Jeden život (2023)

Chápem, že nie každý videl film Nickyho rodina, zďaleka nie diváci mimo Česka a Slovenska. Ja som ho videl a preto mi tento film nepripadal zas tak výnimočný. Výnimočný je tu akurát Anthony Hopkins, všetko ostatné má rezervy. Asi najviac ma zarazila stopáž. 108 minút pre film s takouto tématikou? O človeku, ktorý je stelesnením ľudskosti? Myslím, že N. Winton by si zaslúžil naozaj poctivý, min. 2 hodinový film. Neviem, no občas som mal pocit, že sledujem nejaký tv film, pretože výprava a celkovo scény z vojnových čias neboli nic moc. Najdojemnejšia je scéna z tv štúdia, tú však už poznáme zo spomínaného filmu Nickyho rodina. Celkovo je to film skôr pre divákov, ktorí netušia kto bol pán Winton. Ja osobne som čakal o čosi viac. Myslím, že si nezaslúži tak vysoké postavenie v top 300 naj filmov. Za tému áno, za spracovanie určite nie. Film 70%. Hopkins 100%.

Quo vadis, Aida? (2020)

Tento film mi doslova dvihol tlak a od zlosti som penil a nadával celý film. Nie, nie na film, ten je mimochodom veľmi kvalitný, zarýva sa pod kožu postupne a naozaj dráždi po celú stopáž. Veľmi realistický, presvedčivý, takmer až dokumentárne pojatý film. Hlavná postava Aida kladie jednoduché otázky, ale dostáva na ne nepochopiteľné odpovede. Presne som vedel o akom masakre bude film rozprávať, ale v tomto filme sledujeme to čo mu predchádzalo. Ako oklamať davy ľudí tak, aby poslušne robili presne to čo chcete? Komu  scény s nastupovaním do autobusov nepripomenuli nastupovanie Židov do vagónov, ktorí boli rovnako oklamaní? Celý film sledujeme bandu amatérov v modrých prilbách, ktorí mi ako som spomenul dvíhali tlak po celý film. Totálna neschopnosť, ktorú Srbi dokonale vycítili sa ešte ako tak prepáčiť dá, ale tá neochota pomôcť, urobiť niečo najviac aj vo chvíli keď sa všetko začína rúcať, to je neuveriteľné. Títo "šmolkovia" si urobili meno a hanbu na sto rokov dopredu. Áno, boli tam, ale nič viac. Po filme som ešte pár hodín rozdýchaval zlosť. 80%.

Království Planeta opic (2024)

Mimoriadne kvalitná a úspešná opičia trilógia končila smrťou Cézara a som naozaj rád, že sme svedkami zrodu ďalšej plánovanej trilógie. Život po smrti Cézara plynie ďalej, vznikajú nové osady i spoločenstvá opíc. S novým začiatkom prichádzajú aj nové postavy. Je ich viac no tou najvýraznejšou je Noe. Nemá síce za sebou taký zaujímavý životný príbeh a minulosť ako Cézar, ale dajme tvorcom čas a dúfam, že nás nesklamú. Nie som veľký fanda trikových filmov, ale v týchto "opičích" filmoch ich vôbec nevnímam a užívam si tie fantastické detaily opíc s lesklými očami, v ktorých sa odráža svetlo. Príbeh pomsty je večný a chce po nej kráčať aj Noe, ale v ceste mu stojí klan opíc verný vodcovi Cézarovi a nabúchaný gorilí alfa samec. Vizuál je opäť veľmi vydarený, celkom fajn príbeh, len som mal pocit, že posledných 30 minút film akosi strácal dych. Myslím, že záporák Cézar sa dal využiť o čosi viac, ale i tak som za nový opičí film veľmi rád a teším sa na pokračovanie. 80%.

Válka o planetu opic (2017)

"Apes together strong!..." Záverečný diel mimoriadne kvalitnej série je o niečo slabší ako jeho dvaja predchodcovia , ale stále ide o veľmi kvalitný film, ktorý ma bez problémov vtiahol do deja, čo sa v dnešných časoch už vôbec nestáva často. Príbeh veľmi zaujímavý, rovnako obsadenie Harelsona v roli tvrdého plukovníka. Triky sú jednoducho úžasné, toto je presne ten druh filmov kde je ich miesto. Trochu som sa pousmial pri pohľade ako si gorily spokojne sedia na koňoch. no myslím, že kone až tak spokojné neboli...Pobaví roztomilá postavička menšej opice zo zoo, ktorá sa vie aj štýlovo nahodiťdo outfitu- čiapka s bombuľou, super. Vojna v názve dosť zavádza, pretože akčných scén s výnimkou úvodu tu mnoho nie je, mne to však vôbec nevadilo a film som si užil aj bez nich. Celkovo veľmi kvalitná a mimoriadne vyrovnaná trilógia, ktorá zanechala v dejinách kinematografie silnú stopu. 80%.

Shardlake (2024) (seriál)

Mám rád tieto temné výlety do stredoveku. Asi najlepšou správou je, že táto miniséria má iba 4 epizódy a tvorcovia zbytočne nenaťahujú čas ani diváka. Historická vyšetrovacia kriminálka má výbornú atmosféru, pretože prevažnú časť deja sa nachádzame za bránami kláštora a mne tieto komornejšie ladené príbehy sedia. Lákadlom pre mňa bolo okrem príbehu samozrejme najmä meno Sean Bean, ale musím sklamať všetkých, ktorí sú na tom podobne. Sean tu odohraje asi 2x ani nie 5 minút, čo je trochu sklamanie, ale na druhej strane mi to vynahradil úplne neznámi A. Hughes, ktorý má charizmu a hraje slušne. Úvod sa mi zdal trochu narýchlo, navyše dosť nevhodná hudba ako z Pirátov z Karibiku, takže mi chvíľu trvalo kým som sa naladil. Vyhovovalo by mi ešte o čosi pomalšie tempo, viac napätia a celkovo temnejší prístup. Knihu nepoznám, ale vraj ich je viac, takže sa možno dočkáme ďalších minisérií.  Výborne spracované, ale bez nejakého výrazného napätia, navyše s "malými" historickými nezmyslami. Hlava kláštoru černoch? Vážne? V tej dobe?, aj preto slabšie štyri *. 70%.

Šílená noc (2022)

Toľko chvály na tak primitívny film som už dlho nepočul. Drsná akcia, super akčné scény a súboje, všetko sa tvári strašne vážne... No až na to, že ten vlasatý a bradatý alfasamec priletel na rozprávkovom vianočnom voze so sobím záprahom... Skĺbiť rozprávkovú postavu s vážnou akciou plnej krvi a scénami plných vulgarizmov to chce asi totálnu scenáristickú bezradnosť alebo ja neviem. Celý film som mal zmiešané pocity. Celý čas Santa s niekým bojuje, celý od krvi...Mám sa o neho báť? Nie, je to predsa Santa, ktorý na záver zase pekne odletí do psej matere, tak prečo tak vážne? Komédia? Myslím, že som sa ani raz nezasmial, skôr ma oblievali pocity trápnosti. Celkovo nezmyselný mix žánrov, ktorý len ťažko môže fungovať, teda aspoň u mňa nie. 40%.

Šógun (2024) (seriál)

"Nakoniec nie sú vaše ciele o nič vznešenejšie než tie naše..." Nečakal som, že po pecke 1883 príde ďalšia historická dráma, ktorá ma úplne dostane. Dúfam, že to ostane ako miniséria, myslím, že ďalšiu sériu nepotrebuje, všetko je jasné, uzavreté a divák i kritici nadmieru spokojní. Neviem si predstaviť nikoho lepšieho v roli Toranagy ako herca H. Sanadu, ktorý ma už dávno očaril filmom Soumrak. Zoznámime sa s množstvom postáv, jedna lepšia než druhá. Sympatické, sympaticky nesympatické, všetky výborne zahrané. Výprava i atmosféra je dychberúca, nemusel by sa hanbiť ani hollywoodsky veľkofilm za stovky miliónov... Názov možno mylne navodí dojem veľkých davových a bojových scén, no opak je pravdou. Dostaneme veľmi chytrý príbeh plného intríg, kvalitných dialógov, príjemného tempa, a špičkových hereckých výkonov. Hudba mi v intímnejších scénach trochu pripomenula Vangelisa. Spisovateľ James Clavell by určite napriek nejakým zmenám nešetril chválou. Ani ja nemám čo vytknúť, možno by som viac pritlačil na emócie v poslednej časti, no napriek tomu plný počet a max. spokojnosť. 100%.

Salto do života (2004)

Presvedčilo ma hviezdne obsadenie, samozrejme Worthington, ale viac som bol zvedavý na mladučkú Abbie Cornish, stále nie úplne docenenú, sympatickú herečku. Obsah k filmu sľuboval iskrenie medzi matkou a dcérou, ale je to odbité už hneď v úvode a to ma mrzelo najviac, pretože som si myslel, že na ich hádkach bude postavený celý film. Namiesto toho je nám Heida neustále prezentovaná ako úplne blbá tínedžerka, ktorá sa nechá pretiahnuť úplne každým. Zbaliť ju nie je problém, dokázal by to aj Quasimodo... Práve pre tieto "sympatie" k postavám sa vlastne nedokážete naladiť a v podstate je vám ich osud tak nejak ľahostajný. Postava, ktorú hraje Worthington je rovnako divný chlapík, ktorý nevie čo chce. Celkovo dobrý námet, zlé prevedenie. Film, ktorý mi mal spríjemniť večer, ma skôr rozčuľoval a vlastne mi nič moc nedal,teda hlavne to, čo som od filmu očakával- silnú drámu medzi matkou a dcérou...50%.

Irský zázrak (2022)

Skvelá atmosféra, fantastická F. Pugh a príbeh, ktorý vás takmer celý film drží v strehu. Blafuje alebo nie? 70%.

Nezlomní (2024)

Plagát k filmu rozhodol o tom, že sme išli do kina práve na tento film. Nevedel som o ňom vôbec nič, dokonca ani že vôbec existuje. Režisér skôr priemerných snímkov sa ani tentokrát nijako extra nepredviedol. Príbeh je zaujímavý a rozhodne stál za sfilmovanie, ale réžia bola nepresvedčivá, rovnako ako tradične priemerný M. Wahlberg.  O vytrvalostných pretekoch sa toho veľa nedozvieme. Kamera v prvej polovici filmu chaotická, roztrasená, scény neprehľadné, krátke a s rýchlym strihom, akoby nebol čas zastaviť sa a ukázať divákovi v kľude ako to vyzerá na každom stanovišti. Od momentu keď sa na scéne objaví pes je film lepšie stráviteľný, ale to nie je zásluha režiséra. Je to jednoducho tými psími očami, pre ktoré väčšina z nás urobí čokoľvek. Dialógy mi prišli vo väčšine odfláknuté, klišovité a v mnohých prípadoch aj trápne. V závere potešia fotky skutočných postáv aj skutočného psa. Šlo to urobiť lepšie? Jednoznačne áno, ale keď s deťmi do kina tak je to dobrá voľba. Moje hodnotenie je priemerné, ale chápem aj vyššie hodnotenia užívateľov, ktorím psie oči zatemnili zdravší úsudok, čo plne chápem, sám mám psa a takmer som dal štyri hviezdy, ktoré si bohužiaľ film objektívne nezaslúži. 60%.

Časové pásmo bylo změněno