Street Kings (2008)

Po filmoch Training day a Drsné časy s Ch. Baleom, prišiel režisér D.Ayer opäť s podobnou témou. Opäť rušné ulice a v nich nekompromisný K.Reeves. Aby som pravdu povedal, toho drsňaka som mu akosi počas celého filmu nevedel zožrať. Nepresvedčil ma. Zato F.Whitaker opäť potvrdil svoje kvality,možno až prestrelil. Po mizernej úlohe v Uhle pohľadu /na čo to bral?/ opäť úloha hodná jeho oscarových kvalít. Zaujme obsadenie vedľajších postáv, kde sa mihne Dr. House a Zucero zo seriálu Prison break. Slušné krimi, hoci o trošku slabšie ako jeho predchádzajúce kúsky, ale stojí za pozretie. Režisér by nabudúce mohol zmeniť tému, ale ak je to jediné čo mu ide, tak nech pritom ostane. 7/10.

Halloween (2007)

To najlepšie, čo sme mohli vidieť od R.Zombieho už ukázal vo filme Vyvrženci pekla.Tento nanovo prerozprávaný známy horor je síce plný krvi a kriku, ale vydesiť nedokáže. Je to chladné ako hlavný hrdina. V podstate film ani nemá postavu, o ktorú by ste sa mohli báť. Môžte iba tipovať, v akom poradí sa poberú z obrazovky. Vo filme je množstvo nelogických vecí, ktoré ma zbytočne rozčuľovali. Aj ten najhlúpejší policajt by vedel, kam má Myers namierené po úteku z psychiatrickej väznice. No samozrejme, že domov, keď tam dvadsať rokov nebol. Na chlapa, ktorý narobí taký masaker, si trúfa psychiater a policajt? A nesmrteľnosť M.Mayersa, to je vrchol. Ako mám uveriť jeho svižnej chôdzi a iným demolačným aktivitám po štyroch strelách v hrudníku, navyše zo špeciálne silnej kúpenej zbrane, s ktorou by ste skolili aj divú sviňu? Film 4/10.

Kronika rodu Spiderwicků (2008)

Vydarená fantasy rozprávka, ktorá sa na nič nehrá. Dokáže zabaviť nielen deti ale aj starších. Nie je to dlhé, má to spád aj humor, takže u mňa v pohode v rámci žánru, za štyri disky. Hudba od J.Hornera, ktorý opäť potvrdil to, čo sa o ňom už roky hovorí, a to, že vykráda sám seba. Tentoraz hudobný motív z filmu Casper. 7/10.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Tak sme sa po toľkých rokoch dočkali. Spielbergovi išlo hlavne o to, aby nový Jones nepôsobil príliš moderne a chcel aby zapadol medzi predošlé diely. To sa mu výborne podarilo, takmer 20-ročný rozdiel medzi filmami vôbec nepoznať, teda až na to, že H.Ford trošku zostarol. Plieskať bičom určite nezabudol a aj údery do tváre sprevádzajú rovnaké zvukové efekty ako za starých čias. C.Blanchet so svojim ruským prízvukom je super a S.Labeouf mi až tak nevadil. Zatiaľ ho nejako nemusím. Príbeh podobný tým predchádzajúcim /vždy je po čom pátrať/, humor a akcia sú namiešané v správnom pomere, čiže sklamaní by nemal byť nikto. Škoda , že koniec akosi vyšumel do prázdna. Na ďalšie pokračovanie sú tvorcovia náchylnejší oveľa viac ako kedysi, takže stačí iba čakať. Len dúfam, že nie príliš dlho, pretože H.Fordovi rôčky pribúdajú.Film 8/10.

Neuvěřitelný Hulk (2008)

Northon sa do Hulka pustil s rovnakou radosťou ako R.Downey Jr. do Ironmana. Napísal dokonca polovicu scenára. Škoda, že pre svoje herectvo nedostal veľa priestoru. Northonovi to spolu s L.Tayler sekne, ale ozdobou celého filmu je jednoznačne záporák T.Roth. Veľká škoda, že nedostal viac priestoru. Pokiaľ má ľudskú podobu, ide z neho rešpekt, ale akosi prirýchlo sa dal znetvoriť na Hulkovu úroveň. A potom už to akosi nie je ono. Film obsahuje množstvo odkazov, napr. v miniúlohe bývalého dobrého kulturistu a mizerného herca L.Ferrigna, ktorý ako bývalý predstaviteľ Hulka dostal miniroličku. Film postupne graduje až do úplného počítačovo-demolačného finále, ktoré je podobne ako záver v Transformers prvé minúty neuveriteľná pecka, ktorá keď už trvá príliš dlho, začína nudiť. Absolútne prekvapenie príde na záver, keď sa filmom mihne T.Stark, alias Ironman. Čo to znamená? Že každú chvíľu môžme čakať, že sa tieto komiksové postavy stretnú v jednom filme. DVD je zvukovo na slušnej úrovni, a čo poteší naviac, je otitulkovaný komentár režiséra. Film 8/10.

Iluze lásky (2007)

Snímok,ktorý ostal v tieni/a právom/ vynikajúceho Dokonalého triku a príjemného Iluzionistu. Kvalitné herecké obsadenie a dobré vykreslená atmosféra, sú veľké,ale asi aj jediné klady tohto filmu. Horšie je to so samotným príbehom, v ktorom sa aj divák stáva účastníkom hry, ktorá nie je až taká zaujímavá, ale ani prehľadná. Viem, možno to bol zámer. Je to jeden z tých filmov, pri ktorých si po zhliadnutí poviete: "O čom to vlastne bolo?" Jediná vec ktorá vyzdvihuje tento film z mrakov podpriemeru, je herecký výkon maličkej Saoirse Ronanovej, známej aj z filmu Pokánie. Na svoj vek, neuveriteľne talentovaná a presvedčivá. Ak ju nepoložia hviezdne maniere, bude z nej veľká hviezda. Film 5/10.

Jezero smrti (2008)

Surový snímok, ktorý k nám v tichosti dorazil z Anglicka dokazuje a aj ukazuje, ako by mal vyzerať a kam by sa mal uberať tento thrillerovo-hororový žáner. Partia puberťákov, ktorá spočiatku znepríjemňuje výlet mladému páru pri jazere a neskôr ich ohrozuje na živote, je to, čo dnes vídame čoraz častejšie. To že takýchto dvanásťročných vygumovancov denne stretávame na každom rohu, dáva tomuto filmu zvláštny nádych až mrazivej reality. Bodné rany nožom, ktoré spútaný muž okúsi od každého machra z tejto partie je silnou kávou pre diváka. Samozrejme, nesmie chýbať mobil aby si to mohli nahrať a jeden druhého vydierať. Táto scéna je vrcholom, no zároveň aj zdvihnutým prstom pre všetkých rodičov a samozrejme jedna z najdrsnejších scén. Aj keď som tušil ako sa to skončí, nechcel som aby to takto dopadlo. Priznám sa, že po záverečných titulkoch som to musel rozdýchať a ešte niekoľko minút som hľadel do blba...Komu nevoňal Texaský masaker, Wolf Creek, Motel smrti alebo podobný Fanny Games USA, nech sa tomuto snímku vyhne. Zvyšok, hor sa na jeden z najlepších hororov tohto roku. NO, a ja už idem na ulicu a prvému 12- ročnému vylepím takú-nazvime to preventívnu. Film 9/10.

Funny Games USA (2007)

Psychický a fyzický teror páchaný na trojčlennej rodine dvojicou rozmaznaných mladíkov patrí do súdka ťažšie stráviteľných filmov, aspoň pre väčšinu. Veľmi komorný a tríznivý film s dôrazom na kvalitné herecké výkony. Výborní herci, minimum strihu, niektoré scény so statickou kamerou trvajú aj niekoľko minút, no napriek tomu nenudia. Zvláštné vsuvky v pobobe komunikácie s divákom!, ale hlavne trošku, aspoň pre mňa, rušivá scéna /pre režiséra možno umelecko-provokatívna/ s ovládačom. Drsné vyvrcholenie na člne a v zápätí absolútne drsný humor /"Som hladný"/vtipálkov s prezývkami Beavis a Butthead.Ináč to boli moje obľúbené kreslené postavičky z MTV. Tušil som, že z nich vyrastú hovädá, ale že až také... Film 8/10.

Adolf Eichmann (2007)

Sympatický T.Kretschmann opäť v nemeckej uniforme, to už človek musí naozaj počítať. Ale tie postavy mu sedia, bez debaty. Dráma o jednom z najväčších vojnových zločincov, síce až takou drámou nie je, ale je to aspoň malé oboznámenie s tým, kto to bol a ako skončil. Vojnové scény nečakajte, pár zastrelených židov tu síce bude, ale ide viacmenej o dokreslenie deja a ide prevažne o niekoľko sekundové zábery.Väčšina filmu sa odohráva v cele, kde je spovedaný a flashbackmi sa v deji vraciame späť. Režisér akosi nedokázal navodiť napätie medzi dvoma zhovárajúcimi sa mužmi v cele, hoci všetci vieme, že tieto rozhovory by mali byť korením filmu.Ťažko povedať kde nastala chyba. Dialógy sú hodnoverné, herci slušní, hlavne Kretschmann, ktorému plešina a okuliare slušne pomohli k tomu, že sa Eichmanovi na dobových fotkách vážne podobá. Film nenudí, hlavne by nemal nudiť všetkých, ktorých 2.sv.vojna zaujíma. Bohužiaľ výsledok je iba priemerný. A ani neviem, či si tento film zaslúžil taký krásny hudobný motív. Film 6/10.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Režisér D.Lynch väčšinou tvorí ťažko stráviteľné a nepochopiteľné snímky. Niektorým som prišiel na chuť, iným zase nie.Toto je asi jeho jediný film, v ktorom sa nesnaží ani šokovať, ani motať hlavu. Úplne jednoduchý príbeh o starcovi, ktorý sa vydá na cestu za chorým bratom na záhradnej kosačke. Problém je v tom, že je to strašne ďaleko. Na cestu, ktorá trvá celé týždne stretáva zaujímavých ľudí, rieši problémy, takmer sa na kopci zabije a hlavne nedá dopustiť na svoju milovanú,ale trošku pomalšiu dcéru. To najkrajšie je samotné putovanie krásnou krajinou, doplnené nádhernou hudbou.Jedna z najkrajších roadmovie. Film 100%.