Happy End (2017)

V predošlom Hanekeho diele ukončil manžel manželkine trápenie. Tentokrát išiel autor ďalej a trápenie si chcel ukončiť sám jednotlivec. O čosi sme sa za 5 rokov posunuli od jeho Oscarového triumfu. Dielo je zaujímavejšie, ale nezbaví diváka dojmu, že je chladné v narábaní s postavami, rola stvárnená Tobym Jonesom najviac kričí. Zaujala však mladá Fantine Harduin, ktorá bola najviac zaujímavou postavou túžiacou po láske otca. Rodinný chlad veľmi jasne citeľný, rozprávanie v náznakoch vhodné, neskôr vždy vysvetlené. Divákovi bude jasné o čom to celé malo byť, ale akademickosť diela i istá plochosť mi bráni ísť vyššie ako 3*.

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Úžasná forma, úžasné prevedenie spojenia animovaného a hraného filmu. Úžasná práca s hercami, hlavne však s detektívom v podaní Hoskinsa. Ten musel nahrať pasáže akoby vedľa seba mal parťáka a výsledok je perfektný. Navyše Zemeckis výborne režíruje, svieže nápady ako navzájom prepojiť súvis príbehov, strihová skladba, to všetko hlcem aj keď príbeh je klasická hollywoodská šablóna. A to keď zo záporáka sa v osudových chvíľach stáva lidumil a naťahuje ortieľ až kým mu protivník neutečie z pazúrov, toho som už prejedený.

Světla velkoměsta (1931)

Niektoré opakujúce sa fóriky už nie sú vtipné časom, choreografia Chaplina však stále pobaví. Jednoduchý príbeh je obtiahnutý epizódami, ktoré mi už prišli nasilu naťahované, napr. "predohra" pred vstupom do ringu, alebo pobyty u egocentrického milionára, ktorý do tulákových gatí prelieva drahý alkohol. V závere je však Chaplin geniálny, to ako zrežíroval výsmech tuláka, pochopenie, precitnutie a poznanie mladej dámy je brilantné. Krásne dojímavý záver.

Na Chesilské pláži (2017)

Saoirse Ronan vie v detailoch zahrať znamenite a vzhľadom, mimikou a gestami sa úžasne hodí do rolí žien ako je v tomto prípade Florence, zo začiatku sixties. Jej dočasné odmietnutie manžela je zdôvodnené nepriamo cez flashbacky a pozorný divák odhalí nevypovedané. Vzťah ústrednej dvojice je však málo iskrivý a veru nemá čím zaujať, snáď len nevinnosťou. Manžel je samá tréma, jeho nedostatok sebavedomia si nesie z rodinného prostredia a je zobrazený priam ukážkovo na príklade, že nik naň nemá čas, aby si vypočul, že bude premiantom ročníka. Veľmi umelo na mňa pôsobí zvyšok príbehu, kedy 13-ročná odmlka, resp. 45-ročná v úplnom závere sú dolepené k jemnému príbehu akosi slabým lepidlom. Mám pocit narýchlo zbúchaného záveru. Divákovi utkvie v pamäti krásny vizuál a predovšetkým nápad umiestniť protagonistov na Chesil Beach kde to vyzerá na prvý pohľad upokojujúco, avšak pre ich manželstvo strhujúco.

Frigo jako Sherlock Holmes (1924)

Keaton sa pri naháňačkách a šantení vybláznil, to sa musí uznať. Každopádne som typ diváka, ktorý už časom nežerie bláboly typu výpad skrz okno, ktorý zaručí prezlečenie do ženských šiat a tým pádom zamaskovanie, ktoré si oponenti nevšimnú. Alebo identifikáciu darebáka obchodníkom, ktorý sa práve keď to treba objaví nablízku. To sú lacné vsuvky, ktoré sú barličkami pre ináč zábavnú grotesku s vážnym ksichtom detektíva Friga.

Na opuštěném místě (1950)

Prvotriedna konverzačka, pri ktorej je predsa Bogart už taký dedo pri krásnej a herecky bezchybnej Grahame. Príbeh dobre odsýpa, je sa na čo dívať a hlavne počúvať vybrúsené dialógy. Záver medzi protagonistami je nešetrný (žiadny happyend čo je na Hollywood fajn), rozlúsknutie zápletky vraždy je však divákovi chabo podané a hoci je v druhej línii príbehu, smerovanie vzťahu v prvej línii významne ovplyvňovalo, čo je teda na škodu.

Drevená dedina (1954)

Hečkova kniha je vskutku veľmi dobre prevedená na plátno. Atmosféra v zbedačenej dedine po vypálení dýcha nepokojom a výborne to bolo zachytené práve v 50. rokoch, dnes by sme to tak nezachytili (ak by sa robil remake). Postavy sú jasne čitateľné, Jozef Čierny jasný záporák, Jožo Kroner perfektný bezdomovec, akurát som ľudáka neveril u Machatu. Samozrejme, vrchovate sa už pretĺča červené súkno, aby sa opäť povzbudil ľud v tom ako krajina vzkvétá keď pozoruje stavbu domov. Táto pachuť kazí dobrý dojem, no v rámci "budovania utópie" je to jedno z lepších diel.

Christine (1983)

Lacnejší typ hororu, pri ktorom divák nie je vyľakaný nechutnosťami, lebo vraždí auto. To je v skutočnosti vraždiaca milenka šoféra, ktorý k nej musí sadnúť, teda nevraždí pre hocikoho. To je teda story :) Ako obyčajne, aj tu drhne Carpimu logika, keďže voz začne zabíjať po dlhom čase nečinnosti a aj to koho chce a kedy chce. Záverečné zúčtovanie či zošrotovanie nerieši situáciu, lebo Christine bude stále žiť. Nie je objasnený jej čudný zrod, dôvod jej magickej sily. Na toto sa Carpenter vykašľal a vraj aj Kingova kniha za veľa nestojí. Toš, slabá atmosféra, slabý scenár, no fajn rokenrol :)

Sedm samurajů (1954)

Predloha pre známejší western. Ten je kratší, svižnejší, má zapamätateľných a zaujímavejších hrdinov a aj hlavného záporáka. To všetko chýba Kurosawovmu easternu. Ten viackrát zaujal kamerou, spomalenými zábermi, ale príliš dlho sa paplal v detailoch a jednoduchú story natiahol na šialených 200 minút. To je fakt dosť ak chcete rozprávať len o záchrane dediny pred banditmi, často som zíval nudou. Zo samurajov vynikne len výstredný Mifune, zvyšok mi hneď po záverečných titulkoch vyfučal z hlavy.

Mission: Impossible III (2006)

Ďalší režisér hodne pritlačil na pílu v akčných scénach, najviac efektne to vyzerá pri prestrelke na moste, má to štýl. Príbeh už nie je až tak komplikovaný ako v jednotke, no tempo je stresujúce. V reálnom živote sa takto hrdinovia rýchlo nepremiestňujú, resp. nesršia nápadmi vždy keď treba, za 2 minúty vymyslia plán a všetko majú, samozrejme, hneď po ruke na jeho zrealizovanie. Nočná misia v Šanghaji je už teda riadne "over". Huntove lety už boli skôr niečím s čím by aj Batman mal problém. Snímka tak stráca uveriteľný rozmer. A trestuhodne nedáva viac priestoru zaujímavému záporákovi. Ten si len na začiatku pre seba strhne scénu a potom spraví ešte jedno bu-bu-bu v telefóne a to je teda žalostne málo. Určite správny posun od slabučkej dvojky, no ináč nie je sa z čoho tešiť.