• Romantický

Já, Earl a holka na umření (2015)

Krásně upřímný a přirozený film, bez zbytečného líbivého vtírání se divákovi. Jen byl bohužel o něco smutnější, než jsem původně čekala. ~(3,7)~

Jurský svět (2015)

Mnohem povedenější, než jsem vůbec čekala. Pokud to člověk bere čistě jako hollywoodský trhák, který klasicky hraje dost na efekt, dokáže si to plně užít. Spíš tedy, než přemýšlet nad tím, jaký je to v podstatě nesmysl, který má dost logických mezer a nedořešených věcí (např. co se tedy pak stalo s těmi všemi utečenými dinosaury?), je třeba se pouze pohodlně usadit a užít si celou tu jízdu. Protože má podle mého názoru dokonale vyváženou dávku napětí a humoru (plus trošku té romance) a zkrátka a jednoduše se u něho člověk ani chvíli nenudí. Byla jsem víc na jehlách než nedávno v kině na hororu Poltergeist a zasmála jsem se více než v poslední době u filmů, které jsou oproti tomuhle klasifikované jako komedie. Takže Hollywood se tentokrát trefil do černého. Je v tom cítit kouzlo starších velkofilmů, ovšem v efektním hávu nových technologií. ~(4,0)~

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Humorně odlehčený špionážní retro film. Některé scénky a dialogy tam byly dost povedené, ale musím uznat, že to nebyl úplně můj styl humoru. Henry Cavill mě ale každopádně zaujal svým charisma (znám ho už dlouho, ale ve filmu jsem ho viděla poprvé). ~(3,2)~

Kučibiru ni uta o (2015)

Viděno 6.3.2015 v kině MOVIX, Ario Kameari, Tokio. Těšila jsem se na tenhle film od první chvíle, co jsem viděla trailer. A jak jsem předvídala, byl to příjemný a svěží snímek, na čemž se částečně podílelo i to, že byl zasazený do prostředí prefektury Nagasaki na jihu Japonska. Hlavně to ale bylo hudbou a celkově příběhem točícím se okolo školního pěveckého sboru a zprvu nepřístupné pianistky, která se na škole stává novou učitelkou. Zkrátka moc hezky podaný příběh spojující hudbou životy několika lidí. Ústřední píseň v podání Angely Aki tomu všemu krásně vévodila. ~(4,2)~

Ladíme 2 (2015)

Nadšení, jaké jsem měla z jedničky, se sice úplně neopakovalo, ale v kině to pobavilo. Tenhle film podle mě hodně sází na vtipné hlášky, které sice nebyly špatné, ale možná by to chtělo se spíš o něco víc soustředit na to, co má být ve filmu ústřední, totiž hudba. Hudebně mi tam oproti jedničce něco chybělo. Čísla sice byla parádní, ale z nějakého důvodu mě tam ani jedna písnička nenadchla maximálně, což se naopak u prvního dílu stalo. Přesto ještě hezký průměr. ~(2,9)~

Láva (2015)

Milý filmík, který je nutno vidět v původním znění, jelikož to stojí na slovní hříčce Lava x Love. Především pěkná animace. Viděno v kině jako úvod před zahájením filmu Inside Out. ~(3,5)~

Little Forest: Fuju hen haru hen (2015)

Koukám, že názory se tu hodně různí. Mě popravdě druhý díl trochu zklamal a to se bohužel odráží na hodnocení, přestože si stále myslím, že se jedná o nadprůměr. Jenže mi přišlo, že tohle pokračování už nepřináší vůbec nic nového oproti prvnímu filmu. Zabředneme sice o něco víc do těch mezilidských vztahů a vnitřního rozporu hlavní postavy, která si není jistá, co se životem, ale přišlo mi to vlastně hrozně nedostatečné, vzhledem k tomu, jak mě první díl navnadil a přiměl ke zvědavosti, co se vůbec stalo mezi matkou a dcerou a jestli se jejich vztah vyřeší. Vše se ve filmu odehrávalo jakoby mimochodem a spíš povrchně, takže se mi v tom psychologie hlavní hrdinky ztrácela a ten vývoj jsem v tom neviděla (nebylo mi jasné, jak dospěla k situaci, kterou vidíme na konci). Přijde mi, že buď měl film v tomhle ohledu jít víc do hloubky (třebaže za cenu toho, že zkrouhne ony lyrické scény s vařením), nebo se do toho neměl pouštět vůbec či jenom jemně, stále s hlavním důrazem na pěstování potravin a vaření jídel. Zkrátka buď to nebo to. Ale snažit se tam narvat obojí, tak z toho mám pocit, že ani jedno nefunguje naplno. Možná šlo i o mé momentální vnitřní naladění, ale výsledný dojem byl zkrátka slabší a už jsem si ani tolik neužila ty scény s vařením jako v první části Léto/Podzim. Trochu škoda. ~(3,4)~

Maku ga agaru (2015)

Viděno 30.3.2015 v kině HUMAX CINEMA, Ikebukuro, Tokio. Pětice hlavních představitelek tohoto filmu jsou členky dívčí skupiny Momoiro Clover Z, což byl podle mého názoru hlavní tahák filmu. Osobně však nejsem přímo jejich fanouškem a do kina mě táhla spíš samotná tématika filmu - snaha uspět s divadlení hrou vytvořenou v rámci středoškolského divadleního klubu. Sama vím, jak Japonci berou za školních let tyto "bukacu" (školní kluby) vážně a kolik úsilí a času dokáží těmto mimoškolním (nebo spíše mimostudijním) aktivitám věnovat. Což bylo ostatně ukázáno i v tomto filmu, společně s myšlenkou, že když se člověk do něčeho pořádně dá, může uspět a může zároveň objevit novou součást sebe sama, o které dříve netušil. To všechno je moc hezké, téma se mi víc než zamlouvalo, ovšem zpracování mě vlastně nijak neuchvátilo. Nevím, zda to bylo výkonem holek z Momoiro Clover Z, ale zkrátka mě celý film v podstatě zanechal chladnou a téměř okamžitě po odchodu z kina jsem ho pustila z hlavy. Což je špatně. Předpokládala jsem, že na mě tento film zanechá alespoň nějaký pocit, nějaký silnější dojem, ale trochu mě to zklamalo. Spíše průměr, který skutečně ocení snad pouze fanoušci této pětice zpěvaček/idolek. ~(3,0)~

Malý princ (2015)

Možná to působí na pohádku trochu moc melancholicky až smutně, ale mně se to popravdě líbilo. Rozhodně mi to připomnělo knížku, kterou jsem kdysi četla a která mě tehdy hodně zujala. Tenhle příběh je sice pouze na motivy knihy a je dost jiný, ale myslím, že ty podstatné myšlenky o tom, co je a není v životě důležité, tam zachycené byly, a to velmi hezky. Jen je pravda, že si nedokážu představit, že by z tohoto filmu bylo nadšené dítě... rozhodně si z toho mnohem více vezme dospělý. ~(4,3)~

Mimoni (2015)

Samotní Minioni sice mluví jak v původním znění, tak v českém dabingu víceméně stejně (až na pár záměn slov), ale i tak mi je docela líto, že jsem film nemohla vidět celý v původním znění. Vsadím se, že většina hlášek ostatních postav vyzněla o něco vtipněji či zajímavěji (určitě se tam taky dal slyšet nějaký ten britský přízvuk). Miniony (mimoně) mám celkově hodně ráda, ale řekla bych, že ač se těší oblibě i staršího publika, jejich film byl přece jenom zaměřen hlavně na malé děti, jelikož většina vtipů stála na primitivnějším humoru. Nehledě na to, že mnoho z humorných scén už bylo bohužel "vyplýtváno" ve filmových upoutávkách. A to je trochu škoda. Vizuálně to bylo moc pěkně udělané a ocenila jsem právě to zasazení do britské monarchie, ale menší zklamání bohužel nedokážu skrýt. ~(3,3)~