Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Několik českých filmů se odehrává v nápravném zařízení pro mládež, tento se řadí k těm zdařilejším, i když si vypomáhá osvětovými, nabádavými berličkami. Hlásá, že také chybující mládež dostává příležitost, aby prohlédla a uvědomila si své chyby, aby se polepšila. Protagonistou vlastně ani není typický delikvent: nadaný student průmyslovky se v pasťáku ocitl proto, že se vzbouřil proti autoritativnímu otci a jeho autem záměrně naboural. Sebevědomý, snadno vznětlivý mladík se dlouho nedokáže přizpůsobit tvrdým podmínkám, které v tomto zařízení vládnou, prochází těžkou životní zkušeností. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (40)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Poctivý průměr. Spousta dobových věcí je nám dnes už naprosto cizí, takže se filmem daleko hůř prokousává. Pamatuji si, že jsem byl kdysi dávno na tomhle filmu v kině a líbil se mi. Teď už si tak jistý nejsem, spousta nesmyslů, i když základní poselství tam určitě je. A nejlepší je v závěru slovo otce-architekta: Gotika musí být zakrytá! (nový Hotelový dům). To mě dostalo. 60% ()

paascha odpad!

všechny recenze uživatele

Zpočátku to vypadalo na sondu ze života v pasťáku, pak se zdálo, že by se mohla tepat šikana mezi mládeží, chvíli na to se přetřesla tématika nekompetentních pracovníků ve školství, aby byla svižně vystřídána palčivým problémem alkoholismu a domácího násilí v rozvrácených rodinách. A nakonec? Matásek, visící na mříži. Strašná kokotina, kterou neomlouvá ani doba vzniku, ani strašlivé výkony všech účinkujících. Kříž byl se svým lookem jogínského intelektuála věrohodný jako lední medvěd v sauně a ostatní zdatně sekundovali. Jediné, co chybělo, byla nějaká vlažná romance, ale o tom se tehdy mluvit nesmělo. A jediné, co nechybělo, byly stále přítomné cigarety (hlavní hrdina, spratek pod 18, hulí Gauloisesky:-)) a morgošské kvičení, leckterými multikulti odpadky vydávané za hudbu. Takže sečteno a podtrženo = odpad ()

Reklama

blackrain 

všechny recenze uživatele

Antonín Kopřiva natočil takovou zvláštní a zajímavou sondu do života chovanců v jednom nápravném zařízení. Přestože zde dochází k nejrůznějším rozmíškám, tak tenhle příběh není nijak šokující a z dnešního pohledu nijak odstrašující. Jsou zde velmi pestré charaktery postav. To se týká jak chovanců pasťáku tak i vychovatelů. Středoškolák Pavel sem do takového prostředí nepatřil. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Rok před Básníky vznikl tento film a možná díky němu napadlo Kleina, že když Matásek nebude zrovna se svojí partou nosledů šikanovat Kříže, mohli by být dobrou filmovou dvojkou :-). Z filmu mám rozporuplné pocity. Jako kdysi vystudovaný památkář, jsem se smutkem sledoval chovance hrající fotbal uvnitř vypuštěné nádherné barokní zámecké kašny, přičemž  fandící osazenstvo sedělo přímo na sochách. A nedělejme si iluze, že po posledním majiteli zámku, válce a převzetí zámku do rukou státu po komunistickém převratu byly sochy zrovna v ideálním stavu. Film se totiž odehrává na zámku kde komunisté s gustem dělali ozdravovny, dětské domovy či blázince. To byl ten lepší případ, z některých se staly sklady JZD či vojenské posádky což pro mnohdy několik staletí staré stavby znamenalo rozsudky smrti. Chování Kříže ve filmu jsem docela chápal, nicméně v domově mi přišel díky své aroganci na pěst. Když ho vychovatel přijímá, utrousí zda tam mají i pahorek. Kupodivu ač bych to neřekl, vychovatel mu odsekne -  a pán je nějaký sečtělý...!!! ----  Zajímalo by mne zda dnes někdo z dnešních mladých diváků pochopí takovou narážku, velmi vtipnou a trefnou. Asi ne. Dnešní generace nečte a tam proč by četla geniální knihy od Ray Rigbyho: Je to podivné, ale při sledování jsem si sám tak nějak vybavoval kousky z Krále krysy (hlavně na konci, kdy Matásek vysí na plotě) a ze zmíněného Pahorku. Jenže dnešní divák na tohle asi koukat nebude, tak je to vlastně jedno. Film také velmi drsně ukazuje nefunkčnošt některých rodin, přičemž největší dopad to mělo samozřejmě na dospívající děti, které najednou začaly vidět to, co jako malé neviděly. Kupodivu si myslím, že i nejeden dnešní rodič si u filmu uvědomí jak se mu zejména dospívající  dítě uzavřené převážně do světa jedniček a nul podobně vzdaluje. Jak ho jen těžko chápe i jeho pubertou přednastavenou potřebu vzdorovat. Dávám za tři krabičky cigaret. * * * ()

honz 

všechny recenze uživatele

Zámek Nekonečno jsem poprvé viděl teprve nyní v televizi. Těžko říct, jak by na mě film zapůsobil v osmdesátých letech, když byl natočený. Pravda je, že v současnosti mi toto drama připadalo místy (záměrně?) naivní až úsměvné. Škoda, nápad byl určitě dobrý, jeho provedení však o poznání horší. Když si v této souvislosti vzpomenu na Pasťák režiséra Hynka Bočana, jde sice o dva filmy s podobnou tematikou, a přesto je mezi nimi podstatný rozdíl. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (10)

  • Autor předlohy Petr Novotný v civilním zaměstnání působil jako ředitel a psycholog výchovného ústavu pro mládež. V díle vychází ze svých dlouhodobých zkušeností. (Olík)
  • Zámek, za jehož zdi je umístněno nápravné zařízení pro mládež, se ve skutečnosti nachází v obci Střílky na Kroměřížsku. Ústav, kde pobývá postava hraná Ondřejem Mikšíčkem, je ve skutečnosti zámek Čechy pod Kosířem. (Olík)
  • Věta: „A pahorek zde máte taky,“ která zazní při příchodu do zámku, odkazuje na film/knihu/divadlení hru „Pahorek“ z roku 1965. (Winster)

Reklama

Reklama