Dalkomhan insaeng (2005)

Tradične vysokú úroveň kórejských filmov tentokrát ešte viac zvýrazňuje fakt, že sa jedná o gangsterský film, čo by mohlo iste mnohých navnadiť. Akšné scény i choreografia bitiek je na vysokej úrovni a často si pri kórejských akčných scénach vravím ,že vedia zaujímavo podať aj 100 krát videné. Jedna scéna dokonca pripomenie slávnu kladivovú scénu z filmu Oldboy. Neviem, či to bol zámer, pocta či náhoda,ale faktom ostáva, že "oslobodzovacia" scéna funguje skvele. Kórejci sú si vedomí toho, že európania majú problém rozoznať ázijské tváre, ktoré sa nám zdajú podobné a možno aj preto často obsadzujú hercov, ktorých by ste si pliesť nemali. Jedným z nich je určite kórejská hviezda známa z mnohých filmov aj u nás, Jeong-min Hwang. Film ťahá spoľahlivo až do krvavého finále. 80%.

Válečníci (1999) (TV film)

Veľmi kvalitný dvojdielny tv film, ktorý veľmi reálne ukazuje vojnu a situáciu bývalej Juhoslávii. Na film sa pozeráme z pohľadu modrých prilieb (šmolkovia - ako ich volali) a ku cti tvorcom slúžil fakt, že sa zbytočne nesnažili o nereálne akčné scény a sledovanosť za každú cenu. Skutočne si dali záležať a divák má naozaj nevtieravý pocit, že takto nejako to v skutočnosti vyzeralo. Vadili mi iba dve veci. Scéna, v ktorej "šmolkovia" trápne pomáhajú nosiť tašky moslimom a nastupovať do autobusu a tradičná seriálova rozťahanosť. Šikovným strihom by sa film dal určite skrátiť aj o 30 min. bez toho, aby sa čo i len trošku ubralo z kvality. Vznikol by tak určite veľmi kvalitný, u mňa možno aj päťhviezdičkový film, ktorý by tým pádom nebol dvojdielny, ale určite kompaktnejší. Aj bez toho sa však film môže smelo radiť k tomu najlepšiemu, čo na tému vojna v Juhoslávií vzniklo. 80%.

Fighter (2010)

Oscar pre Ch. Balea bol určite zaslúžený, ale beriem ho aj ako časť splateného dlhu za výborné výkony vo filmoch, za ktoré oscara nedostal. Po pravde, M. Wahlberg oscara pravdepodobne nikdy nezíska, ale v rámci svojich možnosti to celkom zvládol. Príbeh na moje počudovanie bol oveľa menej o športe a viac o vzťahoch, čo mi vyhovuje. Okrem cesty za boxerským titulom sledujeme ešte niekoľko dejových liniek. Drogovú závislosť, love story, či boj o trénersky post a každá z nich je vydarená a vôbec nemožno povedať, že niektorá z nich je zbytočná. Bale v mnohých scénach pobaví, hlavne únik cez okno-finta, ktorú poznajú všetci, len jemu to akosi nedochádza, čo skôr pochmúrnejšie ladenému príbehu vždy dodá trošku iskry a optimizmu. 80%

Závěť (2007)

Mám slabosť pre balkánske filmy, hudbu, Kusturicove a hlavne Srbské filmy celkovo, ktorých som za posledné roky videl dosť aj preto, že ich vyhľadávam. Tešil som sa na ďalšiu divokú jazdu v štýle Čierna mačka biely kocúr, ale výsledok je ešte divokejší ako som si myslel. Už samotný príbeh je trošku čudácky. 12- ročný chlapec si ide do mesta hľadať ženu ???...K tomu Kusturica tradične naviazal množstvo väčších či menších dejových liniek a všemožných postavičiek. Posledných 20-30 minút všetky postavy a dejové linky splynú dohromady a balkánsky guláš je v tranze. Hudba hraje, tancuje sa, strieľa sa a na všetko z oblohy dozerá lietajúci Čestmír...Musím priznať sklamanie, ale Balkán mám stále rovnako rád. 60%.

Kazatel (2011)

Béčkový scenár v béčkovom prevedení s kvalitným P. Bettanym a K. Urbanom. Animovaný úvod má svoje čaro a diváka dokáže navnadiť, ale už po niekoľkých minútach je jasné, že vysoko nastavenú laťku z úvodu nedokáže udržať. Pár scén je zaujímavých, hlavne motorky v zaprášenej púšti chlapov dvihnú zo sedačiek, ale najväčší problém vidím v prílišnej nereálnosti kňazových schopností, pre ktorého neplatia zákony fyziky. Takým bojovníkom nebol ani Neo z Matrixu a cez to som sa jednoducho nedokázal prekusnúť. Po scéne, v ktorej kňaz pri letmom skoku rozreže brucho obrovskej príšere si hovorím, že na túto scénu predsa vlastní "autorské práva" jeden z hrdinov našich detských čias - Sandokan...Na jeho skok s nožom proti tigrovi som nezabudol dodnes, no na Kazateľa si už po mesiaci pravdepodobne nespomeniem. Akčná jednohubka, ktorá neurazí. Slabé tri *. 50%.

Modré z neba (2008) (pořad)

Na jednej strane citové vydieranie a kolísavá úroveň dielov, na druhej strane oceňujem , že v dnešnej hnusnej dobe niekto dokáže a chce pomáhať tam, kde je to potrebné. A táto neoceniteľná snaha prevyšuje hluché miesta v tejto relácii. Vždy si v duchu ponadávam, že niekto rieši to, čo by mal riešiť štát. Na niektoré diely sa nedá zabudnúť ako napríklad na video s nebohým Pavlom Demitrom. 60%.

Cizinec (2010)

S obavami som okolo tohto filmu krúžil, až som sa rozhodol zhliadnuť ho. Hovorím si, že až taký prúser to nebude. Ale ono je...Počas celého filmu vás Angelina hypnotizuje veľkými očami a napichanými perami a do toho poskakuje hlupučký a naivný J. Depp. Tvorcovia k tomu pridali povinnú omáčku v podobe niekoľkých gangstrov a policajtov, no a je navarené. Tento prepadákový zlepenec je ukážkou toho, že mať vo filme hviezdy ešte zďaleka nestačí. Fakt sa divím, že sa na to dali také zvučné mená prehovoriť, ale predpokladám, že na papieri to vyzeralo lepšie. Mám rád filmy v ktorých diváka vodia za nos a dlho netuším, ktorá bije, ale tu som fakt čumel ako divá sviňa, keď vyše 100 minút pozerám na trápne divadlo a počúvate nie, nie, nie, aby som v závere neveril vlastným ušiam a počul debilné áno. Možno sa niekto z tvorcov potichu chichotá a vraví si, ako sme s vami pekne vydrbali. Myslím, že nie, skôr sami zo sebou, pretože po zázračnom, záverečnom "rozuzlení" a titulkoch sa film stáva iba prázdnym, nudným a bezvýznamným prepadákom. Najviac ma nahnevalo obsadenie R. Sewella, od ktorého celý čas čakáte niečo zásadné, pretože herec jeho kvalít by si to rozhodne zaslúžil,ale ono nič. V závere odrecituje dve-tri vety a je po hviezdnom obsadení. Keď tak zhrniem o čom to bolo a aké to bolo, tak musím povedať, že je to najzbytočnejší film, aký som pozeral za posledné tri roky. Nie žeby neboli horšie, ale ja si filmy vyberám a tentokrát som si jednoducho vybral zle. 40%.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Odhliadnuc od faktu, že distribútor si preklad filmu vyložil po svojom a za každú cenu chce pritiahnuť diváka i peniaze, si skúsený divák vyberie sám. Stačí pohľad do očí Al Pacina na DVD obale a je rozhodnuté. Pacino si po dlhšom čase vybral dobre a film si ukradol celý pre seba. Ako "asistent" pri samovraždách nevyliečiteľne chorých a trpiacich určite rozdelí divákov i verejnosť na dva nezmieriteľné tábory. Ja som pevne stál za názormi doktora, ktorého tradične fantasticky stvárnil Al Pacino a súhlasím s názorom, že každý by sa mal rozhodnúť sám za seba. Ani vláda, ani štát, ani boh.... iba ja sám. Je to jeden z tých filmov, ktorý kladie zaujímavé otázky a dokáže v každom z nás vyvolať záujem o tému i vytvorenie si vlastného názoru. Napriek tomu, že film má neskutočné množstvo príležitosti na citové vydieranie, nedeje sa tak. Skúsený Levinsom k téme pristúpil profesionálne a namiesto sĺz by radšej videl diváka, ktorý aj po skončení filmu bude na tému eutanázie myslieť. Film nemá vyslovene silnú scénu, aj keď by som rád vyzdvihol scénu prvej nevydarenej prezentácie prístroja smrti, či prvého pacienta v dodávke, no napriek tomu má u mňa poctivé štyri hviezdy. 80%.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Takýto film tu dlho chýbal a myslím, že Paul sa vydaril. postavička je to pekná , triky sú na úrovni a malý mimozemšťan Paul , vám buď sadne alebo ho budete nenávidieť. Nečakajte u neho žiadnu nevinnosť a bezmocnosť ako u E.T.-ho. Paul je pekný hajzlík...Huba sa mu nezastaví, pozná všetky polohy lásky, vyskúšal snáď všetky drogy, dá si pivo i cigáro a bezproblémov si stiahne gate a ukáže vám holú riť. Je tu už pár desaťročí, takže sa dokonale adaptoval. Fórikov a narážok tu zaznie obrovské množstvo a určite sa každý na niečom chytí a zasmeje. Filmových znalcov (je tu taký?) určite poteší pár odkazov na Predátora, Titanic či E. T.-ho, ktoré sú mimochodom nielen do počtu, ale aj vážne pobavia. Komici S. Pegg a N. Frost sú už zabehnuté duo a ak vás bavili filmy v ktorých účinkovali, tak budete spokojní. V žánri sci-fi, komédia fakt slušná oddychovka. Ja som sa bavil, deti tiež, takže spokojnosť. 80%.

Tisícročná včela (1983) (seriál)

Neuveriteľne nádherná a nadčasová sága rodu Pichandovcov.Jedno z najkvalitnejších diel J.Jakubiska, v ktorom dokonale vykreslil charaktery, udalosti na prelome storočí, ale aj pohľad do života ľudí na vidieku. Vo filme/seriály/ účinkuje množstvo postáv, ale príbeh je vyrozprávaný s takou neuveriteľnou ľahkosťou a prehľadom, že sa v príbehu nemáte šancu stratiť. Jednoznačne a bezkonkurenčene dominuje J.Króner, ale herecké výkony ostatných predstaviteľov sú rovnako na vysokej úrovni. Často je príbeh ozdobený vtipnými scénami ale aj postavami, ktoré vždy, keď sa objavia, vyvolajú úsmev na tvári. Nezabudnuteľný u mňa ostáva J.Císler v úlohe pomstichtivého a nešikovaného maďara Belányiho s pamätnými hláškami napr. "Už si dobzučal Pichanda!". Hudobný doprovod od P. Hapky je magický a s Jakubiskom si rozumie. Vďaka bohu, že film spolufinancovali nemci a zaplatili pokračovanie príbehu po Krónerovej smrti. Komunisti mali pôvodne v pláne príbeh ukončiť jeho smrťou. Takže hlavne vďaka nemeckým markám sága pokračovala a vzniklo dielo, ktoré môžem kedykoľvek opakovane pozerať. Dlho čakám na vydanie DVD, ale niekde to viazne. Možno na Madagaskare ho už majú. 100%.