Žena, která všechno ví (1957)

Katharine Hepburn ve nejlepší kondici, komedie je příjemná, svěží a odlehčená a nejvíce mě baví ty syté barvy a vánoční atmosféra běhěm štědrovečerního večírku. Pohodovka, k dokonalosti sice hodně chybí, ale film je důkazem, že (nejen) k dětské radosti schází málo.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál) odpad!

Hrůza. Co k tomu dodat, poprosím veškeré české soukromé i veřejnosprávní televize, aby už nikdy nevytvořily žádný seriál z nemocničního prostředí. Druhá "Nemocnice" ani "Sanitka" se už prostě nepovede..

Sněhová královna (1987)

Působivé, ovšem ruská kreslená verze je mnohem lepší, stejně tak i filmové zpracování od Hallmarku.

Anita v ráji (1934)

Pouhý průměr, ničím originální. Asi v desetisekundové roli se objeví později velmi známá Ferbasová. Grosslichtová měla pech na takové ty tuctové role, ale v té době si vybírat mohla opravdu jen Mandlová s Baarovou. Dal bych o hvězdičku více, ale ty písničky byly strašné a trhaly uši.

Stud (2011)

Fassy byl famózní, samotný film už tak ne. Málokterý herec by se před kamerou takto producíroval, aniž by ho zakrýval kousíček látky, bylo vidět vše, ve všech polohách, s veškerou mimikou - Fassy se odhalil nejen fyzicky, ale i duševně. Tento film musel čítat mnoho námahy a neprospaných nocí. Vše tedy stojí na hereckém výkonu, ovšem samotná látka sexuálně neukojeného jedince nezaujala. Bohužel. Ikdyž tendence šokovat se povedla.

Iluzionista (2010)

Je to milé, nostalgické, s dokonale sladěnou hudbou a brilantně napodobující dobu krásných padesátých let. Zatímco u nás by se tato doba dala označit za dobu temna, v Evropě se tehdy dalo obdivovat krásné butiky, varieté, kavárny a vůbec veškerý městský život. A pro ujištění: "Zázraky existují!"

Trio z Belleville (2003)

Příběh jednoduchý, zato animace je velkolepá a originální a celý film je pak pohlazením, nostalgií a vším krásným dohromady. Dýchá z něho nepopsatelné kouzlo, opravdu si netroufám více komentovat... Ale je to skvost.

Divergence (2014)

Námět víc než zajímavý (knižní předlohu jsem nečetl), scénář tudíž skvělý. Herecké obsazení neslané-nemastné s výjimkou Kate Winslet, která na malém prostoru ukázala solidní herectví, přestože (či protože) hrála zápornou postavu. Filmy, kde se lidstvo škatulkuje do různých kast, mě začínají bavit čím dál, tím více, ovšem mělo to jednu velkou vadu na kráse - nemohl jsem se zbavit pocitu, že sleduji nějaký teenagerský film, prostě o něco lepší "Stmívání" (které jsem vlastně neviděl). Určité momenty byly (neúmyslně) úsměvné, ta romantická vložka se zde vůbec nehodila, zbytečně kazila jinak dobrý film. Jinak když jsem chtěl sám sebe zaškatulkovat do jedné z pěti frakcí, zjístil jsem, že bych byl asi také divergentní, minimálně při testování bych používal stejné výchozí metody jako Tris.

Cesta - portrét Věry Chytilové (2004)

Velká perzóna českého filmu - a navíc velmi inteligentní a moudrá paní. Je především porevoluční tvorbu sice nepochopím (a tak raději dělám, že neexistuje), ale její šedesátková i normalizační tvorba je skvostná. Chybí nám teď další taková Chytilová, která by povznesla úroveň českého filmu..