• Krátkometrážní

Vampirina - Upíří stěhování / Sluj strašení (2017) (epizoda)

Kouzelný úvod nového jemně strašidelného seriálu ze sekce Disney Junior. Seznamujeme se s titulní hrdinkou a její adaptací na nové prostředí. Přeci jenom Transylvánie není totéž, co Pensylvánie. Výborný je také druhý (půl)díl s námětem strašidelného hotelu přímo v domácnosti upíří rodinky. Oba (půl)díly vyšly knižně ve Zlaté sbírce pohádek jako Netopýření č. 172 a Strašidelné ubytování č. 160.

Tančírna na hlavní třídě ’56 (2016) (seriál)

3/3 Natolik autentické v té schizofrenní době, že by se v tom pokrytectví a maloměšťáctví dalo koupat. Takový projekt by si zasloužil větší pozornost. Ale ještě lepší zážitek je po rozklíčování fikce od inspirace realitou. Například herečka Sonja Lundi je samozřejmě fiktivní, zatímco citovaní Liselotte Pulver a Paul Hubschmid jsou zcela jistě skuteční. Finále je velkolepé nad všechny pochybnosti.

Zámek Nekonečno (1983)

Dobově atraktivní přehlídka již brzy milované generace. Kříž, Matásek, Roden, Vetchý, Tofi. Chybí jen Vaculík, protože Suchařípa se nikdy idolem nestal. Jinak jde o zajímavý, ačkoli dobově poplatný, počin dramaturgické skupiny Tvůrčí mládí podle Novotného románu Vezmu sekeru.

Král kolonád (1990)

Král kolonád je autorský film do té míry, ve které už to není pro český film důstojné. Zeno Dostál si napsal novelu Lev, sám si jí zpracoval do filmového námětu a posléze i scénáře, který režíroval. Tady chybí někdo, kdo by celému projektu pomohl vytáhnout se na lepší úroveň. Jakkoli je téma citlivé a důležité, Dostál od něho nemá odstup. To ani v nejmenším. Práce s jednotlivými herci je slabá. I tací rutinéři jako Brodský nebo Chýlková jen vyplňují prostor, Vašut a Sajfertová jsou před kamerou jen omylem. Hlavní dvojice Barbora Leichnerová a Josef Novotný trpí tím, že Novotný nikdy profesionálním hercem nebyl a ona byla jen oblíbená dorostenka té doby. Mnoho jednotlivých cenných motivů zaniká, populární hudba, holocaust, kolaborace... Jako televizní inscenace svěřená jinému tvůrčímu týmu jen volně adaptující Lva by patrně dosáhla ideálního výsledku.

T2 Trainspotting (2017)

Svého druhu originál mezi návratovými filmy.

Bratři Lumiérové (2017)

Skvělá pomůcka pro každého, kdo se seznamuje s (nebo si znovu připomíná) počátky filmu. Komentář je spíš zábavný, než skutečně adekvátní, ale filmy jsou to nádherné, logicky roztříděné. Až skoro mrazí. Kříženecký má několik vysloveně shodných filmů, ale to je také logické.

Vampirina (2017) (seriál)

25/75 Vysloveně hezoučný nový Disney (Junior) seriál. Česky zatím vyšlo jen pár knížek (beletrie i aktivity pro nejmenší), ale na seriál se čekalo. Ona je to taková Addamsova rodina pro děcka a pokud je člověk mentálně stále mlád, tak se pobaví i ve vyšším věku. Já jsem si Vampirinu oblíbila hned, docela bych si prolistovala i ty původní knihy Vampirina Ballerina, ze kterých Disney vychází. Ale kdoví, jestli někdy budou k dispozici na českém trhu.

Divadlo Na zábradlí: Tajný agent (2020) (divadelní záznam)

Další výtečné setkání s Filmem Naživo, tentokrát nad Jařabovou variací na téma terorismu na počátku 20. století. Slavný román Josepha Conrada z roku 1907 oslovuje napříč stoletím, zajímavé filmové adaptace vznikaly například ve 30. letech - Hitchcockova Sabotáž, nebo v 90. letech - Hamptonova Bomba pro Greenwich. Tato inscenace Divadla Na Zábradlí přenesená do brněnského vodojemu přinesla hodně zajímavý zážitek všem, kteří nemají zábrany přemýšlet nad životy jednotlivců v krizových situacích. Výborné herecké výkony předvedli zejména Vyorálek s Fialovou, zajímavé kariky pak Žáček se Čtvrtníčkem (mistrem přestávky). Je to dobrá látka v dobrém nastudování.

Vikingové - Série 5 (2017) (série)

5. série má logicky jinou atmosféru, než předchozí řady, které popisovaly život Ragnara Lothbroka. Nyní jsme o generaci dál a sledujeme občanskou válku vedenou jeho syny. Jedním z vrcholů se stává boj o Kattegat, druhá polovina série je roztříštěna mezi dobrodružství ve Wessexu, na Islandu a v centru vikingů. Pořád tu máme skvělé štítonošky, odvážné bojovníky, mezi nejzajímavější nové postavy se zapsal biskup Heahmund v podání Hirstova oblíbence Jonathana Rhyse Meyerse (král Jindřich VIII. z Tudorovců). Je o čem přemýšlet, je hodně zajímavé zkoušet dohledat zdroje, které Hirsta inspirovali k finální podobě scénářů. A jsem ráda, že z Hirstových dcer neztrácíme obě. Helga byla skvělá, ale Torvi je ještě zajímavější postava.