• Thriller
  • Životopisný

Leaving Neverland (2019)

Bylo, nebylo... těžko říct. Ale poslední čtvrtina filmu náramně zapadá do kontextu dnešní hysterie proti všem těch ...filiím. Závěrečné slzy "postižených dětí" spíš vyvolávají úsměv. Z dnešního pohledu to chlapci vnímají jako "hrůzu", ale když se ukazovali s MJ na pódiu, a nechutně z celé té doby profitovali, tak nešťastně věru nevypadali. Hodnocení dnes už chlapů tehdejších zážitků malých kluků z dnešního pohledu jim zkrátka nevěřím. Cítím za tím vším tu dnešní hysterii a prachy, a zkrátka se nemůžu zbavit pachutě, že pánové podlehli dnešnímu vidění světa, který halasně volá po pálení čarodějnic. Co na tom, že čarodějnice je už 10 let mrtvá - prachy jsou prachy, no ne?

Vymazaný kluk (2018)

Zkouknul jsem to spíš jen z jakési povinnosti. Furt dokola řešit vymyté mozky magorských rodičů mě už nebaví. Příběh nepřináší nic, co by už tady k vidění nebylo a zpracování mě taky neoslovilo.

Zatoulaný (2018)

Nepůsobí to na mě jako příběh, ale spíš výjevy ze života prostituta. Neotřelost a určitou originalitu nelze tomuto snímku upřít, a to i celkem odvážnými sexuálními scénami oscilujícími na hraně lehkého porna. Líbí se mi tato otevřenost, jednak na mě působila realisticky a upřimně, a jednak limity seriozní filmografie posouvá zas o kousek dál. Nevidím nic špatného na tom, ukázat ve filmu nahotu jako součást přirozenosti. I celkové zpracování je z mého pohledu chvályhodné, protože neukazuje jen laciné obrázky, ale jde pod povrch, prokresluje postavy, odkrývá psychologii příběhu. V neposlední řadě musím uznat, že hlavní hrdina mi byl sympatický, a i když jsem se ne se vším jeho konáním ztotožnil, v podstatě jsem mu držel palce...i když, jak ze závěru patrno, marně.

Fiertés (2018) (seriál)

Tato minisérie trpí několika neduhy... Příběh je tuctový, ničím neobohacuje a je podán tak, aby sice naznačil, ale neurazil. Velkým špatným je výměna herců vlivem časového posunu v ději, která je tak necitlivá, že casting bych za to vypráskal bičem a přibral k tomu i maskéry. Další neduh vidím v pramalé snaze zprostředkovat emoční prožitek, čímž vyprávění působí ploše a nezaujatě. Herci i v emočně vypjatých scénách mluví klidně, nevzrušeně, říká-li někdo někomu, že ho má rád či miluje nebo ho nenávidí, působí to, jak kdyby dotyčný žádal o 2 housky na krámě. Nejsem příznivcem hysteroidních výlevů, ale takový emoční chlad jsem už dlouho na plátně neviděl. No a jak jinak... až trapnou snahu o multikulti už ani nemá cenu komentovat. Pokud byl donedávna povinný aspoň jeden černoch v obraze, tak tady už se začíná přitvrzovat. Takže sumasumárum... jedná se o TV zpracování zřejmě šité horkou jehlou, s průhledným důrazem na edukativní poslání, s, předpokládám, rozpočtem značně limitovaným, a, bohužel, i patrným na výsledku.

Srpen (2011)

Jeden z těch kvalitnějších gay filmů s gay tématikou z produkce USA. Citlivě vystavěný příběh, kvalitně zahraný (nejen odžvaněný, jak je mnohdy u filmů Made in USA zvykem), s příjemnou hudbou a zpracováním blízkým evropským standardům. A jak doporučuje Sinner., "...pro všechny, jejichž partner je stále pod vlivem svého ex" - podepisuji se.

Noordzee, Texas (2011)

Jeden z nejkrásnějších filmů s gay tématikou, i když o homosexualitu až tak moc nejde.

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Ač jsem se snažil poctivě dívat na tuto štědrovečerní pohádku jako každý rok, po cca půl hoďce mě přepadla dřímota, což dávám za vinu z větší části tomuto rádoby počinu, páč nebavil a nedržel v očekávání. Po cca 20 minutách jsem se opět přinutil bedlivě sledovat děj, ale volky nevolky, málo platné, sáhl jsem po ovladači. Takže... bohužel, víc jak jednu hvězdu nedám, to by mi pámbu nadal do volů.

Sleepless Knights (2012)

Solidní začátek slibného příběhu se, bohužel, asi po půl hodině rozpadá a místo stěžejního (aspoň z počátku vypadal jako stěžejní) příběhu režisér dává prostor neúměrně dlouhým záběrům přírody, odvádí pozornost krkolomně (ne)zapadajícími krajovými zvyky, a zkrátka až do konce je k vidění už jen vata, která má vyplnit i tak zkrácenou stopáž. Evidentně si režisér nevěděl rady s rozehraným příběhem. Tady dodávám - kupodivu, protože inspirace se už dá v dnešní době v bohaté záplavě gay filmů najít celkem snadno. Budiž tvůrcům ke cti, že asi nechtěli opisovat. Škoda nevyužitého potenciálu nabídnutého dobrým začátkem, byť by z toho byl asi jen další příběh v řadě podobných. Plusem zůstává alespoň líbivé herecké osazenstvo.

Policistova žena (2013)

Naprosto přehnaná stopáž, během které jsem měl několikrát prst na tlačítku "stop". Mám pochopení pro umělecké ztvárnění, ale tady jsem měl pocit, že se příběh nikam neposunuje a na to, abych si uvědomil, že v mnohých vztazích existuje více či méně skrývané násilí, nebylo třeba skoro třech hodin rozdělených do 60 kapitol, kde scénář děj neposunoval v čase ani v prostoru a některé pasáže jako kdyby byly vytrženy z kontextu... a nebo mi nebylo dáno pochopit. Vydržel jsem jen proto, že mám německou kinematografii rád. Herecké výkony jsou nadprůměrné, ale, bohužel, zpracování bylo pro mě zklamáním.

Okouzlit, milovat a rychle utíkat (2018)

Tento snímek není špatný, ale občas tvůrci zapomínají, že by se divák měl orientovat v čase a prostoru na první dobrou. Málokdo si film pustí i na podruhé, kdy orientace v časoprostoru už zřejmá je, ale, obávám se, že to udělají jen ti skalní, kteří kvalitní potenciál snímku vytuší a neodvrhnou ho poté, co se začnou v ději ztrácet. Je to škoda, protože tento retrospektivní snímek je natočen moderním jazykem a dokáže vtáhnout.