehlídnutelné je i zmatené konání většiny postav a v některých fázích film dokonce nedával smysl. Závěrečné zůčtování v domě psychopata sice zoufalý dojem mírně vylepšuje, ale přesto je tento horor velmi nezvládnutý až zoufalý.