Odsun (2010)

Príbeh z vojnového obdobia a meno Jean Reno je pre mňa dostatočným lákadlom, ale ako tu už bolo napísané, film dieru do sveta neurobil. To ale neznamená, že nestojí za pozretie. Spočiatku nie je celkom jasné kto bude hlavnou postavou. Až neskôr vysvitne, že ňou bude statočná zdravotná sestra. Postava Hitlera film zbytočne zhadzuje a hlavne jeho prvý príhovor vyvoláva pocity trápnosti. Neskoršie scény z jeho horského sídla už vyzerajú podstatne lepšie, ale film by sa bez týchto scén v pohode zaobišiel. Udalosť, ktorá dodnes víri francúzke vody je hodná filmového spracovania a tento film je myslím dôstojnou spomienkou na tieto udalosti. Je sympatické, že si Francúzi pred zodpovednosťou nezakrívajú oči a otvorene priznávajú spoluvinu. Detskí predstavitelia predvádzajú slušné výkony a film v konečnom dôsledku môžem iba doporučiť. Jednak ako dobrý film a ak niekomu rozšíri obzory a dozvie sa niečo o čom nevedel, tak film splnil účel. Na túto tému bol nedávno natočený tiež francúzky, ale o niečo kvalitnejší film Kľúč k minulosti, hoci sa tejto téme venoval len čiastočne. 70%.

Romulus, můj otec (2007)

Otec, ktorý miloval príliš. Matka, ktorá nemilovala nikoho a syn, ktorý musel predčasne dospieť. Zaujímavé i kvalitné obsadenie v príbehu, ktorému dám vždy prednosť pred hociktorým lacným hollywoodskym trhákom. Eric Bana i Franka Potente hrajú slušne, ale najviac priestoru dostáva ich syn v podaní K. Smit-McPheea, ktorý už nejaké skúsenosti s filmovaním má a je to vidieť. Tri hviezdičky si film určite zaslúži a dal by som aj štvrtú, ale najmä v závere som čakal scénu, ktorá ma trochu strhne. Bohužiaľ neprišla. 60%.

Bestie (1988)

Jeden tank. Ruská posádka, ktorej velí tvrdý a neústupčivý veliteľ a skupina afgáncov odhodlaných pomstiť vyvraždenú dedinu. Tento film nič viac nepotrebuje. Čo filmu pomáha najviac je reálne správanie posádky i ich reagovanie na problémy, ktorých bude skutočne požehnane, vrátane zistenia, že niekto s posádky si filtruje chladiacu kvapalinu cez chleba... Za nezabudnuteľnú scénu považujem otrávenú vodu a jej "nepredvídavé dozvuky z druhej vlny". Film je naozaj napínavý, takmer mu niet čo vytknúť, no má predsa len dve chyby, vďaka ktorým odo mňa nemôže dostať plný počet. Všetkým hercom som tých Rusov veril, ale Jasonovi Patrickovi som to teda nezožral. Druhý problém som videl v tom, že mi z úst "ruských" vojakov chýbala ruština. S dabingom tento problém riešiť nemusíte, ale v originálnom znení by tam tá ruština i ruskí herci rezali viac. Škoda. Inak málo známy, ale veľmi kvalitný a napínavý vojnový film. Veľmi silné štyri hviezdičky. 80%.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Keďže som knihu nečítal, netušil som, či pokračovanie úspešného filmu bude dejovo previazané. Nakoniec je a práve to oceňujem, pretože inak je toto pokračovanie citeľne slabšie a miestami pôsobí ako vývar prvého, po všetkých stránkach geniálneho filmu. Dejová linka podpaľačka-znetvorený otec funguje najlepšie a okrem toho je dobré, že sa vrátime k niektorým postavám z prvého dielu. Práve to vyťahuje film z priemeru, no i tak ťažko potlačiť mierne sklamanie najmä z toho, že sa vytratila tajomná atmosféra a film sa skôr predstavuje vo svetle bežného mierne nadpriemerného kriminálneho thrilleru. Uvidím čo ponúkne posledná časť trilógie, pretože tu som dlhšie váhal medzi troma a štyroma hviezdičkami. Nakoniec slabšie štyri vzhľadom na nezabudnuteľný prvý diel. 70%.

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Je to už fakt dávno, čo na mňa takto hypnoticky zapôsobil krimi film s vyšetrovacou tématikou. Už dávno nepamätám tak napínavé vyšetrovanie a roztrúsené puzzle, ktoré zaujímavá dvojica dáva postupne dohromady. Rovnako prostredie v ktorom sa vyšetrovanie odohráva je chladné, tiché a tajomné miesto. Hudobný doprovod je naozaj úžasný. Každý pomalý nájazd kamerou na tajomné fotky na stenách sprevádza naozaj napínavá hudba a má veľký podiel na celkovej atmosfére. Príbeh odohrávajúci sa v súčastnosti má reálne prostredie i postavy, ktoré sa tak správajú a divák nemá problém veriť tomu čo vidí. Hlavnú postavu novinára zahral M. Nyqvist naozaj skvele a aj keď ho scenár vyslovene netlačí do silných scén, vie všetko zahrať obyčajným pohľadom. Nielen počas sledovania, ale i po skončení som mal z filmu veľmi dobrý pocit a ešte niekoľko dní po zhliadnutí som naňho myslel. Film až na pár výstrelov neobsahuje akčné scény, ale moju pozornosť udržal v strehu počas celých 146 minút a nepovolil ani na minútu. Americký remake i s tak skúseným režisérom, akým Fincher je, ma dosť prekvapuje. Načo prerábať dokonalosť? 100%.

Princezna a žabák (2009)

Disneyovky som nikdy veľmi nemusel, Na vlásku je veľká výnimka, a vadí mi stále to isté. Príliš veľa pesničiek a tancovačiek, ktoré príbeh a humor zbytočne oddeľujú a naťahujú. Inak sa dá. 60%.

Slovenské kino (2010) (seriál)

Nová séria dokumentov zaoberajúca sa slovenskou kinematografiou je rozdelená do niekoľkých dielov a každá sa venuje nejakej ucelenej téme. Pre mňa je tou najpríťažlivejšou práve vojnová téma a za 50 minút uvidíme prierez toho najzaujímavejšieho, čo sa na túto tému u nás natočilo. Krátke ukážky sú prestrihávané rozhovormi, v ktorých režiséri či iné fundované osoby komentujú ten ktorý film, obdobie v ktorom sa natáčal i nakoľko film ako taký, bol či nebol ovplyvnený komunistickou propagandou. Dokument obsahuje i množstvo dobových záberov z SNP (ktorých sa mimochodom veľa nezachovalo), ku ktorému neodmysliteľne patrí ikona slovenského filmu Paľo Bielik a jeho Vlčie diery a Kapitán Dabač. Celkové spracovanie dokumentu na mňa urobilo dobrý dojem, takže si rád pozriem i ďalšie diely. 80%.

Po životě (2009)

Liam Neeson kráča z filmu do filmu a karta mu ide.Tento komorne ladený soft horor síce dieru do sveta neurobil, ale určite kladie zaujímavé otázky a odpovedí dostaneme možno viac akoby sme chceli. "Si mŕtva"..."Nie som mŕtva"...Tieto vety tvoria základnú kostru príbehu, na ktorú tvorcovia nabaľujú množstvo detailov a tým divákov rozdeľujú na dva tábory. Nie, nie na chlapov s nabitými búchačkami a ..., to bol iný film. Jedna skupina bude s Ch. Ricci a druhá sa stotožní s verziou L. Neesona. Obidva verzie sa dajú počas filmu spochybňovať, pretože vždy nás dej niečím prekvapí a poviete si, ale veď...Často sa budete cítiť ako na váhe. Typickým príkladom je scéna, v ktorej chlapec vidí v okne "mŕtvu" Annu a o pár minút neskôr pochováva živé kuriatko do zeme...Takto nejako sa s nami tvorcovia hrajú a mne to vôbec nevadilo. Práve naopak. Film nenaženie strach, ale prekypuje komornou atmosférou s príchuťou číhajúcej smrti. Možno aj preto nahota Ch. Ricci nepôsobí dráždivo, ale skôr ju beriete ako prirodzenú súčasť odchodu z tohto sveta. Neviem kto ako, ale ja som celý čas pevne stál na strane L. Neesona. Však, prečo by to robil? Tak sympaticky záhadný pán...70%.

Halloween II (2009)

Už prvý Halloween Roba Zombieho som prekusával s ťažkým srdcom, ale toto pokračovanie je miestami hotové utrpenie. Úchylný, metalovo-cirkusový krvák, kde vyšinutý Myers vždy príde na to správne miesto a vždy v správny čas začína byť vážne otravný ešte ani nie v polovici filmu. Druhá polovica nie je o nič lepšia. Je nielen brutálna ale i blbá. Myersove prudké bodania nožom sú fakt drsné, ale prečo je taký ohybný aj po piatich úderoch do hlavy? A že s basebalovou pálkou to sú iné pecky...Po týchto pre niekoho smrteľných úderoch sa Myers oklepal už po niekoľkých sekundách a vraždil vo výbornej kondícii ďalej. Nachvíľu sa mi v hlave zahmlelo a zamyslel som sa či vlastne nepozerám nejaké hororové pokračovanie terminátora. Vážne som niekoľkokrát pomyslel na to či to vypnúť, ale bol som zvedavý jedine na to, či Myers konečne posledný krát vydýchne. Zdá sa, že áno, ale pri tejto blbej sérii by som sa pokračovaniu nedivil. Ak by náhodou prišlo, tak pre mňa existovať nebude. Po tomto je Myers a jeho "Rambo" nôž pre mňa prototypom blbého a nudného krvavého hororu. Krvákom som sa nikdy nevyhýbal, ale neznesiem ak sa postavy chovajú ako úplní idioti a neplatia zákony fyziky a balistiky. Veľmi slabé dve hviezdy, ani fakt neviem začo. 30%.

Super 8 (2011)

Nerozumiem celkom tomu ako môže byť takýto výborný film v modrých číslach, ale ok. Možno časom. J.J. Abrams je zručný majster a ak už sa do niečoho pustí, tak to stojí za to. Super 8 je z malej časti prenesením detstva režiséra do príbehu, pretože natáčanie krátkych filmov na kameru bolo i jeho záľubou. Detskí predstavitelia, atmosféra i 80. roky, to všetko majú spoločné so Spielbergovým filmom E.T. Nie je náhoda, že jedným s producentov je práve Spielberg, ktorý má s režisérom Abramsom veľa spoločného. A to najdôležitejšie...Oni sa vážne podobajú! V bonusoch na dvd ich často vidieť spolu vedľa seba a ja v ňom jednoducho vidím Spielberga za mladých čias. Možno práve detskí hrdinovia niekomu nevoňali, ale práve týmto má film svoje čaro. Navyše 12-ročná Elle Fanningová predvádza na svoj vek naozaj úžasný výkon a v scéne s premietačkou si jej talent nevšimne snáď len totálny idiot. Scéna vlakovej búračky je veľkolepá a výborné ozvučenie robí z filmu nádherný zážitok..."Chlapci, videli ste tie výbuchy? To bolo neskutočné!"...Tak veru, bolo a ja som si tu scénu dal asi trikrát po sebe. Slabšiemu hodnoteniu možno film vďačí mimozemšťanovi, ktorý nedostal dostatočný priestor a niekedy som mal pocit, že tam nemusel byť vôbec, ale tu ide v prvom rade o príbeh detskej partie a v tomto je film minimálne štvorhviezdičkový. Príjemný návrat do detských čias. 80%.