Barevný závoj (2006)

Výpravný epický príbeh, ktorý mne osobne už dlho chýbal. Príbeh, ktorý sa odohráva v Číne /kde sa naozaj aj natáčalo/ je naozaj nosným pilierom tohto filmu a režisér sa mohol oprieť aj o kvalitné herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov, ktorí tento film aj produkovali. Znovuzrodenie rozpadajúceho sa manželstva a skúmanie príčiny vypuknutia cholery sú hlavné dejové línie tohto filmu, ktorého zážitok režisér znásobil použitím kvalitnej filmovej hudby (ocenená Zlatým glóbusom) a nádherných exteriérov. N.Watts a C.Blanchet mám spomedzi súčasných herečiek najradšej. Spája ich prirodzená krása s nadprirodzenými hereckými schopnosťami. E. Norton mi už začínal chýbať, preto spojenie tejto hereckej dvojice beriem ako najlepšiu možnú voľbu. Vytknúť môžem akurát trošku uponáhľaný záver, kde som cítil príležitosť trošku pritlačiť na city diváka. Možno to bol zámer a režisér nechcel žmýkať slzy za každú cenu. Môžem ho odporúčiť hlavne ženskému publiku (ale nie len) a tým, ktorým sa páčil podobne ladený snímok Anglický pacient. DVD má pekne farebný, širokouhlý obraz a obsahuje trailer na tento film, ktorý sa mi páči a nepopieram, že hlavnú zásluhu na tom má použitá Zimmerova hudba z Posledného samuraja (teda ak sa nemýlim,pretože je upravená). Veľmi pekný a príjemne pozerateľný film (80%).

Údolí včel (1967)

Aj keď bol F.Vláčil alkoholik,hádam nikto nepochybuje o jeho režisérskych kvalitách.Po vynikajúcej Markete Lazarovej(vyhlásený ako najlepší český film),ďalšia skvelá historická dráma. 80%.

Trestný prapor (2004) (seriál)

Distribútor prirovnáva tento seriál ku skvelému Bratstvu neohrozených, ktorý znesie aj tie najprísnejšie merítka. Majú mnoho spoločného, ale to, čo robí vojnový film vojnovým sú bojové scény. V tomto 11-dielnom seriály ich spočítate asi na jednej ruke /vážne len asi 4-5/, navyše sú veľmi krátke a úplne mizerne zrežírované. Toľko asi negatíva. Jediné ale veľmi podstatné. Príbeh sám o sebe je veľmi zaujímavý, prepracované postavy, hodnoverné a zaujímavé dialógy. Zistite, že sami Rusy pochybovali na čijej strane vlastne bojovať a za koho. Za svoju rodnú zem? Za prekliatych komunistov na čele so Stalinom a NKVD? Za seba a za rodinu? Či brebehnúť k Nemcom?...Tieto témy tvoria väčšinu dialógov a aj keď dialógy tvoria 80% filmu, nie je to nudné, ale povedal by som veľmi poučné a zaujímavé. Trestanci, ktorích posielali na tie najhoršie nedobitné úseky, nemali čo stratiť, buď dostali nemeckú guľku v boji, alebo ruskú od NKVD pri úteku, ústupe alebo náznaku zbabelosti alebo zmysluplnosti boja. Za najzaujimávajšiu scénu považujem objavenie skladu potravín a tajné rabovanie z obidvoch strán.Kto sa chce dozvedieť ako a čo prežíval ruský vojak, odporúčam, pretože je to poučné. Ak idete vyslovene po bojových scénach, vyhnite sa tomuto seriálu širokým oblúkom. Ďakujem distribútorovi za trápny "bonus", ktorý je skôr nepodareným trailerom. Film 70%.

Náš vůdce (2008)

"Nová VLNA zaplaví celé Nemecko!"...Nemecká kinematografia prináša každý rok množstvo kvalitných titulov a minimálne jeden, ku ktorému sa budete s radosťou vracať. Náš vodca patrí do tejto kategórie výnimočných, medzi ktoré radím Good bye Lenin, Napola, Pád tretej ríše, Životy tých druhých... . Naozaj výborný film zo školského prostredia, kde učiteľ dostal týždeň voľnú ruku na tému samovláda, diktatóri. Žiaci sa až prekvapivo s chuťou chytili tejto témy a postupne sa pridávajú ďalší nadšení žiaci z iných tried,ktorí by radi nosili bielu košeľu. Vodca /učiteľ/ po týždni zisťuje, že im to všetkým prerástlo cez hlavu... Výborný scenár, hodnoverné dialógy, všetka tá eufória prichádza postupne, nesilene, na nič sa netlačí, je to akési prirodzené a poviete si, bolo by fajn mať takúto rovnošatu a disciplínu na školách. V dnešnej dobe drzej mládeže, zvlášť aktuálna téma. Pobavil som sa pri scéne likvidácie značkového oblečenia vo fúriku a záver, ten je úplne dokonalý /"Si s nami alebo proti nám!"/, a až na trošku silenú a možno aj zbytočnú akčno-dramatickú scénu, môžme nemcom takéto filmy iba závidieť. Film 80%.

Stín zabijáka (2005)

Emócie sa vyparili... Na tento film som sa nechal zlákať kladnou recenziou v cineme(A.Prokopová 80%)a samozrejme kvalitnou herečkou akou H.Mirrenová určite je.No fakt som sa divil,že práve žena takto kladne ocenila film,na ktorom som ja nič pozitívne nevidel.Áno,jedine H.Mirrenová,ale dostáva malý priestor,rozhodne menší ako som čakal.Cuba Gooding Jr.sa na tento typ úloh nehodí(podľa mňa sa nehodí na žiadny),hoci snaha bola.Príbeh je neuveriteľne predvídateľný,natiahnutý na neznesiteľných 93 min.,hoci si myslím,že by mu bohate stačila aj 50mit.stopáž.Blbosť?Ani nie,pretože film tvorí úvodných a záverečných 20-30 min.Celá prostredná časť filmu dej nikam neposúva ani ho nerozvíja,o emóciach nemôže byť ani reči a po piatej či šiestej súloži v priebehu 40 minút,som sa začal cítiť trapne a v duchu sa pýtam sám seba:"Je to tá desivá a emóciami nabitá dráma ktorú som čakal alebo primitívny,predvídateľný 100-krát prevarený brak okorenený sexuálnymi radovánkami na všemožný spôsob?"Nič proti sexu vo filme,ale takto naťahovať stopáž filmu...Škoda požičovného,času,nervov...

Dopisy z Iwo Jimy (2006)

Od začiatku tohto zaujímavého a ojedinelého dvojprojektu som vedel, že bližší mi bude pohľad z japonskej strany. Nie preto, že im fandím, ale preto že je zaujímavejší. Prerozprávať príbeh vojakov, ktorí vedia, že sa domov nevrátia a stoja proti mnohonásobnej presile bez akejkoľvek podpory svojej toho času už rozprášenej armády je samo o sebe silná téma. Dopisy z Iwo Jimy majú všetko čo "Vlajkám" chýba. Silné a dojemné scény, charizmatických hereckých predstaviteľov s ktorými cítite a veríte im každé slovo a výbornú hudbu v ktorej má prsty Eastwoodov syn Kyle. Film obsahuje mnoho scén, ktoré vo vás zostanú dlho, možno navždy. Či už masová samovražda granátmi, posledný rozhovor Kuribajašiho a Saiga alebo aj obyčajné čítanie dopisu mŕtveho amerického zajatca. Eastwood urobil dobre, že oproti "Vlajkám", kde hralo množstvo hercov, ale dokopy vlastne nikdo, sa sústredil na dve hlavné postavy. Ken Watanabe ako generálporučík Kuribajaši so sympatiami k američanom a ľudským prístupom k vojakom, a pekár Saigo, ktorý by nerád padol v tejto nezmyselnej vojne o smradľavý ostrov. No, titulkami na DVD sa nenechajte odradiť, pretože podobne ako aj pri "kórejskom Ryanovi" - Pouta války, prichádzajú všetci tí, ktorí kašlú na všetko čo nemá dabing o skutočné lahôdky. Vlajkám som dal s prižmúrenými očami 70% a aj to iba z dôvodu, že ide o súvisiaci dvojprojekt(inak max.60%), takže v prípade Iwo Jimy čistých 100%. Odporúčam!

Den vítězství (2006)

Celkom vydarený vojnový film o afrických jednotkách bojujúcich po boku Francúzov, pri ktorých sa cítia druhoradý, nedocenení, bez možnosti povýšenia. Príjemný začiatok pokračuje mierne naťahovanou prostrednou časťou filmu, ktorú zachraňuje vojnovo kvalitných posledných 20 min. Akčný záver pripomenie "Ryana" a keby tvorcovia podobnou kvalitnou akčnou pasážou okorenili prostrednú časť filmu bolo by to za poctivé 4 hviezdičky. Film už tradične končí scénou zo súčastnosti, ktorá mi pripadala trochu zbytočná. Film 70%.

Telefonní budka (2002)

Najlepší Farrellov film.Oneman show a film,ktorý vám musí urobiť radosť.Farrell prakticky nezlezie z obrazovky a neopustí telefónnu búdku,no napriek tomu napätie môžme krájať.Vystrašený Farrell na jednom konci linky a neznáma hrozba na druhom.Svižná 80 min. stopáž,skvelá réžia,zvuk aj hudba,jednoducho film bez slabého miesta.Hovorí sa,že kvalita filmov Joela Schumachera je primo úmerná jeho rozpočtu.Má na konte naozaj excelentný Voľný pád(najlepší film M.Douglasa) a rovnako výbornú drámu 8MM s N.Cageom.Na druhej strane hovadiny za milióny dolárov ako Batman navždy,Batman a Robin alebo Fantóm opery.Nuž Joel,nič v zlom,ale prajem ti čo najmenší rozpočet pre tvoje filmy a pevne dúfam,že tú úpornú snahu pretavíš do ďalšieho nezabudnuteľného filmu.

Černá kniha (2006)

Verhoeven je späť v plnej paráde!... Najdrahší a zároveň najúspešnejší holandský film konečne dorazil a naplnil moje veľké očakávania. Silný a spletitý príbeh je plný zvratov, nečakaných situácií a plný rôznych postáv o ktorých nikto netuší, ktorá sa ako zachová, kto je klaďas a kto záporák. Odhaliť hlavného zloducha nie je také jednoduché a práve toho využil Verhoeven naplno. Prakticky po celé dva a pol hodiny si film udržuje napätie a ani nachvíľu nenudí. Nemci sú odporní ako už dávno nie, s výnimkou sympatického Muntzeho a možno aj to pomohlo filmu a predovšetkým hlavnej predstaviteľke, ktorej držíme palce, dúfame, že z toho vyviazne a pomstí smrť svojej rodiny. No, nie na každého dôjde, tak ako v skutočnom svete. Hlavná predstaviteľka Carice Van Houteová je kapitola sama o sebe. V každej scéne je úplne dokonalá, či už spieva, plače,zvádza... nech robí čokoľvek, je stvorená pre túto úlohu. Zažiarila tak, že bolo iba otázkou času kedy si ju všimne Holywood. No, B.Singer si ju všimol a okamžite ju obsadil do podobne ladeného filmu o neúspešnom atentáte na Hitlera-Valkyria(neviem sa dočkať).Verhoeven výborne obsadil hercov na všetkých postoch,jeho réžia je prehľadná a ani svojej povesti kontroverzného tvorcu neostal nič dlžný.Hoci mne osobne až taký kontroverzný nikdy nepripadal,tých pár erotických scén a krvi nájdeme skoro v každom jeho filme. Čo dodať? Jeden z najlepších filmov roku 2006. Film bez slabého miesta.100%. Odporúčam!

Královna (2006)

Zaslúžený oscar pre H.Mirrenovú. Svojim úsporným, ale veľmi kvalitným hereckým prejavom dokonale vystihla navonok chladnú a nekompromisnú hlavu kráľovskej rodiny. Film sa točí okolo udalostí spojených s úmrtím princezny Diany a reakciami naň, či už verejnosti, kráľovskej rodiny alebo novozvoleného premiéra T.Blaira. Film určite nezaujme širšie publikum, určený je skôr pre náročnejších divákov, ktorí ocenia herecké výkony hlavných predstaviteľov. Za najsilnejšiu scénu považujem prehliadku hromady kvetín s nie veľmi povzbudivými odkazmi ("Majú na rukách tvoju krv")..., v ktorej sa chladná kráľovná premení na citlivú ľudskú bytosť.Tiež vydarené scény s jeleňom, v ktorých je naznačované, že smrť jeleňa ju vzala viac ako smrť Diany. Vydarený film vyjadrujúci vnútorný boj a pochybnosti hlavnej predstaviteľky, o ktorej sa mimichodom dozvieme, že za 2.svetovej vojny prešla školením mechanikov a dokázala rozobrať a znovu zložiť motor. Klobúk dole. Film, pri ktorom si uvedomíte hlavný rozdiel medzi osobou a osobnosťou.70%.