• Krátkometrážní
  • Hudební

Legenda o Tarzanovi (2016)

(obsahuje SPOILER) Dej nie je príliš presvedčivý a Tarzanove supermanské schopnosti sú trochu sci-fi, ale no a čo, veď to je Hollywood, a odkedy sa pri takýchto filmoch rozmýšľa? Veľkým plusom bolo to, že tvorcovia odmietli predvádzať skutočných zvieracích "hercov", ale všetky boli robené počítačovo. Konečne si aj zábavný priemysel začína uvedomovať nepotrebnosť využívať a trýzniť zvieratá pre svoj biznis. Pralesné prostredie bolo magické, a najviac sa mi páčil záverečný útok zvierat, kde pod kopytami padali otrokári a ich domy. Padlo mi to dobre.

DjamHellVice : Bénéfice du doute (2017) (hudební videoklip)

DjamHellVice hovorí o mäsovom a mliečnom priemysle. A o tom, prečo ho prestal financovať... „Nebolo to normálne, nemohol som to už vystáť a ignorovať. Zriekol som sa toho, môj žalúdok nie je cintorín. Znásilňovanie, násilné kŕmenie, odoberanie mláďat, porážka, to všetko sa deje na tých miestach. Sú to iba čiarové kódy v klietkach. Bitúnky sú oddiaľované od myslí, no prelievanie krvi pokračuje...“

Farm to Fridge (2010)

Tento krátkometrážny dokument z produkcie neziskovky Mercy for Animals, ktorý narozprával známy herec James Cromwell, zavedie divákov za zatvorené dvere priemyselných hydinových, prasacích, mliekarenských a rybích fariem, liahní a bitúnkov. Bodanie vidlami naozaj nie je bežná prax, ale buchnátmi popoháňať zvieratá k porážacej linke áno. Takisto sú realitou boxy, v ktorých sú natlačené prasnice tak že sa nemôžu ani otočiť, takisto sú realitou ohryzené chvostíky, odstrihnuté zobáčiky, umelé oplodňovanie, odoberanie mláďat, zvieratá, čo v živote neuvidia slnko ani zelenú trávu. Realitou sú zvieratá, ktoré sú omráčené nedostatočne a odkrvované pri vedomí. Na záver video ponúkne riešenie, ako tie masakry zastaviť. Nebudú ich robiť, keď ich nebudeš financovať kupovaním si živočíšnych výrobkov.

Nadvláda (2018)

V prípade, že by vám niekto tvrdil, že tie zábery v Earthlings sú už predsa staré a že už sa také niečo nemôže diať, odporučte mu Dominion. Neexistuje iný dokument (z tých novších), ktorý by problematiku využívania zvierat priblížil komplexnejšie (možno... alternatíva: Land of Hope and Glory). Približuje všetky základné priemyselné odvetvia, pri ktorých zvieratá trpia. A nemusia. Všetci môžeme pomôcť to minimalizovať tým, že tieto krvavé produkty nebudeme kupovať. Prípadne sa zapojiť do kampaní neziskoviek a občianskych združení (na Slovensku napr. Slovenská vegánska spoločnosť, Humánny pokrok, Združenie za práva zvierat, Zvierací ombudsman, 269 Life Bratislava, Anonymous for the Voiceless). Celý dokument si môžeš pozrieť aj s českými titulkami TU (legal od autorov).

Avengers: Infinity War (2018)

Strácal som sa, vo svete superhrdinov sa neorientujem, bez hanby hovorím, že zo všetkých tých postavičiek som poznal iba Thora, Hulka a Spidermana. Čo ma však milo prekvapilo na filme takéhoto rázu, je celkom seriózna zápletka okolo témy premnoženia a absencia tradičného pseudodrsňáctva. Thanosovi bojovníci síce boli od začiatku vykreslení ako netvory, aby diváci vedeli, kto je tu ten zlý. Fail. Jeho slová nikto nediskutoval a naši avengeri vyhlasujú, že bojujú za „záchranu vesmíru“, neberú v úvahu fakt, že zachrániť druhy, ktoré spôsobujú zničenie vlastných planét, nie je záchranou vesmíru, ale jeho zničenie. Záver bol však nečakaný a na takéto filmy neobvyklý, ok, druhým dielom si ho nepokazím, preto ho nebudem pozerať.

IFEEL: Nove pobjede (2015) (hudební videoklip)

Hip-hopový song spievaný po chorvátsky podporuje útulky, v ktorých nie sú zvieratá utrácané. U nás na Slovensku sú ich desiatky. Najznámejší prevádzkuje neziskovka Československý kastračný program. Je to všetko podpory hodné.

IFEEL: Ja sam Rea (2012) (hudební videoklip)

Pomalý hip-hopový song spievaný po chorvátsky hovorí príbeh adoptovaného psíka, ktorý dlho bol milujúcim členom rodiny, kým ho nezastrelil poľovník. Je to celkom aktuálna téma aj u nás, chvalabohu za neziskovky a občianske združenia, ktoré naplno riešia problematiku zabíjania psov, či už asanačnými službami, alebo niektorými štátnymi útulkami.

Ruffiction Allstars: Weltuntergang (2007) (hudební videoklip)

Časy, keď Ruffiction boli ešte straight edge a pro-ALF? Asi áno, neviem, ako je tomu dnes, keď rapujú o šňupaní drog. Možno to je dnes myslené ako irónia, ale páčila sa mi ich energia z čias Goodfellas Mafia.

Valentina Rubini: Come quelli che accompagnano le navi (2017) (hudební videoklip)

Ďalší pekný aktivistický song od známej talianskej raperky. Textovo je song zameraný na podporu kampaní proti delfináriám a akváriám, v ktorých sú väznené veľké morské cicavce. Vo videu vidíme aj zábery z protestného pochodu proti delfináriám, ktorý sa uskutočnil v roku 2016 v Janove.