Pluj tiše, pluj hluboko (1958)

Žasnu, jak tak starý film může být i po těch letech tak poutavý. Jasně, jsme zvyklí na jiné triky (obzvlášť jeden opakující se záběr, kdy je ponorka nad vodou, je hodně úsměvný), ale ten zbytek, to je paráda - žádný patos, žádná nuda, ale poctivé řemeslo. Samozřejmě trochu po americku - já to prostě nemám ráda, když jde po hlavním hrdinovi (zde po ponorce) plno nepřátel (tu japonská letadla), střílí všude kolem (bombardují), ale všechy střely (bomby) vždy neochvějně vedle...no dobře, no. Nehledejme mouchy. Líbilo se mi to, i když rozhodně nejsem příznivec válečných/historických filmů - možná tím, že je tu věnováno hodně prostoru i atmosféře v ponorce (hluboký obdiv všem, kteří do ní kdy vlezli), vzájemným vztahům (ale opět, nijak přehnaně a nepřirozeně, drženo s vojenskou a chlapskou dikcí) a přiblížení toho, jak různě se dá vnímat válečný konflikt co by přímý aktér.

Ubohý pan Kufalt (1981) (TV film)

Velmi povedený český televizní film (aspoň to tak vypadá), který už sice něco pamatuje, ale i tak mne dostal - s minimem rozpočtu (si představuji) skvěle rozehraje poměrně dramatický příběh (za pomocí několika excelentních herců, zejména Hrušínský je tu úžasný). Film byl uveden na ČT1 na dvě části a já se nemohla dočkat té druhé... nečekané překvapení, skvělé propracování toho, kam nás osud žene, jak se daří s velkým předsevzetím, ale klacky pod nohami, jak nás minulost provází, i když se snažíme před ní zavírat oči...A o tom temném v každém z nás.

Garfield 3D: Zvířecí jednotka zasahuje (2009)

Šla jsem, protože jsem musela...a přežila jsem, aniž bych utrpěla nějaké závažné újmy :-) Kromě peněženky, ta myslím plakala...Nechápu, proč to bylo 3D, možná, že bez toho by do kina nikdo nepřišel. Tady na diváky asi 2x letěly nějaké předměty a to bylo vše. Zato to stálo o ranec víc. Animace taková normální, ta mě nepohoršovala. Délka jakž takž přiměřená. Největší slabinou jsou ale dialogy (příběh je blbý, ale to jsem čekala). Nevím, mám pocit, že TEN Garfield, který běží v TV jako seriál někdy o víkendu dopoledne, má chvílemi vtipné momenty a celé je to takové milé, plné jídla a Johna a tak. Tohle byla bohapustá nuda a to byl největší průšvih. Ale synovi se to líbilo, i když myslím to tak trochu hrál. A ohlas v kině, ten byl taky minimální. Ne, fakt to nestálo za to, ale dávám za dvě hvězdičky, protože až tak na těch 9%, co tu teď je, to podle mě nebylo.

Půlnoční vlak (2008)

Půlnoční vlak je odporná nechutnost, která je navíc ďábelská v tom, že má propracovaný děj a strukturu příběhu. Nejedná se tedy o čistě horor, kde jsou hektolitry krve (které tu jinak ale jsou a dost), ale i thriller, který není až tak úplně z cesty. A tak když už člověk má dost detailně zobrazovaných nechutností, kterým je věnován skutečně velký prostor (vytahování mrtvole zubů z čelisti, nehtů, pěkně jeden po druhém apod.), do určité míry ho zajímá, co bude dál, o co vlastně jde, kdo je hlavní zloduch. A výsledek u mě byl, že jsem se celou noc budila s děsivými sny a na dlouho už nechci žádný horor vidět. Ty pouhé dvě hvězdičky jsou tedy jednak za probdělou noc, ale i výslednou ubohost - on to vlastně je poměrně blbý film.

King Kong (2005)

Nemůžu si pomoct, verze z roku 1976 s J. Lange je prostě lepší. Ano, asi je tu znát nadšení Jacksona, který si tu, jak všichni víme, plní svůj sen, a jsme ochotni přimhouřit oči, protože Pán prstenů bylo úžasné veledílo. Ale kristepane, vždyť toto byla slátanina (začátek ještě jakž takž), zejména co se týče divočiny na ostrově se vší možnou i nemožnou havětí. Jurský park už tu jednou byl, ne, tak proč ho cpát i sem? Ale dobře, možná že dětem se to líbit může, pokud ovšem vydrží tu ohavnou stopáž.

Závrať (2009)

Vertige je film francouzský a nutno poznamenat, že to je prostě jiné kafe než horor/thriller americký, s pevně zajetými kolejemi a šablonami a klišé... Jsem nadšená z netradičního prostředí (tedy toho, že se něco vůbec odehrává v krajině, a ne obehraných interiérech typu rozpadlý dům, chatrč, zámek apod.). Nadšená ze záběrů do hlubokých propastí, ze kterých mi bylo zle již při pouhém pohledu na obrazovku. A konečně nejvíc nadšená jsem z napětí, které se zde dařilo vyvolávat naprosto neskutečným způsobem (teda, ono to nebylo až tak neskutečné, neskutečné bylo, jaké infarktové stavy jsem z toho měla), ať již hraním si s kamerou, prostřihy na jednotlivé postavy a samozřejmě hudební kulisou. Co tu pokulhává, a to výrazně, je ale samotná myšlenka, obsah a ten je příšerně obehraný. Ale ono co vymýšlet, že? Nicméně trochu víc tajemna by filmu slušelo.

Mamka & taťka (2008)

Kristepane, to bylo strašnýýý!!! Uf! Sadismus, kam se podíváš, pravda, nejhorší je to asi v první třetině, tam se tvůrci vyřádili nejvíc, pak už se trochu zklidnili a díky bohu! Připadala jsem si dost jako pervert, na toto se dívat...Jinak je ale pravda, že to bylo místy v něčem originální, netradiční. Ale za skvělý horor poslední doby bych to neoznačovala - to mě zmátlo a vědět, že je to tak nechutný, tak na to nekoukám...už je pravda méně omluvitelné, že jsem se dodívala do konce, šlo to vypnout, to je jasné. Myslím, že zde jsem narazila na své hranice v žánru exploitation. Dál již nejdu, pakliže vůbec.

Bernard a Doris (2006)

O hvězdičku víc za Ralpha, který si svoji roli užil, zejména ke konci (koukám, že je to profláknuté už v obsahu, takže bez obalu - míním tím jeho roli homosexuálního majordoma). Pokud jsem poslední dobou pochybovala o jeho herectví, již tak nečiním...protože Ralph je tu báječný jak na začátku - trochu staromódní, s báječně ohlým hřbetem - tak na konci, s namalovanýma očima, v pestrobarevném županu a náušnicí v uchu. Film je uváděn krásnými titulky a báječným songem. Proč jsem o něm vlastně neslyšela víc? Co mu chybělo? Málo reklamy? Za shlédnutí rozhodně stojí.

Noroi (2005)

Noroi, to je úžasný mix všech možných hororů (jen namátkou - Paranormal activity, Kruh, REC, Záhada Blair Witch...je mi jasné, že některé vznikly až po NOROI, takže možná obecně, je to mix japonských horrorů a všech dalších točených "naživo" roztřesenou kamerou). Povedlo se tu skvěle vystupňovat napětí, ten maník s kloboukem obaleným alobalem proti ektoplazmatickým červům byl báječný. Nebyla to slátanina, vše do sebe báječně napadá, myslím, že je vše vystavěné téměř dokonale, jen je to prostě docela předvídatelné a nepřináší nic nového, co by doposud i průměrný fanoušek horrorů neviděl.

Svatba za bílé noci (2008)

Škoda jen, že od půlky se film potácí jako by v opilosti a kocovině, podobně jako hlavní hrdina. Jinak bych velice ráda šla s hodnocením na maximum. Takhle zůstává skvělá ponurost, báječné novátorství co se týče golfových hřišť, pachuť z toho, co všechno může lítat vzduchem a ono to nikomu nevadí, já bych dostala infarkt. Takže obdivuji laxnost některých hrdinů a hrabu se z depresivna, které na mne po shlédnutí usedlo.