• Romantický

Tenkrát v ráji (2016)

Přiznám se, že na film jsem šla především se záměrem možnosti vidět sama sebe v komparzu a byla jsem zvědavá, jak celá natáčená scéna dopadla. Sama sebe jsem sice neviděla, jelikož mě vystřihli, ale čekala jsem aspoň, že film jako celek bude stát za to. Bohužel však musím říct, že v traileru si film hraje na něco, co není (a jak můj přítel poznamenal, podle traileru to vypadá, že film má ambice šlapat na paty Gladiátorovi, což je vzhledem k žalostnému výsledku směšné). Tenkrát v ráji mělo obrovskou reklamu, ale ve skutečnosti jde o příběh spíš vlažný než silný a spíš plytký než hluboký. Hlavní postava se v něm vykresluje jako hrdina, ale přitom je to pouze člověk, který se sice vzepřel německé říši a odmítl bojovat, ale v podstatě jen utíká a nijak zvlášť hrdinsky se neprojeví. Ani milostná linka uvnitř filmu nebyla nikterak dechberoucí. A co se týká scénáře, už po první větě, která ve filmu zazněla, mi bylo jasné, že bude mizerný (mimochodem, počáteční a koncová scéna byla ve filmu jak pěst na oko, a popravdě jsem nepochopila, proč bylo nutné do filmu cpát německého herce Jürgena Heinricha, kterému pak ani český dabing neseděl do pusy). No zkrátka, ve výsledku to byl pouze průměrný a ne moc dobrý film. Oceňuju ale výkon Vavřince Hradilka, pro kterého tohle byl herecký debut. ~(2,5)~

The Fundamentals of Caring (2016)

Charakter Trevora (Craig Roberts) mě upřímně docela štval, ale na druhou stranu je příjemné a osvěžující vidět pro změnu film, kde není povaha nemocného člověka na vozíčku znázorněna se všemi těmi klišé, které z něj dělají líbivého a všemi milovaného, avšak nebohého chudáka. Nejsympatičtější byl však na filmu Paul Rudd v roli Bena, který si uměl se vším poradit tak nějak po svém. A samozřejmě Selena - ta je ostatně hlavním důvodem, proč jsem si titul vybrala ke zhlédnutí. Celkově příjemné road-trip drama s několika úsměvnými i smutnějšími momenty. Film působí velmi přirozeně a nenuceně, obzvlášť právě díky hlavní postavě v podání Paula Rudda. ~(4,0)~

Tohle je náš svět (2016)

Tenhle film mě oslovil natolik, že skoro nevím, co zmínit dřív.... Zaprvé bych hned zkraje mohla vyzdvihnout herecké výkony - Viggo Mortensen podal opravdu skvělý a věrohodný výkon. A neméně skvělí byli i dětští / nactiletí herci. Byl to skutečně dobrý výběr. Dále mě samozřejmě oslovil námět alternativního života a to, jak si s tímto tématem tvůrci poradili. Není všechno tak černobílé, jak se může na první pohled některým lidem zdát, stejně tak každá z filmových protistran (alternativní versus "normální" život) má v něčem pravdu a v něčem naopak ne. Otec, který s několika dětmi žije v lese, učí je lovit a přežít v přírodě a během toho všeho jim poskytuje domácí výuku, se může zprvu zdát jako blázen a extremista. Ano, jeho metody jsou extrémní a neuvědomuje si, že své děti připravuje o možnost socializace. Ale na druhé straně stojí lidé, kteří jsou rovněž zaslepení, jenom jinak - zaslepil je onen "standard" běžného života a mnozí se ani nezamýšlí nad tím, proč jsou věci tak, jak jsou, jen proto, že se jakožto občané pokrokových zemí v podstatě kolektivně shodli na tom, co je "normální". Líbila se mi i ta narážka na systém školství a na to, že škola toho ve skutečnosti děti moc nenaučí. Otec dětí měl svoji pravdu, která svým způsobem dávala smysl... dědeček měl naopak pravdu ve chvíli, kdy řekl, že hodlá respektovat přání svého vnuka a že nebude nečinně přihlížet něčemu, co hraničí s týráním dětí. Každý vyslovil svoje a na nás je, abychom se nad tím vším zamysleli. Nakonec bude náš názor dost možná totožný s vyústěním filmu, které bylo podle mě to nejlepší možné. Celou dobu jsem čekala, jak film skončí, a musím říct, že oním závěrečným kompromisem u mě tento film ještě stoupl. ~(4,5)~

Ucukušii hito (2016)

Tento film vznikl jako pocta regionu Kumamoto (jihojaponská prefektura na ostrově Kjúšú), ze které pochází sám režisér Jukisada Isao. Působilo to ovšem na můj vkus dost nesourodě a příliš cíleně soustředěné na to, aby ve filmu bylo zobrazeno co nejvíc z tohoto regionu - nejen krajina, ale například i místní maskot medvěd Kumamon. Ne jednu stranu se to snaží vyprávět nostalgický příběh o dávné lásce, ale na druhou stranu se do toho plete jakýsi potrhlý detektiv a poskakující Kumamon. A ve výsledku nefuguje ani jedno z toho - nepřišlo mi to ani dojemné, ani zábavné. Právě naopak musím bohužel říct, že jsem se nehorázně nudila a i těch 40 minut délky mi přišlo velmi dlouhých. Chápu snahu vyzdvihnout japonské Kumamoto, obzvlášť poté, co se tento region letos potýkal s obřím zemětřesením, ale tenhle film je zkrátka jen mišmaš bez zvláštní myšlenky a bez pořádné atmosféry. (Viděno na palubě letadla společnosti ANA.) ~(2,0)~

Veselé Vánoce s Mickeym a Donaldem (2016) (TV film)

Nic světoborného, ale naprosto „zruinovaný“ Kačer Donald byl docela vtipný. Taková jednoduchá vánoční blbůstka. ~(3,0)~

Vnitřní záležitosti (2016)

Námět báječný! Příběh o vnitřním rozporu mezi rozumem a citem (konkrétně mozkem a srdcem), který je nám ovšem přímo demonstrovaný jako náhled do těla člověka, jsem ještě neviděla. A přijde mi to jako výborný nápad. Co ovšem trochu pokulhává, je samotné zpracování. Začne to sice docela slibně, ale pak už to s nápaditostí jde jenom dolů. Přitom z takového námětu by se toho dalo vytěžit mnohem mnohem více! Škoda. Za samotný nápad ale uděluju hvězdičku navrch. ~(3,8)~

Zpívej (2016)

Je příjemné vidět nějaký animák, který stojí za to, přestože není z produkce Disney/Pixar. Tento se opravdu povedl - hýří hezkými nápady, má zajímavé a různorodé postavy, neokoukaný námět, několik hodně humorných momentů (spoustu z nich obstarává postarší sekretářka/chameleonka paní Crawly) a navrch samozřejmě docela rozmanitý a chytlavý hudební výběr. Na začátku mě velmi bavilo, že se na pěveckém konkurzu dal prostor množství vedlejších postaviček, o kterých ve výsledku film vůbec nebyl, ale dotvářely ten celkový dojem různorodosti svou jedinečnou osobitostí či vtipnými manýry. Dokonce se v té skrumáži objevily i postavičky imitující japonskou popkulturu „idolek“ (scénky s nimi jsou o to legračnější, když rozumíte, co v japonštině říkají :)) Zkrátka pestrý film, který má sice své mouchy (např. jsem si říkala, že je škoda, že postava myšáka neprodělala žádný vývoj), ale v rámci pohádkového žánru nejde o nic, co by bylo na překážku, takže jsem více než spokojená. ~(4,2)~

Ant-Man (2015)

V komiksových superhrdinech, ani v Avengerech, se příliš nevyznám. Můj oblíbenec je tak možná Spider-Man a tím to končí. Takže upřímně, nevěděla jsem moc, co od toho čekat, spíše jsem se jen šla podívat na Paula Rudda v hlavní roli (dlouho jsem ho v ničem neviděla). Ale světe div se, docela mě to překvapilo. Na to, jak trapně vyznívá samotný název tohoto superhrdiny ("mravenčí muž") a jak může oproti jiným zvučným jménům podobných hrdinů působit skoro bezvýznamně, si s tím tvůrci poradili docela obstojně. V jádru je to klasický akční film dnešní doby, soustředící se především na efektnost, a obsahující mnohá klišé. Nicméně, když se tvůrci rozhodli typickou klišovitost spojit s četným humorem, vsadili rozhodně na dobrou kartu. Film si totiž dělá srandu sám ze sebe a působí tak lehčím a "stravitelnějším" dojmem. Navíc i ty efekty byly krásně vypiplané (závěrečná rvačka mezi hračkami v dětském pokoji byla přímo fenomenální). Takže rozhodně pobaví bez zbytečně trapných WTF momentů. A to je dobře. ~(3,3)~

An - Zen a lívanečky (2015)

Pomalu plynoucí film, který se točí okolo přípravy tradiční japonské sladkosti "dorayaki" a zároveň sleduje lidské osudy hlavních postav. Kiki Kirin se mi v roli "vlezlé" japonské babičky nejdřív nějak nepozdávala, ale po chvíli jsem pochopila, o co jde, a hned mi její postava byla sympatičtější. Nerada bych tady spoilovala, ale můžu říct aspoň to, že se jedná o film o předsudcích, o nalézání radosti i v těžkých podmínkách, a taky o tvoření lidských pout. Moc pěkný a čistý film, který nám připomíná, že není dobré okamžitě soudit lidi, dokud je nepoznáme a nenahlédneme do jejich nitra. (Viděno na palubě letadla společnosti Delta.) ~(4,0)~

Bakuman. (2015)

Nic moc jsem od toho nečekala, ale překvapivě mi tenhle film hodně padl do noty. Komiksovou předlohu ani anime neznám, ale tohle life action se podle mého názoru povedlo. Je to film o následování svého snu a nevzdávání se i přes velké těžkosti. Zároveň je to taky film o tvoření přátelství. Sice se v příběhu dost odráží japonská snaha o perfekcionismus, která může být až nezdravá a působit sebedestruktivně, ale to docela pěkně vyrovnává nadšení a radost pro věc. (Viděno na palubě letadla společnosti Delta.) ~(4,2)~