Maraton (2005)

"Tvoje nohy?" milión dolárov..."Tvoje telo?" zabiják...Nie, nebavíme sa o žiadnom šampiónovi v behu, hoci Cho-won behá veľmi rád. Je autista a jeho mama a ani jeho nový tréner (inak pekný kvietok) to s ním nemajú ľahké. Je takmer nemožné, aby ste si hlavného hrdinu svojím spôsobom neobľúbili a neuznali jeho kvalitný herecký výkon. Všetky postavy sú pekne prepracované, na nič sa nezabudlo a film rozdáva emócie vo veľkých dávkach. Asi v polovici filmu, maximálne zaujatý, som si musel zahrešiť a vyhlásiť: "Kurva, tí Kórejci robia fakt úžasné filmy." Humor je nevtieravý a príjemný a miestami som sa naozaj dobre zasmial. Vtipné sú takmer všetky scény s povaľačským trenérom, no hlavne dávno som sa tak dobre nezasmial pri tak otrepanom fóre ako je prd (pred dverami). Divák, ktorý má napozerané s prehľadom profesionála odhadne, že tu o žiadne víťazstvo v maratóne nejde. Ten je iba tmelom príbehu a vzťahov medzi postavami. Film sa porovnaniu s Rain manom nevyhne. Výkon Hoffmana je oscarový, ale kórejský herec to zvládol minimálne rovnako dobre. Mne bol jeho výkon dokonca sympatickejší, ale to je skôr pochvala pre filmárov. Čo sa týka filmu ako celku, tak kórejský maratón sfúkol Rain mana ľavou zadnou, pretože ako celok je podstatne kompaktnejší a dojímavejší. Cho-won má rád tri veci. Zebry, jedlo a beh. No a mňa strašne bavia kórejské filmy. Už dlho som nevidel tak príjemný film. Jednoznačne 100%.

X-Men: První třída (2011)

Zbožňujem celú sériu X-men, hlavne prvé dva Singerove diely. Tento prequel ma veľmi potešil, jednak skvelým obsadením , menom režiséra, ale hlavne príbehom a postavami, ktoré nadväzujú na predchádzajúce filmy. Prvá trieda si drží vysokú laťku kvality počas celého filmu, nevšimol som si nejakého hluchého miesta. Výborne sedí i prenesenie príbehu do 60-tych rokov, no mňa najviac potešila úvodná i totožná scéna z prvého dielu, ktorá tu má pokračovanie. Úvodná scéna s Baconom a mincou je skvelá a každému je jasné, že mincu ešte uvidíme. Slizký záporák Bacon nikdy nesklame, ale čo iste mnohých poteší najviac je detailné rozobratie vzťahu Profesora a Magneta, ktoré bolo v doterajších dieloch iba hodenou rukavicou. Bolo naozaj načase, že sa jej niekto chytil. Je fajn, že na tento prequel sa dá nadviazať v podstate akýmkoľvek príbehom. Nechajme sa prekvapiť, či sa tak stane. 90%.

Vyšší princip (1960)

Vynikajúci český film z vojnového obdobia, v ktorom dostal jednu z hlavných úloh aj slovenský, už nebohý herec Ivan Mistrík, ktorého som tu nečakal. Film kladie dôraz hlavne na psychologické rozpoloženie postáv, no a verte, že to v ich situácii nemajú ľahké. Za zmienku stojí jednak výborný herecký výkon F. Smolíka, ale i jeho celkový ľudský prejav, pretože tu naozaj pôsobí ako stelesnenie dobra. Oceňujem otitulkovanú nemčinu, čo filmu dodáva pocit reálnosti a nemecký, slizký veliteľ, ktorému sa lení dvihnúť telefón, vám pekne dvihne tlak. Trošku zamrzí ako to zodpovednému hladko prešlo, ale v skutočnom živote to takto chodí. Záver je šokujúci a dnešnej mládeži, ktorej je história zväčša ukradnutá, by bodlo takéto zoznámenie. Možno neuveria ako blízko mali kedysi ľudia k nešťastiu...Právom jeden z najlepších československých filmov. 100%.

Poslední cesta (2009) (TV film)

Potešilo ma , že mojím hodnotením film prehupol do červenej farby na 70%...Aspoň na chvíľu. Telo mŕtveho vojaka v rakve nie je bežná batožina, preto musí mať nevyhnutne sprievod. Na jednu takúto cestu sa z vlastnej iniciatívy vydal aj podplukovník, ktorého veľmi civilne a uveriteľne zahral Kevin Bacon. Film zarezáva hlavne ako road movie, pretože na cestách sme takmer neustále. Film sa drží v mierne pochmúrnom tóne, čo pri rakve s mŕtvym vojakom si inak nejde. Pri každom salutovaní (a že ich je dosť) som si trochu pohundral, ale na druhej strane sú to predpisy i prezentácia armády pred verejnosťou, takže to chápem. Keď už ale Bacon zasalutoval po pohrebe nad miestom posledného odpočinku vojaka, kde už bol úplne sám, tak to som sa už nezdržal a hovorím si: "To tu armádu až tak žeriete? Čo takto zasalutovať si každé ráno s rodinou pri raňajkách?...HBO produkuje množstvo kvalitných tv filmov i seriálov a to je jeden z nich. Až na to salutovanie, neodmysliteľný patriotizmus a množstva záberov na americkú vlajku ide o vydarenú drámu. Slabšie štyri. 70%.

Centurion (2010)

Výborný historický krvák, ktorý ma takmer nenechal vydýchnuť. Vždy sa tu niečo deje, je skutočne akčný, drsný a netradične krvavý. Michael Fassbender sa do svojej úlohy výborne hodil a jeho hviezda právom stúpa závratnou rýchlosťou. Je naozaj zaujímavé, že tesne po tomto filme vznikol film Orol deviatej légie, s ktorým majú naozaj veľa spoločného. Režisér N. Marshall už dávnejšie ukázal svoje kvality, ale žiaden jeho film s výnimkou Pádu do tmy, nepôsobí tak kompaktne a celistvo. Som zvedavý na jeho ďalší film a chcem sa presvedčiť, či jeho stúpajúca kvalita filmov bude pokračovať. Jediné, čo mi trocha nesedelo bola už dnes v podstate hviezda Olga Kurylenko, ktorá má na tvári makeup neustále a preto jej úlohu mohol zastúpiť prakticky ktokoľvek. Inak som bol s nasadením a adrenalínom naozaj spokojný. Mám rád takéto naháňačky po lesoch. Uvažoval som aj o plnom počte, ale moje štyri berte ako veľmi silné. 80%.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Po treťom pokračovaní a miernom sklamaní som mal po zhliadnutí nového traileru veľké očakávania a to sa mi asi vypomstilo. Deppovi a Penelope to v ukážkach spolu fakt sedelo a dúfal som, že z ich vzájomnej chémie vyťažia tvorcovia maximum. V skutočnosti som bol s nimi rovnako na vlnách podivna a fakt som sa divil ako dokázali ísť celým filmom iba na pol plynu. Sklamanie jednoducho či chcem či nechcem musím priznať. Mám rád postavu Jacka Sparrowa, ale k nej neodmysliteľne patrí humor a na to sa tu akosi pozabudlo. Nespomínam si, že by som sa bol dobre zasmial. Snáď usmial, ale to nebol jediný prešľap. Už v druhej či tretej minúte sú karty rozdané a je jasné o čo pôjde, takže neprekvapí takmer nulová gradácia deja a minimum prekvapení. Plavba na miesto o ktorom divák vie od samého začiatku, trvá takmer trištvrtinu filmu, čo je takmer neznesiteľné. Keď konečne zakotvili tak som si normálne vydýchol, lebo tá jednotvárnosť a nuda ma už vážne unavovali. Pochváliť môžem jedine scénu s morskými pannami, ale inak som naozaj sklamaný. Je to ešte horšie ako predchádzajúci diel, ktorý prestrelil hlavne v stopáži, no tu sa prestrelilo v mnohom. 60%.

Noc oživlých mrtvol (1968)

Vzhľadom na rok vzniku ide o naozaj kvalitný horor, ktorý položil základy všetkému, čo sme doteraz o zombie videli. Kedže prevažná časť z nás už videla možno aj desiatky zombie hororov, tak táto stará klasika mnohých až tak nenadchne, ale vo svojej dobe muselo ísť o veľkú udalosť.Tá čiernobiela filmu vôbec neškodí, práve naopak. 80%.

Oddělené světy (2008)

Vyklopkávajúcich Jehovistov už zažil určite každý a kto nie, tak v blízkej dobe určite zažije. Ja ich väčšinou vyprevadím slovami: "Ak budem mať pocit, že vás potrebujem, nájdem si vás sám." Kvality filmu sú nespochybniteľné a radosť prinesie hlavne nestrannému divákovi, ale určite nie Jehovistom samotným. Film rozpráva príbeh o zarytej Jehovistke i jej "šialenej rodine", ktorá po zamilovaní sa do normálneho chlapca z ulice zistí, o čo všetko ju jej viera pripravuje. Hodnoverné dialógy, zaujímavá téma a hlavne iskrenie medzi rodinou a "osvietenou" dcérou, je tým najzaujimavejším. Niečo málo o Jehovistoch vie každý z nás. Čo môžu, čo nemôžu, ale zistiť niečo viac, ma prinútil až tento film, čo môžte pokojne brať ako pochvalu dánskym filmárom. 80%.

Vítejte v Sarajevu (1997)

Hviezdne mená Woody Harrelson i Marisa Tomei tu hrajú až druhé husle, pretože najviac priestoru dostáva britský herec S. Dillane. Novinárov v nebezpečnom prostredí občianskej vojny v bývalej Juhoslávii sme mohli vidieť v podobne ladenom filme Harrisonove kvety s A. MacDowell. Atmosféra chaotickej situácie v Sarajeve je zobrazená výborne a ja mám pre tieto filmy slabosť. Do filmu sú nenápadne pridané aj skutočné zábery a poniektoré sú dosť drsné. Neviem čím to je, ale každý čo i len trošku kvalitný film z tohto obdobia v bývalej Juhoslávii si nenechám ujsť a zatiaľ som mal šťastie len na kvalitné filmy. 80%.

Neviditelné děti (2005)

Kusturicova divoká balkánsko - cigánska jazda sa mi páčila najviac, ale na druhej strana, každý s príbehov bol naozaj kvalitný a nieje potrebné hodnotiť každé dielo zvlášť. Ako celok zaujímavé, ale málo známe a nedocenené.80%.