• Krátkometrážní

Zhoubné zlo (2021)

Jamesi Wanovi se prudce zastesklo po éře VHS kazet, A natočil tenhle hororový kousek, který podle toho vypadá. Prostě jako by vypadl z dekády osmdesátých let minulého století, kdy hlavy videorekordérů mazaly neskutečné hororové výplody, často velmi absurdního rázu. Vypadalo to, že si do svého záměru být záměrně velmi "béčkový" nenechal mluvit. Do titulní role obsadil krasavici Annabelle Wallis, která je k sežrání. Spoiler/ námět s parazitickým dvojčetem je v dané kategorii přímo bombastickým nápadem. A co víc si přát, když film dostane rating R. No, můžete se těšit na přísun hodně okázalé brutality a gore, co nikoho nešetří. Jsem přesvědčený, že v rukou méně zdatného režiséra by se film proměnil v jakousi nedisciplinovanou reminiscenci na léta dávno minulá a zaniklá, povětšinou by vše působilo nekoordinovaně, pochopitelně i silně přihlouple. Wan je ovšem mistr režie, co dokáže dát svému dílu řád, smysluplnost a patřičnou gradaci. Další hodně přídavnou hodnotou vládne kamera Michaela Burgesse, hororového specialisty, který se vybičoval k jednomu ze svých nejlepších snímání. Wan začíná pozvolna, takovým tím plíživým až atmosférickým děsem, co jitří divácké smysly. Že u toho nezůstane celou dobu, je nadmíru jisté. Dovedně si připravuje živnou půdu pro své následné a opravdu šílené (akční) vyústění, které nemá obdoby, určitě jsem v rámci kino produkce dlouho nic podobného neviděl. A prostě jedním slovem exceluje. Ve výsledku je fajn, že existuje špičkový režisér, co se nebojí jít proti spotřebnímu proudu, umí zariskovat i v tom, že komerční úspěch není vůbec zaručen, načež dokáže být dokonalý v iluzi zaniklé, mnohými milované éry. 10/10

Willyho kouzelný svět (2021)

Prokletá zábavní atrakce zvaná Willyho kouzelný svět nalákala do svých útrob Nicolase Cagea. Ten pak svede boj o holý život s oživlými animatronickými roboty. Cage do sebe hází jeden energetický drink za druhým, skamarádí se s hezkou slečnou, která s partou výrostků chce s atrakcí zúčtovat, a zábavně se pere s pekelnými monstry, co si ukrutně smlsnou na lidském mase. A celý film mlčí. Patrně si svoji účast podmínil tím, že se nemíní učit texty. Režisér Kevin Lewis má v oblasti pokleslé tvorby zřejmě nemálo nakoukáno. Vystřihl totiž s dokonalostí film, pro něhož je synonymum "ta největší blbina" naprosto trefná. Cagea na námětu muselo něco zaujat, neb je i jedním z producentů filmu, a ani po dávném oscarovém triumfu se nebojí dát vale seriózním projektům, na které takřka zanevřel. Je radost pohledět, jak jde do každého souboje. Schytá to pštros, gorila a další členové zábavné sekce pro děti, načež z nich stříkají sračky na všechny strany. Důležitým faktorem pro celé klání je i hudební složka. Debilní narozeninová písnička a další hudební skvosty umocňují  divácký prožitek. Zaujala i legenda kolem monster, kdy se v minulosti jednalo o sadistickou partu chlapů, co nenáviděla děti. A sebevražedný satanský rituál byl vstupní branou pro jejich "reinkarnaci". Film (pochopitelně) není pro každého. Kdo však fandí bizarním hororovým záležitostem, film přijme. 9/10

Sebevražedný oddíl (2021)

Zrodilo se comicsové ad absurdum. Nikoho tak nepřekvapí, že blonďatý sex symbol Harley Quinn nevyzpytatelně koketuje s novým nápadníkem, akční legenda Sylvester Stallone propůjčila svůj hlas bizarnímu a lidožravému stvoření jménem King Shark a že legrační lasička neumí plavat. Zbytek je nepopsatelně absurdní, šíleně zábavný a nemálo si tropí legraci na svůj vlastní účet. James Gunn vlil do pokračování novou krev, tou se ve filmu nešetří, a hlavně se jede v invenčním módu a zvesela. V podstatě  se první film ignoruje, výjimku tvoří zejména úvodní sekvence, kdy jsou na novou misi vysláni členové předchozího záchranného týmu Jai Courtney a Joel Kinnaman, ovšem přehršel reminiscencí na předchozí dějství opravdu nečekejte. Režisér je v obrovské formě  a chrlí  nápady, (nepří)četné hlášky a tuny gore. A mnohdy se staví  na odpor všemožným klišé. Naše hrdiny posílá do absurdních situací, v nichž si libuje a dokáže jim dát i pointu a nenadálý originální rozměr, navíc umí svěže a odvážně redukovat počty postav. Děj je jednoduchý. Jakási ostrovní země je pod nadvládou diktatury dvou mezulánů a těm je třeba zatnout tipec. A objeví se tajný vědecký projekt, který pochopitelně americká vláda zneužila. Margot Robbie už je tentokrát hlavní hvězdou filmu a umí náležitě  p(r)odat svoji psychopatii. A z nových akvizic zaujme takřka každý, nejvíc John Cena a jeho Peacemaker, neztratil se ani černý sympaťák Idris Elba, z těch méně  známých herců si svůj osobitý prostor získává David Dastmalchian jako vrhač "puntíků" s averzí k vlastní matce. A poté také digitální žraločí kreatura, která aspiruje na to nejšílenější, co je možné uzřít v áčkovém filmu. Dvojka je vyzrále šílenou podívanou, která zvládla režijní rošádu na jedničku, Margot Robbie dokonale poskytla hvězdnou záštitu a utržení z řetězu pokračování mimořádně prospělo. 10/10

Jolt (2021)

Zajímavý ekvivalent k mužským akčním borcům současnosti, jež  podporuje vzrůstající trend akčních režisérek. A námět je poměrně originální a osvěžující. Ve své podstatě filmová "rodina" Johna Wicka a pana Nikdo uvítala ve svém kruhu nový přírůstek s atraktivní Kate Beckinsale v titulní roli. Ta hraje ženu s vrozenou  poruchou sebeovládání. V praxi to znamená, že když  se k ní někdo nechová  pěkně, tak si ho namaže na chleba, a to takovým způsobem, až má všechny kosti v těle roztříštěné. Zpočátku to vypadá hodně zajímavě a neotřele. Hrdinka  vede osamělý  život, navštěvuje soukromého psychiatra, co jí aplikoval na tělo vestu s elektrickými šoky, a dokonce do jejího života vstoupí nápadník, který ovšem záhy umírá. Ústřední nápad se vyprofiluje ve směsici různých drsných střetů s podsvětím. Kate dává na kokos každému urostlému chlapovi, má to spád a 90 minut rychle uteče. Režisérka Tanya Wexler se prezentuje drsnějším pojetím, bitky určitě nejsou  tak choreograficky výživné jako v mužských akčních verzích, ovšem celkem  to dynamicky šlape. A příjemně mysteriózní zápletka začne být postupem času průhledná. Na palubu se přibral Jai Courtney, Stanley Tucci i krátce se zjeví v samotném závěru Susan Sarandon. Snímek ve finální sekvenci naznačuje možné pokračování, na které už zřejmě nedojde. Ve výsledku se jedná o akční thriller s originálním námětem a solidním zpracováním. 9/10

Nadosmrti (2021)

Machine Gun Kelly, který se od Megan Fox nehne ani na krok, túruje ostošest svoji "mašinu", aby si s ní zaprcal na sněhu a ledu. A dva málo známé autory mimoděk napadlo, že by se ve stejných podmínkách mohl natočit film. Fajnový thriller. A nebude to stát majlant. Za rekvizity poslouží jedny pouta, která má Megan v šuplíku a využívá je při milostných hrátkách, herečka se připoutá k mrtvole, s níž se bude vláčet po domě, potřísní se krví, načež se dostaví dramatické a napínavé chvíle. Do domu totiž dorazí objednaný zabiják se svým bratrem, jehož dlouhá léta strávená za mřížemi dala dost dobrý důvod k tomu, aby se krásce pomstil. Prkenné Meganino herectví nemá smysl řešit. Nikdo se přece na její filmy nedívá kvůli jejímu procítěnému herectví, nýbrž jen její vzhled zajímá diváckou obec. A tak to je. Ovšem tentokrát se přece jen fakt snažila ze sebe vyrazit cosi hereckého, než u ní bývá zvykem. Zásadní pro film bylo, že režisér Scott Dale a scenárista Jason Carvey znaly její herecké limity, navíc uměli přijít se snímkem, který má tempo, příjemné napětí, sem tam nějaký ten zvrat a zimní atmosféru, což se počítá. A nadto to má originální rozměr. Je pak úplně jedno, zda se snímek opírá o pevnou logiku, prostě tvůrci to podali schopně a umně. A rozhodně je fajn vidět Meganku účinkovat v žánru, který tolik prozkoumaný nemá. Minimálně si její příznivci mohou ověřit, že i v zimním čase jí to sluší. 10/10

Zabijákova žena & bodyguard (2021)

Bodyguard, nájemný vrah a jeho sexy latinská manželka se vrací na akční a komediální scénu. A dávají svému setkání po čtyřech letech pořádně bláznivý rozměr. Asi nejdůležitějším faktorem z celého dějství byla náročnost v tom, jak je všechny tři zase svést dohromady. Ryan Reynolds je toho času osobním strážcem bez licence, vydal se na duchovní cestu a svoji dovolenou tráví v Itálii, kde ho právě zastihne vulgarismy a střelným prachem nešetřící Salma Hayek, jelikož její manžel Samuel L. Jackson byl unesen, navíc zoufale touží s ním zplodit dítě. A následně se objeví Antonio Banderas coby řecký mafián, který se svojí zločineckou bandou chystá mocný kybernetický útok na Evropu. Jedná se pochopitelně o úmyslně přihlouplou hereckou kreaci, stejně tak následující děj a cokoliv v něm nelze brát ani trochu seriózně. Vše je každou chvíli podloženo svižnou a drsnou akcí, hláškami, mnohdy to celé balancuje na hraně bláznivé parodie. A Morgan Freeman s Frankem Grillo také přispěli k zábavnému diváckému komfortu. Důležité bylo, že se tvůrčí tým sešel v podstatě v nezměněné sestavě. Scenárista Tom O´Connor tři výtečníky zakomponoval do šílených rejdů a na Patricku Hughesovi bylo, aby z toho režijně udělal patřičné akční a komedií sršící rejdy. A mládeži je jejich konání nepřístupno. Moc sprostých výrazů a stříkající krve. Dvojka je velká akční zábava. Má to dynamické tempo, drsný říz, skvělou hereckou sestavu, Salma Hayek a její nadupaný dekolt jde výrazně do popředí (diváckého zájmu) a originální nádech, hlášky stojí za to. 10/10

Nikdo (2021)

Konkurent Johna Wicka, libující si v tom, že si může říkat NIKDO, jehož minulost je jistě kontroverzní, ovšem ve výsledku je to akční jízda. Brutálně vynalézavá, nebo vynalézavě brutální - jak chcete. Když si totiž přečtete, že scénář dělal Derek Kolstad a produkční štít zajistil David Leitch, hned víte kolik akčně uhodilo. Oba shodně stvořili Johna Wicka a umí udělat zatraceně prvotřídní dynamickou akční přehlídku. Je třeba počítat s tím, že řetězec řízných událostí může spustit přepadení v domě hlavního hrdiny a v něm odcizení koťátkového náramku, co patří jeho nezletilé dceři. Vstupní situace je daná, zavání banalitou až absurdností, ovšem bez ní bychom následně nenavštívili lupiče přímo v jejich domě a po cestě domů už bychom se nekonfrontovali s partou nohsledů ruské mafie. Z celého filmu mně nejvíc zaimponovala právě super bitka s násilníky v autobuse. A vlastně vůbec bych se nezlobil, kdyby se urodilo více kontaktních střetů chlápka s důchodcovskou výplatou na dohled s mafiánskou enklávou. Po zbytek filmu už se víceméně sází na krvavé průstřely brokovnicí a palné zbraně všeobecně a také to, jak dostat do akce jednoho obyvatele dlícího v Domově seniorů, který je tátou hlavního výtečníka a zároveň  agentem ve výslužbě. Načež odhalíme i identitu muže, s nímž vede hlavní hrdina tajné rozhovory. Film pak do popředí dostane standardně nasupeného šéfa ruské drogové mafie, načež je pokořen historický filmový milník, neboť k vidění je i černý Rus. Režijně film akčně efektně zvládá režisér Ilja Najšuller, u něhož se čekalo, s čím, respektive s jakou šíleností, přijde na scénu po své prvotině "Hardcore Henry". A Hutch Mansell coby chlap v nejlepších akčních letech je jeho tvůrčí odpovědí. Pro Boba Odenkirka to může být zlomová role v jeho kariéře. Upřímně, není moc diváků, co by znalo jeho filmografii, tudíž by rozhodně nemělo zůstat jen u jednoho dějství. V téhle roli exceluje a určitě se s jeho akčními rejdy nemusíme loučit navždy. Přinejmenším se u nich kvalitně vypíná mozek. 9/10

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Dávná koketérie Darrena Lynn Bousmana se sérií Saw nabrala povedený rozměr a nepříliš záživné díly, které má na svědomí právě on, jdou do ztracena. Na scénu vpochodovalo solidní herecké obsazení, do celé věci se angažoval produkčně Chris Rock, který dokázal, že nedělá dobře ten, jenž ho má zažitého coby jen a pouze komika se slušnou kadencí slovní zásoby. Rázem je jeho užvaněnost vítaným prvkem, načež by v torture porn subžánru jen málokdo čekal vtipnou analýzu toho, proč vlastně nikdy nevzniklo pokračování Forresta Gumpa.  A Samuel L. .Jackson coby jeho otec je vítanou hereckou posilou. Chris Rock jako detektiv, který je čestný až do morku jeho kostí a mezi policejním sborem se paradoxně netěší přílišné oblibě, je originální volba. A tahle volba mě bavila. A vůbec celkové obsazení kolem něj, Max Minghella a Marisol Nichols, má zajímavý rozměr. Pete Goldfinger a Josh Stolberg scenáristicky upekli předchozí reminiscenci Saw, co si dala mírný odklon. Jigsaw je dávno po smrti, tudíž se nutně musí objevit nějaký jeho následovník, který instruuje důmyslné pasti, tentokrát na členy policejního sboru, s jejichž neférovými charaktery a postoji není tak úplně spokojen. Celému vyšetřování velí Chris Rock a chce se dobrat pravdy, dožít příštích policejních zítřků a odhalit záškodníka. Rozuzlení je příjemně neodhadnutelné, detektivní pátrání je proloženo porcí příslušného gore a celé to má rychlý spád. Je až k nevíře, že jsme se s krvežíznivými pastičkami setkali už celkem devětkrát. A když nezaschne krev a kreativita tvůrců definitivně, je možné, že vyhlídky na jakési pomyslné jubileum budou celkem reálné. 10/10

Armáda mrtvých (2021)

Průkopník George A. Romero a spol. v záhrobí obdivně stahuje zteřelou předkožku, jelikož Zack Snyder v podstatě  redefinoval zombie žánr a stojaté vody rozčeřil troufalou porcí invence, akce a gore. Věren dlouhým stopážím a svým režijním kořenům nastolil v pandemické situaci konfrontaci týmu žoldáků se zombie hordou v dějišti Las Vegas. Scénář je veden jednoduchou formou, která vyhovuje příznivcům akční zábavy, přičemž režijně film plní všechna důležitá kritéria. Už hned úvodní sekvence, v níž se vojenský konvoj střetne na silnici s novomanželským párem, se chlubí svojí hororovou působivostí a zároveň  si libuje v ironickém podtónu, kterého se film drží více než často. A ani na Elvise se neopomene. Snyder příliš nikoho nešetří, jistota přežití každé důležité postavy je sázkou do loterie. Maskéři odvádějí maximum, nemrtví občas působí vtipně, načež jejich následná likvidace zahrnuje nejen dobrou mušku, ale i nějaký ten dobře mířený úder. Herecká sestava  je plně funkční. Dave Bautista je již etablovaný na poli spolehlivých akčních jedinců, Ella Purnell coby mírně odcizená dcera je kompatibilní, každý z členů týmu dostane svůj prostor, ukáže se, že Ana de la Reguera je v akční poloze více než snesitelná akvizice. Snyder ego má, tentokrát se nenechal nikterak omezovat a pořádně do toho režijně řízl. Vypadá to, že poté, co nechal z mapy zmizet Las Vegas, nebudou ho v Mekce zábavy vítat na červeném koberci. Filmovou zábavu však umí stvořit perfektně. 10/10

Mistrovská úroveň (2020)

Joe Carnahan zburcoval zvučná herecká jména a uvrhl je do časové smyčky. A předvedl nebývale dynamický a hlavně zábavný akční koncept. "Béčkovou" kategorii filmu dokázal povýšit svojí originální hravou kreativností, kdy se akční mumraj zastaví jen vzácně dialogově, aby si herci i diváci na okamžik vydechli. Jede se tedy pořádně. Akční scény a scénky vypadají dost dobře, rušivý a technicky hůře provedený moment jsem objevil snad jen v sekvenci se skokem hlavního hrdiny na manévrující helikoptéru. Ovšem to je jen nepodstatný detail, neboť akce je naprosto sympaticky bláznivě pojatá. Režisér si dal záležet také na herecké osádce. Vévodící ústřední hrdina Frank Grillo připomíná ksichtem současnou image Leoše Mareše, a najde-li se ještě divák, co o tomhle herci, který na svoji památnou roli stále ještě čeká, neslyšel, je načase vidět tohoto maníka v akci. Pro akční rejdy a hlášky je opravdu zrozen. Jeho protivníkem je Mel Gibson. Ale znáte to, býval velkou hvězdou, tak se na scénu obtěžuje jen v nezbytně nutných chvílích. A pro zástupkyně krásného pohlaví si režisér vybral hvězdnou Naomi Watts, tahle baba nestárne a její hodná vědecká pracovnice je elegantní výběr, a Annabelle Wallis coby sexy dentistka, která mně osobně učarovala víc. Do devadesáti minut se nacpalo hodně akce, hlavní hrdina opakovaně umírá na nejrůznější způsoby, ve hře je konec světa i sblížení se s jeho malým synem, o kterého se nestaral. Scénář určitě není to nejlepší na tomhle filmu. Nepřišel mně úplně dokonale smysluplný. Hlavní přednosti tkví v akci a zase akci, Franku Grillovi a zase Franku Grillovi a v dokonale dynamické a natlakované režii Joe Carnahana, co žene snímek do kategorie abnormálních podívaných. 9/10