Nevina (2021) (seriál)

Oriol Paulo? Asi sa mnohí pýtajú kto to je, ale u mňa už nejaký čas jeho meno svieti veľkými písmenami. Keď som pred rokmi videl jeho Tělo (2012) , strašne ma to bavilo. Neskôr som natrafil na zaujímavý príbeh a hrátky s časom  vo filme Záhadná bouře (2018) , ale až jeho zatiaľ najlepším filmom Contratiempo (2016) si naplno získal moju pozornosť a tešil som sa na jeho nový film. Že to bol nakoniec seriál je ešte lepšie, pretože minisériu  beriem ako dlhší film. Dopadlo to podľa očakávaní na výbornú, super zamotaný príbeh, mnohovrstvový s mnohými postavami, ktoré dostávajú slušný priestor. Zaujímavé zvraty i obsadenie, výborná atmosféra, občas správne temná. Režisér myslel na každý detail, no tesne pred záverom, keď sa zdalo, že to končí si v duchu vravím-"Ok, Paulo, ale na jednu vec si zabudol..." , no prešli iba 3 sekundy a zrazu sa dozvieme kto zabil drsného hajzlíka vo väzení. V tom momente som bol rozhodnutý pre plný počet . Určite odporúčam pozrieť. Jedno z naj prekvapení na Netflixe za poslednú dobu. A v tom momente sa Oriol Paulo ocitol v mojej top 10 naj režisérov. Teším sa s čím príde nabudúce. 100%.

Ben Hur (1959)

Skvelý, výpravný veľkofilm, na ktorom už vidno trochu zub času, ale príbeh to má skvelý. Cesta Ben Hura za pomstou je dlhá, ale naozaj zaujímavá, pretože vyše 3 hodinový film dáte bez problémov na jeden záťah. Videl som to už pomerne dávno, mal som na film už dlhší čas chuť, preto mi repríza na STV1 i s dobrým českým dabingom prišla vhod. Film som si parádne užil, rovnako povestné preteky, ale nečakane najviac na mňa zapôsobila scéna tajnej návštevy matky a sestry v údolí malomocných. Fakt by som rád videl remake, ale poctivý, režírovaný niekým, kto to naozaj myslí vážne s dôrazom na príbeh a úctou k originálu. Jasný plný počet. 100%.

Koruna (2016) (seriál)

Chvále a vysokému hodnoteniu som neodolal a tak som sa i napriek tomu, že ma kráľovská rodina nezaujíma pustil do sledovania. Musím potvrdiť, že chválospevy sú oprávnené a chytilo ma to rovnako. Tvorcovia k seriálu pristúpili veľmi zodpovedne. Keby to bolo iba o kráľovskej rodine asi by to bola trochu nuda, ale my sledujeme komplexný pohľad na vtedajšiu dobu so všetkými problémami aké mali. Spoznávame Churchilla, skvelý J. Lithgow, i všetkých premiérov po ňom, vrátane M. Thatcherovej. Rodinné problémy sú pretkané tými spoločenskými ako napr. inflácia, atentáty IRA, smrtiaca hmla, banícke stávky či zosunutá hora, ktorá zasypala malé mestečko. Casting veľmi dobrý, veľmi som si obľúbil C. Foy, no po dvoch sériách prišiel šok. Príbeh pokračuje, no sú vymenení kompletne všetci herci, čo som dlho nevedel prekusnúť. Po 5-6 dieloch som si však zvykol a nakoniec súhlasím, že som si tváre obľúbil rovnako, no nedá mi aby som sa neopýtal...To všetko stroskotalo na práci maskérov? Dnes dokážu neuveriteľné veci, takže určite by dokázali urobiť 70-80 ročnú Claire Foyovú. Všetky série pekne kvalitatívne vyrovnané. 100%.

Westward the Women (1951)

Wow! Vždy mám radosť keď natrafím na menej známy film, z ktorého som nadšený. Úplnou náhodou som natrafil na western o 14.00 na stv 1. Na csfd som prečítal obsah a hneď som vedel, že to bude dobré, pretože príbeh je neotrepaný a zdal sa mi veľmi originálny, čo sa aj potvrdilo. Prvé 2-3 minúty preletia ako vietor, ale už po 5. minúte v scéne náboru žien na ďalekú cestu som od filmu nevedel odtrhnúť oči. Žiadne zdržiavanie a už po chvíli 140 žien s doprovodom vyráža na dlhú cestu do Kalifornie. Celý film je vlastne road movie, do cieľa prichádzame takmer v samom závere, takže film je hlavne jedna veľká dobrodružná cesta. Musím priznať, že sa mi to veľmi páčilo a celý čas som si vravel, prečo dodnes nikto neurobil remake??V úvode je info, že film vznikol ako čiernobiely, neskôr roku 1988 bol kolorizovaný. Osobne by som asi radšej videl čiernobiely, ale je to v podstate jedno. Isté je, že tento film z roku 1951 má úžasnú kvalitu a zaujímavý príbeh. Super! 100%.

Fauda - Season 3 (2019) (série)

Tretia séria začína pozvoľna, ale keď sa rozdajú karty začína šialená jazda. Asi od polovice série sme svedkami únosu, sledujeme osud únoscov i unesených i protiteroristickej jednotky, ktorá sa vydáva na nebezpečnú záchrannú misiu. Unesené dievča, má celý čas slzy v očiach, strach alebo plače, no bola skvelá, dokonale presvedčivá. Sľúbený knockout z Palestínskej strany bol skutočným knockoutom, aj pre diváka. Tomu hovorím skvelý záver! 100%.

Fauda - Season 2 (2017) (série)

Perfektne rozohratá partia. Dej samozrejme priamo nadväzuje na prvú sériu a v nej syn po Šejkovi ktorý bol odpálený v prvej sérii plánuje pomstu. Šejka mal na svedomí práve Doron, takže Al Makdasi sústredí všetku energiu na to, aby mu zničil život. A keďže nie sme v hollywoode, tak sa mu to z veľkej časti aj podarí. Úplný záver mohol byť uveriteľnejší, ale i tak fantastická jazda. 100%.

Fauda (2015) (seriál)

Skvelé! Po 1.sérii som si myslel, že tá druhá ju nemôže tromfnúť, ale stalo sa. To isté som si myslel aj o tretej a zase ma to zomlelo. Fantasticky chytľavá vec sa podarila Izraelcom. Téma nekonečné- Palestína-Izrael, pásmo Gazy, teroristi...V každej zo zatiaľ 3. sérií má izraelská špeciálna jednotka proti sebe zdatného protivníka z Palestínskej strany. Nič moc extra politikárčenie, o minulosti alebo zrode tohto nepriateľstva sa nedozvieme nič. Je to pohľad z Izraelskej strany, preto sú Palestínci tí zlí, teda väčšina. Veliteľ jednotky kapitán Ayub je úžasne charizmatický, priamy a čestný chlap. Všetkých členov jednotky si obľúbite, fakt skvelý casting. Vyčnieva Doron, ktorého som si obľúbil najviac a to hlavne preto, že sa neskutočne podobá na môjho brata. Nielen že je hlavnou postavou, ale podieľa sa aj na výrobe filmu. Pri Faude sú zatiaľ 2 zaujímavosti, no jedna lepšia než druhá... Celkovo je to fantastická, skvelá jazda, miestami až adrenalínová a to i napriek tomu, že zas tak moc akčných scén tu nie je. Očami toho herci zahrajú dosť a ja mám tieto pohľady z očí do očí rád. Musím vyzdvihnúť skvelú atmosféru, zručnú réžiu i hudbu, ktorá často pripomína hudbu z filmu Batman begins (Hanz Zimmer). Samá chvála , načo pokračovať? Pustite sa smelo do nej. 100%.

Dámský gambit (2020) (seriál)

Už nejakú dobu top seriál na Netflixe. Nemusí vás baviť šach a v podstate je jedno či ste vôbec niekedy hrali. Je takmer isté, že si vás táto miniséria získa. Pustil som sa do neho s veľkou radosťou pretože som vedel, že je to miniséria, čiže žiadne naťahovanie, žiadne ďalšie sľubované série , jednoducho jeden príbeh - max. sústredenie na jednu tému. Samozrejme film nie je len o šachu, to by asi bola nuda. tvorcovia jednoznačne vytlačili z námetu čo sa dalo, u mňa max. spokojnosť. Spokojnosť s hereckým obsadením, réžiou i hudbou, jednoducho ma to dokonale vtiahlo. Príbeh začína v sirotčinci , scéna s návykovými tabletkami nemá chybu. Dej plynie viac menej chronologicky, ale občas sa vrátime v čase. Atmosféra 50-60-tych rokov je výborná, vzťahy sú vykreslené pútavo a hlavná prestaviteľka si určite poriadne nakopla kariéru. Užíval som si scény v sirotčinci, i prvé partie šachu v pivnici so správcom. Na nadávke "cocsucker" som sa dobre bavil. Niekedy to tak z detí vypadne, slovo, ktorému vôbec nerozumejú...Scéna návratu do sirotčinca po rokoch ma dojala na čom mala zásluhu i dobre zvolená atmosferická hudba. Čo dodať? Jednoznačne plný počet a môžem iba doporučiť. 100%.

Örök tél (2018)

Na tému Gulag asi najlepší alebo min. jeden z najlepších filmov aké som videl. Maďari naozaj zabodovali, film má úžasnú atmosféru, herecky výborne obsadené i zahrané. Záverečná scéna s naťahovaním diváka, či sa hlavným hrdinom podarí ísť spolu, je absolútne skvelá, jedna z tých nezabudnuteľných. Presne takto sa to dialo nielen v Maďarsku, ale aj u nás v Československu, myslím, že štatisticky o dosť viac na Slovensku ako v Čechách. Mám zopár kníh na túto tému a vždy si rád prečítam akúkoľvek. Osobne pracujem v stavebníctve a raz sa mi stalo, že ma oslovila jedna staršia pani, či by som jej nevymaľoval izbu. Popri práci sme sa nejako dostali k vojne (starších ľudí sa vždy pýtam ako bolo) a po dojímavých slzách z nej vyšlo, že po vojne prišli Rusi do Medzeva (pri Košiciach) a manžela jej bezdôvodne naložili do auta a už ho nikdy nevidela. V Medzeve, rovnako ako v tomto filme rovnako žije nemecká menšina takz. "švábi". Aj takéto príbehy píše život...Skvelý film. 100%.

Půlnoční expres (1978)

Náhoda chcela, že som si tento výnimočný film pustil 2 dni po smrti režiséra Alana Parkera. V časoch VHS som videl všetky jeho dostupné filmy, naozaj vedel robiť filmy, ale k tomuto som sa dlhé roky nevedel dostať a v dobe internetu som na neho pozabudol. Film je veľmi pôsobivý, nadčasový, aj po toľkých rokoch je jeho výpoveď rovnako silná. Atmosféra beznádeje a krutých väzenských podmienok je hmatateľná, herecké výkony úžasné tureckí herci vo vedľajších úlohách tomu všetkému pridávajú max. vierohodnosť. Hudba je výborná a mám stále veľkú radosť keď vo filme objavím krásny hudobný motív (pekná rocková verzia), ktorý ma bude sprevádzať po celý môj život, pretože je nezabudnuteľná, rovnako ako tento film. Z väzenského prostredia jeden z najlepších. Pozdravujem Alana Parkera, ďakujem že si bol. 100%.