The Doors (1991)

Oliver Stone zvolil svojský prístup. Netvrdím, že zlý, ale dosť jednostranný. Celých 140 minút J. Morrison, v podaní inak skvelého V. Kilmera, kecá o láske a voľnosti, ale za celý film z tej lásky neukáže ani za mak a jeho voľnosť je uzamknutá pod zámkou alkoholu a drog. Nespochybňujem prístup k filmu, ani film ako taký, ale dívať sa dve hodiny na chlapa, ktorý má nozdry plné fetu a melie nezmysly, mi až tak nevoňalo. Prakticky počas celého filmu je Morrison v opojení, či už alkoholovom či drogovom, triezvy je myslím iba v úvode a Stone ho ukazuje stále ako vyšinutého magora, ktorý chce byť stredobodom pozornosti za každú cenu. U mňa tým dosiahol pravý opak a sedeli mi skôr scény konfliktov, hádok, koncertov alebo krátke indiánske prelínačky. Scény koncertov boli výborné a zaznela aj moja srdcovka "The End", ktorá vďaka bohu dostala slušný priestor. Nech boli The Doors na čele s Morrisonom akýkoľvek, isté je, že po nich ostalo pár naozaj dobrých skladieb, z ktorých Light my fire či The End si pustím rád kedykoľvek, no o Stonovcom filme to povedať nemôžem. Raz stačilo. 60%.

České milování (2009) (seriál)

Priemerený dokoment o večnej téme, no záverečná skladba "Jednou to pomine" poctatne dvihla celkový dojem. 60%.

Soumrak (2002)

Nečakajte žiadne sekanie hláv za súmraku. Súmrak je prezývka, ktorú si vyslúžil jednu zo samurajov nižšej úrovne. Zomrela mu žena, preto sa vždy za súmraku poberá domov, aby sa staral o svoju mamu a svoje dve dcéry. V úlohe rozprávača nás filmom sprevádza jedna z jeho dcér a postupne sa dozvedáme mnohé, ale najmä to, že žiť sa dá šťastne i napriek chudobe. Aj keď je tento film o samurajoch, zďaleka nie je klasickým samurajským filmom. Ja ho vnímam skôr ako poctu otcovi, ktorý bol mimochodom samuraj. Celý film obsahuje iba dva súboje a v jednom z nich dokonca použije iba drevenú palicu. H. Sanada v úlohe samuraja, ktorého majú všetci za čudáka je dokonalý. Tá úloha mu výborne sadla, veril som mu každé slovo a aj napriek tomu, že film neobsahuje akčné scény, ho pokladám za jeden za najrealistickejších a najlepších na samurajskú tému. 100%

Machete (2010)

Odhliadnuc od faktu, že Machete s dlhými vlasmi a ksichtom masového vraha pripomína kohokoľvek len nie policajta, musím uznať, že je to skvelá postava. Vedel by som si predstaviť aj niekoľko filmov s touto postavou a je dosť možné, že pribudnú. Machete je stará drsná škola, pretože neesemeskuje. Machete spí iba s jedným okom, zháňa dôkazy, je gentleman a keď je treba improvizuje. Prvá hodina mi fakt sedela. Suchý humor, veľa krvi a S. Seagal v úlohe záporáka na počudovania nebol vôbec zlý. De Niro je fajn, ale čakal som, že dostane väčší priestor. Dobrý dojem mi výrazne pokazila klasická veľká záverečná prestrelka alá Rodriguez. Začínajú sa podobať ako vajce vajcu a z drsného, nekompromisného krváku sa stala fraška, kde každý strieľa, ale nikto nikoho netrafí, strieľajú zdravotné sestričky v minisukniach a podpätkoch i jednooká nezničiteľná terminátorka, banditi, pohraničiari i guvernér. Machete lieta v oblakoch a strieľa z motorky a J. Alba má trápny príhovor ako Wiliam Wallace... Nebyť záverečnej frašky, mohol to byť plný počet. 60%.

Beowulf: Král barbarů (2005)

Príbeh vyznie podstatne reálnejšie ako Zemeckisová animovaná verzia, čo je pre diváka plus. Mŕtve oči postáv v animáku vystriedali oči skutočných hercov zvučnejších mien. G. Butler i S. Skarsgard predvádzajú slušné, ale nijako strhujúce výkony, čo ale v konečnom dôsledku nie je ich vina. Scenár myslím poskytuje dosť možností ako nenechať diváka vydýchnuť od napätia, ale réžia je jednoducho nezáživná a stereotypná. Režisér nedokázal ani v jedinom prípade poriadne oživiť dej adrenalínom a to ani v scénach, kde sa už niečo deje. Týmto sa dopracoval iba k priemernému výsledku, čo mňa ako milovníka historických filmov až tak nepotešilo. 60%.

Hezké vesnice hezky hoří (1996)

Výborný film z bývalej Juhoslávie, ktorý naozaj reálne, i keď s prvkami humoru, podáva obraz o občianskej vojne už od jej prvých dní. Kamaráti z detstva Srb a moslim už ako dospelý popíjajú rakiju a v novinách sa objavujú prvé zmienky o začínajúcej vojne. Vojna ich osudy rozdelí, každého na inú stranu a stretnú sa až v samom závere. Takmer celý film sa odohráva v tunely, do ktorého sú Srbi zahnaní skupinou moslimských vojakov. Humor mi vážne sadol, zvlášť v srbštine, to znie skvele a príležitostí na srandu tu je teda dosť. Humor ich neopúšťa ani po niekoľkých dňoch bez jedla a vody a dokážu si uťahovať aj na tému pitia vlastného moču. Film má rozhodne svoje kvality a najviac asi treba vyzdvihnúť skvelý pomer dávkovania drámy a humoru, čo by sa v rukách menej skúseného režiséra mohlo rýchlo skončiť trápnym divadlom. Srbská kinematografia ma už po niekoľký krát presvedčila, že čas strávený pri ich filmoch, nikdy nepokladám za stratený.... Od dnes si pri starej dobrej piesni "No milk today" vždy spomeniem na tento film. 90%.

Buffalo Soldiers: Odvaha a přátelství (2008)

Aj keď dvd obal ponúka mylnú informáciu o dĺžke filmu /94 minút namiesto 160/, zbehol celkom svižne. Spike Lee zvolil dobré tempo rozprávania i zaujímavý príbeh, ktorému chýba pár detailov k dokonalosti, ale je to podstatne lepší film ako som očakával. Škoda, že film neobsahuje scénu , kde by sa ukázalo ako presne prišiel vojak ku kamennej hlave, s ktorou sa vláči takmer celý film. Je to síce povedané, ale mal som pocit, že to by chcelo ukázať. Úvod a záver sú skvelé, horšie je na tom prostredná časť filmu, ktorá trochu stratilo tempo, ale pri takej stopáži to nepovažujem až za taký prešľap. Vyzdvihol by som hlavne záverečnú polhodinu a krvavé prestrelky v úzkych uličkách Talianskeho mestečka, ale zamrazí aj pri drsnej scéne popravy dedinčanov guľometom. Buffallo soldiers funguje nielen ako vojnový film, ale aj ako dráma o priateľstve a zrade, čo mu dáva širší rozmer. 80%.

Nevesta hôľ (1971)

Tento druh filmov sa hodnotí veľmi ťažko. Určite nemôžem súhlasiť s efkom, ktorý tento film považuje za jeden z najlepších , aký na Slovensku vznikli, i keď mu jeho názor neberiem. Film svoje kvality rozhodne má, horšie je to, že to podáva v ťažko stráviteľnej forme, kde neustále striedanie farby filmu, filtrov a hudby, robí z filmu dosť divoký a na tú dobu netradičný zážitok. Film je plný scén kde sa realita mieša zo snom či halucináciami a hlavu miestami rozbolia aj dosť divoké nájazdy kamery, čo vyvoláva dojem úplného i keď koordinovaného chaosu. Milovníci zvierat asi ťažko rozchodia pribitie vlka, alebo skôr nemeckého ovčiaka na drevený kríž a objaví sa aj spálený kôň. Prívlastok najlepší, teda určite neobstojí. Netradičný, pozoruhodný, svojský a divoký, to sú prívlastky, ktoré tento film vystihujú oveľa presnejšie. 60%.

Hanna (2011)

Hanna je typický príklad filmu, ktorý nesadne každému. Spokojný nie som ani ja a to z mnohých dôvodov. Ak chcel režisér súboje, ktorých tu je dosť, podať vierohodne a reálne, mal sa sústrediť na boje z určitej vzdialenosti, pretože je ľahšie uveriť, že sa dieťa naučí perfektne ovládať streľbu zo všemožných zbraní. Naopak, dosť trápne vyznievajú scény , kde 40-kilová Ronanová likviduje päsťami 100-kilových chlapov. Hudba zaduní miestami dosť divoko a aj réžia celého filmu pôsobí ako nejaký druh experimentu. Chvíľu dobrodružný, potom akčný, následne road movie s love story, potom pre zmenu špionážny...no, je to bohate namiešaný koktail, ktorý drží pohromade len a len vďaka výbornej S. Ronanovej. Najviac mi sedela prostredná časť filmu, ale napriek kvalitnému hereckému obsadeniu, musím priznať sklamanie. 60%.

Voda pro slony (2011)

R.Pattinson mi veľmi nesedí, ale musím uznať, že tu bol celkom prijateľný. Tento romantický film mi dal takmer všetko, čo od tohto typu filmov očakávam. Odohráva sa v neopozeranom prostredí cirkusu plnom zvierat a skvelých vystúpení, má výborného záporáka, ktorého opäť bezchybne stvárnil Ch. Waltz a samozrejme dvojicu zaľúbených, bez ktorých to jednoducho nejde. Príbehy ako chudobný chlapec k šťastiu prišiel mi vždy sedeli, navyše nie je to typický romantický film určený výhradne pre ženy, skôr naopak. Práca v cirkuse je ťažká, smradľavá a pri vyšinutom šéfovi aj nebezpečná. Príbeh je vyrozprávaný z pohľadu staršieho pána, ktorý spomína na staré dobré časy Je vyrozprávaný v pokľudnom tempe a takto to mám rád. Film síce nedosahuje silu snímkov ako Anglický pacient, Návrat do Could Moutain či Titanic, ale inak je presne z tohto súdka. 80%.