Zachraňte vojína Ryana (1998)

Deň "D" v Spielbergovom podaní má od úvodu neskutočné grády. Niet pochýb, že tento film zmenil svet a nielen filmový. Práve týmto filmom (aj so Schindlerovým zoznamom) odštartovala vlna viac či menej vydarených vojnových filmov, o ktoré dovtedy nemal nikto záujem. Aj Spielberga od tohto projektu odhovárali, že vraj vojnové filmy nie sú "in" a nikto na to do kina nepôjde. Ale majster filmovej réžie si môže dovoliť natočiť čo chce. A urobil dobre. Pre mňa osobne je to najrealistickejší a najdojímavejší vojnový film (veľmi tesne za ním kórejský "Ryan"- Putá vojny). Nesúhlasím s názormi, že Ryan to je skvelých 20 min. na začiatku a na konci, s nudnou dvojhodinovou výplňou. Je výborný celý. Nejde ani tak o príbeh, ale o realistickú prechádzku vojnovým peklom. Myslím, že práve Ryan je filmom, v ktorom nie je dôležité "čo", ale "ako". A to platí prakticky pre každý film. Realistická ručná kamera, zámerne minimalistická a nehrdinská hudba (Williamsov saundtrack iba s jednou "počúvateľnou", ale vynikajúcou a nadčasovou skladbou Hymn to the fallen) a množstvo skvelých hercov. Scény ako odstreľovač na veži ("Bože daj mi silu!"), veľmi dojímavá záchrana umierajúceho zdravotníka, ostanú vo mne navždy. Pre mňa záverečná bitva znamená to "naj" z tohto filmu. A veľkú zásluhu na tom má neuveriteľne premakaná zvuková stopa. S kvalitým domácim kinom sa kľudne môže stať, že vám susedia prídu so samopalmi na pomoc. Pred dvoma rokmi k 60. výročiu ukončenia vojny som kúpil nové kvalitné, pekne zabalené 2DVD s DTS, s ktorým som max. spokojný. Kto chce zažiť skutočné vojnové peklo a maximálne vytažiť ušné bubienky zapne si Ryana s DTS.100%.

Za nepřátelskou linií (2001)

Výborný akčno-vojnový film s vynikajúcim DTS ozvučením. Zatiaľ najlepší Moorov film,natočený u nás na Slovensku. Vraj sa G.Hackman takmer nespoznateľný prešiel po Košiciach... Vynikajúco nadupané akčné scény, nudiť sa rozhodne nebudete, celé to pripomína Ryana, ale celý film zhadzuje typický "hollywodsky záver s absolútne nevierohodnou prestrelkou. Dabing je v tomto filme iba na príťaž. Nebyť zbabraného záveru, mohla to byť nezabudnuteľná akčná jazda. Napriek tomu je to môj obľúbený film videl som ho niekoľkokrát, beriem ho ako skvelý test domáceho kina - to ozvučenie má neskutočné grády a aj z toho dôvodu dávam plný počet. 90%.

Babel (2006)

Jeden z najuznávanejších režisérov v súčasnosti je naozaj majstrom mozaikových príbehov. Opäť majstrovsky vyrozprával tentoraz štyri príbehy odohrávajúce sa na troch rozličných kontinentoch. Zámerne nevýrazný, ale výborný B.Pitt s C. Blanchet a trojicou známejších hercov ( Bernal, Peňa, C.Collins) výborne zapadli medzi štáb, ktorý na 90% tvorili neherci. A.G.Inarritu dokázal z ľudí, ktrorí nikdy nevideli kameru ani žiadny film, vyžmýkať vynikajúce herecké výkony a medzi osobnosťami si rozhodne hanbu neurobili. Za zmienku stoja určite výkony chlapcov a ich otca, ale najmä mexickej opatrovateľky. Zo štyroch príbehov mi ten z Tokia pripadal ako niečo naviac. Mal som pocit, že bez neho by bol film lepší-plynulejší.Zbytočne hlučné pasáže z tokijských diskoték ma nútili rýchlo siahnuť po ovládači a stiahnuť hlasitosť. Napriek tomu Babel nijako kvalitou nezaostáva za predchádzajúcimi filmami Amores Perros a 21 gramov. Za najvydarenejší z nich osobne považujem 21 gramov. Veľmi pekné mozaikové menu dobre vystihuje film a je podmazané chytľavou hudbou, ktorá je taktiež výborná v celom filme.Na "Art collection" by človek čakal DVD viac nabité bonusmi. Na prvom DVD sú iba upútavky na pár filmov. Všetko ale zachráňuje druhé DVD, na ktorom sa nachádza vyčerpávajúci otitulkovaný dokument o natáčaní, z ktorého sa veľa dozviete.Oplatí sa,a nielen vidieť!80%.

Šťastné a Veselé (2005)

Kvalitných snímok z obdobia 1.svetovej vojny je fakt málo,no Francúzom to zatiať ide.Po veľmi dobrých Príliš dlhých zásnubách prichádzajú s ďalším skvelým kúskom.Režisér Ch.Carion naďabil v odbornej literatúre na historicky doloženú,ale zabudnutú udalosť podľa ktorej napísal scenár.Vznikol veľmi kvalitný,a hlavne vierohodný,koprodukčný film,ktorého jedinou slabosťou je absencia bojových scén.To ale neznamená,že nebude zaujímavý.Výborný príbeh a slušné dialógy vám to vynahradia("O 10 min.vaša strana začne delostreleckú paľbu.Poďte sa k nám schovať!").Rozhodne odporúčam originálnu zvukovú stopu, pretože sa striedavo hovorí francúzsky, nemecky a anglicky(škótsky). Vydanie DVD bez akéhokoľvek bonusu je veľmi zlou vizitkou pre SPI, zvlášť pre film, ktorý bol nominovaný na oscara a získal viacero prestížnych ocenení.Dohodnuté prímerie počas vianočných sviatkov bolo príležitosťou na podanie si rúk s nepriateľom. A od tejto chvíle už pred sebou nevidia nepriateľa, ale človeka. Zabiť ho už bude oveľa ťažšie, pre niekoho už nemožné. Odporúčam!

Sunshine (2007)

Poriadne sci-fi sme tu už roky nemali,takže fanúškovia tohto žánru sa dočkali slušnej odmeny.D.Boyle natočil za neuveriteľných 25mil.libier remeselne veľmi kvalitné dielo,ktoré vyzerá rozhodne drahšie.Má slušnú atmosféru a od úvodu nestrácame čas zbytočným obkecávaním.Sme rovno vtiahnutí do deja,v ktorom sa posádka po 16mesačnej ceste blíži k cieľu.Film obsahuje pár veľmi dobrých scén,ale mne osobne dosť prekážala posledná štvrtina filmu, ktorá sa zvrtla v nejakú hororovú vyvražďovačku s rýchlym strihom a nejako mi nezapadala do pomaly plynúcej komornej atmosféry. Za najvydarenejšiu scénu považujem uviaznutie v Ikarus I a následný "tlakový prelet" na Ikarus II cez kozmickú prázdnotu s 273 stupňami pod nulou, ale zaujímavá bola aj záhrada produkujúca kyslík a jej požiar. K dokonalosti tomu chýbalo vydarenejších posledných 15-20 min. U mňa film za 70 %.

Apocalypto (2006)

Krvavá,adrenalínová jazda...Nerozumiem tomuto honu na M.Gibsona v ktorom ho ľudia aj filmový priemysel pre pár výrokov v opilosti odsunuli na vedľajšiu koľaj.Nie je prvý ani posledný.Akokeby zabudli na časy,keď filmom Statočné srdce dobil celý svet.Jeho réžijný debut Muž bez tváre bol tiež výborný,rovnako ako aj Umučenie krista,ktorý rozdelil Gibsonových priaznivcov na dva tábory.Natočil to svojsky, hoci krvavo, ale myslím, že filmov s kresťanskou tématikou tu bolo "x" a sú podobné ako vajce vajcu. Podobne ako aj v Umučení krista aj v Apocalypte budete márne hľadať anglický jazyk.Hovorí sa v ňom indiánskym jazykom. Už iba výborná kamera a nádherné exteriéry robia tento film pozoruhodným. Ale ponúka samozrejme viac, ide o to do akej miery akceptujete zobrazované násilie. Ak na to pristúpite a nevadia vám vyrezané srdcia, useknuté hlavy, podrezané krky..., čaká vás výborná adrenalínová jazda s vynikajúcimi akčno, dobrodružnými scénami. Vždy som mal bližšie k starej poctivej filmárčine. Áno, súhlasím, príbeh je v podstate prostý, ale forma je veľkolepá. Fanúšikovia filmu Predátor by určite namali byť sklamaní. Scény človek verzus príroda sú nádherné, likvidovanie protivníkov pomocov sršnieho hniezda alebo jedovatej žaby sú zaujímavé aj zábavné. Útok pumy, skoky do vodopádu, zaujímavé neobkukané herecké tváre,brutálne surová choreografia akčných scén-proste je sa na čo pozerať. DVD, trestuhodne skoro bez akéhokoľvek bonusu.Všetci,ktorí neznesú pohľad na krv, Židia, černosi, policajti a ostatní Gibsonom urazení,si odpočítajte ľubovoľný počet percent.U mňa za 100%.

Poslední skotský král (2006)

"Ja som vy!"Tak touto vetou si vás Amin získa, tak ako si záska davy a celý národ Ugandy. Postupná premena jeho osobnosti v paranoidného šialenca, ktorej pri sledovaní budete svedkami, bude vašimi sympatiami a antipatiami kolísať hore, dole a v závere sa nestačíme diviť, čo sa stalo nielen s generálom Aminom,ale s celým jeho sľubovaným ekonomickým zázrakom v krajine. Spojenie reálneho a fiktívneho príbehu bola zaujímavá voľba. Všetkému kraľuje vynikajúci F.Whitaker a zaslúžene získal oscara za herecký výkon.Atmosféra filmu postupne graduje od úsmevného úvodu až po dramatický záver s niekoľkými brutálnymi, ale účinnými zábermi, ktoré vás dostanú do podobnej depky ako prežíval doktor Garrigan.DVD bez otitulkovaného komentára, ktorého je škoda, pretože by som sa rád dozvedel niečo viac.

Vlajky našich otců (2006)

Nad otázkou, či je Eastwood lepší herec alebo režisér sa už dnes hádam nikto nepozastaví. Napriek tomu si myslím, že je to predsa len trošku slabší kúsok. Keďže Japonci natáčanie na Iwo Jime nepovolili, natáčalo sa na Islande a mnoho sa dotváralo počítačom. Triky sú skvelé, nerozoznate čo je realita a čo trik. Film sa snaží byť realistický a takmer všetko čo sa vo filme deje, sa v skutočnosti stalo. Najväčší problém filmu vidím v tom, že sa chcel venovať všetkému a akosi neostal čas na postavy a ich vzťahy. Vo filme hraje veľké množstvo hercov, ale žiadny z nich (ani R.Phillippe) nedostáva taký priestor, aby sme mohli hovoriť o nejakých hereckých výkonoch. Okrem hlavnej trojice sa toho o druhej trojici veľa nedozvieme. Preto keď Ira na hotelovej izbe vyplakáva za Mikom, ani to somnou nepohlo a scéna mi prišla trápna, pretože na to ich veľké priateľstvo nezostalo vo filme miesto. Dej rozprávaný pomocou spomienok a flashbackou mi v tomto prípade akosi nesedel.Bojové scény sú kvalitné, ale tvoria iba štvrtinu filmu, takže kto čaká vyslovene vojnový film bude zklamaný. Ako lekcia z histórie, fajn, ale na drámu ktorá vás dojme a chytí za srdce mu chýba kúsok duše.Napriek tomu film stojí za pozretie,ale nebude to pre každého. Bonusy na dvd sú kvalitné, otitulkované. Zaujímavý je dobový dokument a zmienka o tom,že Mike bol rodák z Československa.Na záver malá rada, pozrite si najprv bonusy a až tak film, budete mať väčší prehľad o postavách.60%

Mrtvý muž přichází (1995)

Filmy s tématikou väzenia a trestu smrti sú vďačné a zaujímavé, ale režisér a herec T.Robbins k tomu pristúpil trošku ináč a to hlavne v tom, že k hlavnému predstaviteľovi cítime minimum sympatií a nikto nepochybuje o jeho vine. Herecký výkon S.Penna a nominácia na Oscara úplne zaslúžená, podobne ako aj S.Sarandon (Robbinsova manželka), ktorá ho aj získala. Mníška sa snaží uľahčiť mu cestu na druhý svet a možno v ňom, s pribúdajúcim časom, nájde aspoň trocha ľudskosti. Film trest smrti ani neodsudzuje ani neobhajuje, nechává nás podobne ako Kieslowského Krátky film o zabíjaní, aby sme o tom premýšľali. Film sa nesie v pokojnom tempe a je podmazaný kvalitnou hudbou. Sledovať iba "obyčajný roznovor" týchto dvoch hlavných predstaviteľov je silný zážitok. Silný a smutný film pre tých, ktorí naozaj vedia oceniť film postavený na hereckých výkonoch a vierohodnom príbehu. 90%.

Berlínské spiknutí (2006)

Pocta (nielen)Casablanke ... Soderbergh zvolil vizuálne zaujímavý čiernobiely štýl rozprávania, kde pri pocte atmosféry 40.rokov, hojne využíval zadnú projekciu i dosť rušivé prechody medzi dobovými zábermi. Do filmu výborne zapadla Thomasova hudba i herci, ktorých zvolil. Toľko pozitíva.Je to jeden z ďalších snímkov kde forma zvíťazila nad obsahom. Slušne ne(sympatický)výkon T.Meguira(samozrejme, že je to tým, že joho postava je proste zaujímavá) zatieňuje všetkých ostatných a po jeho "vytratení sa" z príbehu sa iba brodíme príbehom ktorý pôsobí dosť chladne a režisér, ani herci niesú schopný nás vtiahnuť do deja a už vôbec nie precítiť ho. Je to škoda, lebo všetko naznačovalo že pôjde o vynikajúci film. Keď si pomyslím, že som na tento film rok netrpezlivo čakal,tak ma výsledok teda nepotešil. Pán Soderbergh, ani já Vás nepoteším! 50%!