Solaris (2002)

Přes veškerou snahu pochopit, pro kterou je nejspíše nutná znalost knihy, či původního filmu, jsem jaksi nebyl schopen zjistit, o čem, že vlastně tohle vizuální krásno má být. Strohost, úsečnost a eliptičnost, které by jiným výpravným filmům prospěly v tomto případě spíše škodí. Občas se prostě stává, že méně je méně.

Nadějné vyhlídky (1946)

Věrně zpracovaná Dickensova klasika. V pravém slova smyslu adaptace. Film tak oplývá klady, a zároveň trpí zápory románu. Věrná řemeslná práce, není co vytknout.

Penelope (2006)

Milé, místy až příliš; v podtextu místy zlé; místy přehrané (viz Catherine O'Hara); místy ulepené. Ve výsledku slabých 50%

Dokonalý trik (2006)

Někde na pomezí čtyř a pěti hvězdiček, někde na pomezí dokonalosti a přílišné doslovnosti. V průběhu filmu jsem místy tápal, koncem už mi explicitní vysvětlování přišlo nadbytečné. Nicméně jde o pozoruhodný počin hodný pozornosti.

Kouř (1990)

Ač fanda většiny věcí Divadla Sklep, kult tohodle dílka mi nějak uniká. Vtipné to je, svérázně divné rozhodně, Arnoštek sice je boží, ale celek je i na Vorla možná příliš abstraktní. Někde mezi 3 a 4, a z toho minimálně o jednu se zasloužil Arnoštek.

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Malý důkaz toho, že přízvisko romantický a podstatné jméno film nejsou navzájem odpuzující se protipóly. Český překlad nijak nenadchnul, ovšem na ty kdo měli tu trpělivost prokousat se Romeem a Julií v originále čeká ve filmu několik velmi vtipných referencí.

Donnie Darko (2001)

"Who the hell is Richard Kelly?" Doufám (sic hodnocení jeho ostatních filmů tuto naději lehce podkopávají), že jméno, které by mohlo, tedy alespoň podle potenciálu naznačeného v Donnie Darko, časem figurovat vedle Lynche a Aronofskyho v žebříčku současných nejexemplárnějších magorů současné kinematografie. Donnie Darko je veledílo, strhující atmosféra, tajemno, láska, strach, geniální Jake Gyllenhaal, skvěle slizký Swayze, úžasně ujetá Lisa K. Wyatt a všudypřítomná Grandma Death.

Avatar (2009)

Vizuálně strhující a velmi efektní, ovšem poněkud prázdná podívaná. Sympatická zábava, kterou můžete po skončení filmu jednoduše zapomenout. Jde přesně o ten typ filmu, který si trh (čti diváctvo) žádá. Čekám tedy obrovský ohlas (jak ostatně potvrzuje valná většina dosavadních komentářů), několik oskarů (palem, medvědů, veverek a jiné fauny či flory) a přinejmenším dvě počítačové hry, když už ne rovnou tři pokračování. Koupil bych si plastovou figurku té červené létající ještěrky, když už jsme u toho. Cameron je bezesporu zručný řemeslník ve svém oboru, komerčně laděná zábava mu jde od ruky, a publiku to vyhovuje. Nějaký výraznější a hlubší přesah, až na jasnou alegorii osudu amerických Indiánů, bych ve filmu nehledal.

Pozemšťan (2007)

Mrazení v zádech, neústupný pocit setkání s velkolepostí a velmi dobrý pocit z toho, že se ještě pořád dá najít film, kde jde o myšlenku a nápad více než o zpracování, efekty a hvězdné obsazení. Subjektivně adept na absolutní 100% filmový zážitek aneb "I'd like to hear more."