V údolí Elah (2007)

Oscarový P.Haggis dostal do svojho filmu slušných hercov, ktorým niet čo vytýkať. Pokiaľ sa film snaží ukázať nám príbeh z pohľadu zúfalého otca, ktorý prišiel o syna, funguje to. Keď celá táto dvojhodinová dráma spľasne ako bublina pri výsluchu podozrivého, ktorý surovú vraždu odôvodnil dvoma vetami, nestačíte sa diviť, že otcovi to ako dôvod stačilo. Ani ho nezaujímalo ako dokázal bodnúť 42x, bez toho aby si uvedomoval čo robí. Pripočítajte si k tomu priblblé vešanie amerických vlajok a lekcie o tom, že nie každý mexičan je zločinec, a dobre rozbehnutý film sa zvrtne v šedý primer. Film 6/10.

Signum laudis (1980)

"Vyčistit kvéry,a fofrem!"To je jeden z mnohých rozkazov, ktoré kaprál Hoferik vrieska do uší svojim vojakom. Vojaci ho nemajú radi a dôstojníci naňho serú. Napriek tomu, je to on, kto v rozhodujúcich chvíľach vie čo, kde a ako. Životná úloha V.Mullera v jednom z naších najlepších filmov, ktoré u nás vznikli. Slovenský režisér M.Hollý to natočil výborne, herci to výborne zahrali a hudbu zložil ostrieľaný Z.Liška. Film obsahuje pár nezabudnuteľných scén a hlavne dialóg pred popravou má pre mňa zvlášne čaro... Pane heitman, vy víte, že jsem nevinný. Vyser se na to! A co moje vyznamenaní signum laudis? Na to se taky vyser. Buď statečný!...90%.

Zbytečná krutost (1984)

Prvý film bratov Coenovcov k nám vďaka distribútorom prichádza na DVD ako posledný, ale vďaka aj za to. Výborný film, ktorý ani po rokoch nestratil nič zo svojich kvalít. Typický prepletený Coenovský scenár a nezameniteľná réžia. Som rád, že to vyšlo práve cez edíciu Film X.

Hancock (2008)

Niekto to nazval najväčšou bluckbusterovou bublinou tohto roku. No, niečo pravdy na tom bude. Triky a akcia sú na vysokej úrovni, v tom je Berg výborný, viď jeho Kráľovstvo. Aj humor celkom funguje. Príbeh sa mi zdá dosť nedotiahnutý, hlavne po tom, čo svoje suprové schopnosti odhalí aj Ch. Theron. Celý ten ich románik mi prišiel dosť nepresvedčivý. Prečo práve zmiešaná dvojica? Ďalšia protirasistická lekcia z Hollywodu? Život černocha pred sto rokmi nemal hodnotu ani psieho hovna, takže mi to ich spolužitie stáročiami pripadalo veľmi nepravdepodobné. Minutáž 80 min. hovorí o tom, že tam naozaj niečo chýba. Ironman za 5 , Hulk za 4 a tento super hrdina bol síce akčný a srandovný, ale nedotiahnutý a krátky, takže za 3 hviezdy. Veková kategória do 12 rokov bude určite nadšená.

Zločinec (2008)

Výborná väzenská dráma s nie priamo hviezdnym, ale určite kvalitným hereckým obsadením. Najväčšiu a zaslúženú pozornosť na seba strháva smoliar V.Kilmer, ktorému to posledné roky vôbec nešlo. Konečne prelomil zlé obdobie a spolu s S.Dorfom tvoria dvojicu, ktorá zdieľa spoločnú celu. Biele bratstvo, černosi, mexičania a vzájomná nevraživosť, to sú vražedné kombinácácie, pri ktorých si nikto nemôže byť istý, či sa dožije nasledujúceho rána. Výborná réžia a dusná väzenská atmosféra, to sú veľké prednosti tohto nadpriemerného filmu, ktorému ja dám s čistým svedomím päť hviezdičiek, pretože ma prekvapil a takýchto drsných väzenských drám mnoho niet. Body zráža trošku klišovitý záver, ale inak nemám čo vytknúť. Film 90%.

Wanted (2008)

Zaujímavé herecké obsadenie na čele s stále zaujímavejším J.McAvoyom. Film sa hemží agentami s všemožnými schopnosťami, ktorí dokážu strieľať do oblúka, vydržia množstvo úderov, zostrelia muchám krídla a i... Príbeh sa vysvetľovaním histórie a poslaním bratstva až tak nezaoberá, na pochopenie stačí jediná veta: Zabi jedného, zachrániš tisíc. Dôraz sa kladie hlavne na triky a spomalené zábery, ktoré naozaj pôsobia klipovo. Akcia aj keď nereálna, je celkom dobre zrežírovaná a mnohým určite pripomenie Matrix. V úlohe otca sa predstaví sympatický nemecký herec T.Kretschmann, ktorému v iných filmoch sekne hlavne nemecké uniforma. Najbližšie si ju opäť oblečie vo Valkýrii s T.Cruisom. Slušná akčná jednohubka, bohužiaľ iba na jedno pozretie. 60%.

Prověrka osudem (1971)

Trezorový, ruský, vojnovo-psychologický film, ktorý rozpráva o ruskom vojakovi v službách nemeckej armády. Má výčitky a nechá sa zajať partyzánmi. Tí mu spočiatku nedôverujú, ale dajú mu druhú šancu... Aj keď starší a čiernobiely, ale stále ďaleko kvalitnejší film ako väčšina súčasnej ruskej vojnovej produkcie. Takýto pohľad komunistom nevyhovoval, preto ho roky nikto nevidel. V súčasnej záplave ruských vojnových filmov na DVD, vyčnieva nad hromadou braku iba pár vydarených kúskov. Spomeniem napr. Vzostup, Hviezda, Balada o vojakovi, ale hlavne asi to najkvalitnejšie, čo rusi stvorili a to /je Choď a pozeraj sa. Film 7/10.

Stezky slávy (1957)

Konečne sme sa dočkali DVD vydania tohto už 52 ročného!, excelentného filmu. Obraz je na svoj vek naozaj slušne zreštaurovaný, dialógy zrozumiteľné, bez nejakého výrazného šumu. Nemá zmysel písať chvály na dielo, ktoré ani po toľkých rokoch nestratilo nič zo svojich kvalít. Táto dráma je aktuálna dnes, a bude aj zajtra. Na skromnej dĺžke necelých 87 min. dokázal ukázať cenu ľudského života, nezmyselnosť vojny, chorých generálov a v závere pri speve nemeckej zajatkyne vás dokáže dojať. Pre mňa asi nejlepší Kubrickov film. Film 100%.

Odplata (2006)

Krátko a výstižne by sa to dalo nazvať "zamotaná nuda."Mám rád japonské horory/Kruh, Nenávisť, Temná voda/, to všetko sú úspešné filmy, ktoré sa dočkali remakov. Myslel som si to aj o tomto. Slušné recenzie ma navnadili, ale ostal som nemilo prekvapený. Nudil som sa ako už dávno nie a strach mi navodiť nedokázal. Pripočítajte k tomu zamotaný dej, ktorý som ani nemal chuť hlbšie skúmať. Vôbec mi to nesadlo. Film 4/10.

Temný rytíř (2008)

Ani jeden Nolanov film nesklamal, tento dokázal aj malý zázrak v tržbách a máme dočinenia s jedným s najúspešnejších filmov.Režisér majstrovsky dokázal vyrozprávať niekoľko dejových liniek a všetko to pekne tvorí jeden úžasný celok. O Jokerovi sa toho popísalo dosť, toho posmrtného oscara mu prajem, naozaj je to asi najbláznivejší zloduch s akým sme sa na plátne stretli. Dokonale zatienil inak výborné herecké výkony všetkých ostatných na čele s Ch. Baleom. Som rád, že väčší priestor dostal G.Oldman, dúfam, že nabudúce to bude ešte viac. Na takýto skvost je DVD vydanie dosť úbohé, dokonca aj v porovnaní s prvým Batmanom, ktorý mal 3D obal. Čakal som nejaký pekný steelbox, možno neskôr, ale už som kúpil, takže škoda. Verzia s motorkou je síce pekná ale stále je to iba kus plastu a pôsobí to dosť detsky. Obal je obal, pravý klenot je samozrejme samotný film, ktorý odporúčam každému. Ak ste nevideli prvý diel, jednoznačne to napravte. Film 9/10.