Musarañas (2014)

Akonáhle sa mi pred oči na csfd dostane španielsky horor alebo thriller tak neváham. Oni tieto veci zvládajú na výbornú. Musaranas je komorný film, v ktorom takmer neopustíme jeden byt, ale o to viac času divák dostane na zoznámenie s postavami. Je to taký realistický jemný horor/ thriller, žiadna ducharina či nezmyselný krvák. Film pekne graduje, dokáže prekvapiť i šokovať a aj keď pointu odhalíte, zážitok z filmu vám to nepokazí. 80%.

Sayonara (1957)

M. Brando bol skutočne veľký herec, čo zisťujem postupne ako sa dostávam k jeho starším filmom. Zaujímavý film o láske amerických vojakov k japonským dievčatám všeobecne, čo nadriadený riešia najprv zákazmi, potom zákonmi, ale je tu aj jedna konkrétna love story medzi Brandom a japonskou umelkyňou. Film má pomerne dlhú stopáž, strihať by určite bolo z čoho, najmä z divadelných predstavení. Film ťahá Brando, ale musím súhlasiť aj z nascendim, že film trochu zostarol. Ak je film pravdivý i z pohľadu zákazov a zákonov v US army tak má o čosi väčšiu hodnotu a prikláňam sa k slabším štyrom hviezdam. Chápem však aj priemerné hodnotenia, tá dĺžka i rok výroby môžu mnohých odradiť. Videné na AMC. 70%.

Na břehu řeky (1986)

Nebyť stanice AMC tak o tomto filme ani neviem. K. Reeves tu hrá ešte úplne mladý, no vo filme hrá viacero zaujímavých postáv vrátane D. Hoppera. Chladný a lenivý čudák menom John sa spolužiakom pochválil, že zabil svoju priateľku. Nechal ju ležať na brehu rieky a teraz ju všetci chodia obzerať. Kto neverí, použije kus dreva, aby zistil, že mŕtvola je skutočne pravá... Trochu divný film, nič podobné som zatiaľ nevidel. John je skutočne vymletý chlapík a je mu úplne jedno, či ho niekto udá alebo nie. K. Reeves nie je hlavná hviezda filmu, hrá tu väčšie množstvo postáv, ale každý z nich dostane priestor. Asi najviac si z toho mála pre seba ukrojil D. Hopper. Prikláňam sa k slabším štyrom hviezdam. 70%.

Čínský měsíc (1994)

TV stanicu AMC som si v poslednej dobe dosť obľúbil, dávajú staršie, ale dobré filmy a hlavne bez reklamy. Náhodou som natrafil na China moon s Ed Harrisom a M. Stowe tak hovorím si super, zbežný obsah filmu ma zaujal, bežia úvodné titulky a zrazu prekvapko - Benicio Del Toro!, ešte vo svojich hereckých začiatkoch a toto skvelé obsadnie ešte dopĺňa "Lannister" - Ch. Dance. Film nie je z kategórie blbých, hlavne Ed Harris si chce zachovať chladnú hlavu v stresujúcich situáciách. Fajn atmosféru dotvára i pohodová džezová hudba. Celkovo ma film milo prekvapil, posrali iba samotný záver, v ktorom si posledné dva výstrely mohli odpoustiť. Napriek tomu sa prikláňam k slabším štyrom hviezdam. 70%.

Vertical Limit (2000)

Úvodná scéna bola veľmi silná a režisér na to asi išiel pekne zostra, pretože v priebehu filmu nepovoľuje a ide na plný plyn. Nechápem ako niekto môže do hlavnej úlohy obsadiť Ch. O´Donnella, ale ok, prežil som to. Na druhej strane treba pochváliť chlapácku postavu S. Glenna, ale i ostatné obsadnie sa celkom vydarilo. Aby ste si film naozaj užili, musíte trochu vypnúť mozog. Ak sa vám niektoré scény v Cliffhangerovi zdali prehnané, tak tu to vynásobte minimálne krát 2. Adrenalín tu je takmer v každej scéne, natočené sú veľmi zručne, stále sa tu niečo deje a film rozhodne nenudí. Pochváliť treba i hudbu J. N. Howarda, ktorá film výborne poháňa. Chápem, že praví horolezci sa asi chytajú za hlavu, ale ako film jednoducho klape a ja ho mám celkom rád. 80%.

Na návštěvě (2015)

Shyamalan sa v posledných rokoch každým ďalším filmom prepadával čoraz hlbšie a to až tak, že som prestal sledovať , čo chystá a práve točí. Iba úplnou náhodou som natrafil na nejaký horor s neznámym názvom The Visit, pod ktorý sa podpísal. Dokumentárna forma neurazí, ale pointu som odhalil už v prvej štvrtine filmu, preto som si záverečné prekvapko tak nevychutnal. O to viac som sa mohol sústrediť na výkony a atmosféru. Ako horor funguje spoľahlivo aj keď nepatrí do kategórie mega strašidelných. Dúfam, že po tomto odpichu od dna bude Shyamalan už len stúpať. 80%.

Zítra vstanu a opařím se čajem (1977)

Skvelý námet, ktorý nebol dotiahnutý k dokonalosti, ale film sa celkom vydaril. Vždy som chcel aby vznikol veľký film na túto tému, návrat v čase, zvrátiť chod dejín práve u Hitlera... Prvá polovica filmu fajn, druhá už zbytočne prekombinovaná. Želal som si viac scén z 2. svetovej a niečo podobné ako keď Hitler vydesene sleduje osudy nemeckého národa na plátne. Tá scéna bola naj. Film 70%.

Divoké historky (2014)

Wild tales ma veľmi potešili. Šesť rôznych a divokých príbehov je kvalitatívne tak vyrovnaných, že je naozaj problém vybrať ten naj. Páčili sa mi všetky, z nášho česko-slovenského pohľadu zaujme meno v prvom príbehu, ktoré našim ušiam znie povedome. Asi najviac ma zaujali príbeh o bitke medzi dvoma šoférmi, príbeh o pokutách za parkovné, ale i svadba. Svadba bola fakt divoká, takú by asi nechcel nikto zažiť, snáď len v roli jedného z hostí. Celkovo veľmi vydarené, svižné minipríbehy, v ktorých nám Španieli ukazujú ako sa to má robiť. Neviem si zatiaľ predstaviť, že by niečo podobné natočili u nás. 80%.

Bílá velryba (1956)

G. Peck hral väčšinou sympaťákov a bol som zvedavý ako si poradí s postavou posadnutého kapitána Achaba. Bol to herec veľkých kvalít a poradil si dobre. Na filme je poznať, že už má nejaké roky za sebou , triky v tej dobe samozrejme nemôžu konkurovať tým dnešným, ale v porovnaní s remakom R. Howarda to nie je horší film. Každý z nich má niečo lepšie a horšie, ale na skutočného, nezabudnuteľného Achaba si ešte počkáme. Tento príbeh si zaslúži veľký a nezabudnuteľný film. Naivne som veril, že nový Howardov film to zmení, ale mýlil som sa. Nuž, čakajme...70%.

Legendy zločinu (2015)

Tom Hardy v dvojroli skutočne nesklamal a posledné roky som si ho veľmi obľúbil. Čítam mnohé sklamané recenzie, ale ja som spokojný. Prečo by mal byť každý mafiánsky film rovnaký? Love story mi vôbec nevadila, práve naopak, bola urobená s citom a dobre zapadla do príbehu. Chazz Palminteriho som nevidel snáď od Príbehu z Bronxu. Zostarol, ale stále mu tie mafiánske role seknú. T. Hardy je momentálne na vrchole, tak dúfam, že mu to vydrží čo najdlhšie. 80%.