• Krátkometrážní
  • Hudební

Mistro, Batterix - Evil Industry (2015) (hudební videoklip)

„Nezabúdaj, že s týmto začalo ľudstvo, a my sme tí jediní, kto to môže zastaviť! Je načase si uvedomiť, že musíš prestať – je to prekliaty priemysel a ty si jeho súčasťou!" Mistro s jeho útočným textom zameraným proti priemyslu živočíšnej výroby si nekladie servítku pred ústa, hoci toto je jeden z jeho najmiernejších textov. Chápem, že niektorí také prejavy nemusia, ale mne to nevadí.

Der Pakt mit dem Panda - Was uns der WWF verschweigt (2011)

Dokument prináša celkom ostré obvinenia na jednu z najznámejších svetových neziskoviek, WWF. Nie je všetkým obvineniam také ľahké uveriť a WWF na svojich stránkach obvinenia celkom presvedčivo popiera. Faktom zostáva kľúčový bod, ktorý WWF neodpustím, a ktorý sa ani nesnaží popierať, a tým bodom je podpora pestovania plantáží palmového oleja a geneticky modifikovanej sóje. Očividne WWF príliš nekecá ani do jedovatých herbicídov, ktorými sú polia GM plodín ostrekované, aby sa nezaburinili. Myslím, že WWF, čo sa tohto týka, nejde správnou cestou.

Honba za nefritem (2015) (pořad) odpad!

Borec si postaví chatu uprostred tajgy a skonštatuje: „Bola tu veverička, zjedla mi orechy. Musí ich tu byť viac. Musím ich nájsť a zabiť.“ Ďalší traktorom rozryje polku údolia, potom vystúpi, rozhliadne sa a nahlas premýšľa: „Nevidím tu žiadne zvieratá...“ Neviem, mne títo ľudia pripadajú neuveriteľne retardovane.

Raw (2016)

Z vegetariánstva na surovú stravu? Aj takto to môže vyzerať, a navyše s dôsledkom zníženého počtu (ľudských) mäsožravcov... ok! Tuším som po dlhšom čase mal naozaj už chuť na takúto šialenosť (pod slovom chuť mám na mysli náladu). BTW: Dosť sa mi hnusili tie pitvy zvierat.

Land of Hope and Glory (2017)

Od zverejnenia dokumentu Earthlings sa toho veľa nezmenilo. Dokazujú to tieto nové záznamy z rôznych Anglických fariem mäsového, mliekarenského a vaječného priemyslu. Počul som argumentovať veľa ľudí tým spôsobom, ako že aktivisti len povyberajú tých najhorších zopár záberov z milióna a tie potom prezentujú na obhájenie svojho cieľa. Je to úplná blbosť. Ľudia infiltrovaní medzi zamestnancov so skrytou kamerou prídu, natočia a odídu. Nemajú čas stáť tam pol roka a točiť stovky hodín, aby potom mohli odstrihnúť dve najbrutálnejšie minúty videa. To, čo je na tomto videu, sa deje všade, je to bežný chod priemyslu živočíšnej výroby. Dokument je voľne šíriteľný, tak ho kľudne zdieľajte, nech pomôže čo najviac ľuďom otvoriť oči.

Okja (2017)

Nie je zvykom, aby aktivisti Animal Liberation Front boli v blockbustery takéhoto rázu zobrazení v pozitívnom svetle, a už vôbec nie aby tvorili hlavných kladných hrdinov. Vzťah dievčaťa k zvieraťu je tiež vykreslený veľmi pekne a emocionálne. Je to veľmi dobrý spôsob, ako poukázať na šialenosť priemyslu živočíšnej výroby, konkrétne na príklade veľkochove prasiat. Vystupuje tam síce druh, ktorý sa podobá skôr na hrocha ako na prasa, ale po celý čas sa hovorí o „geneticky modifikovaných prasatách“, čiže ok, žiadna veľká fikcia. Myslím si, že tento film je skvelá agitka, ktorá môže potenciálnych veg(etari)ánov presvedčiť, a napríklad aj to, že na Americkej premiére sa podávali iba pescetariánske jedlá, dosvedčuje, že iba neidealizujem.

Zoo - Série 2 (2016) (série)

(SPOILER!) ...Súhlasili by ste s tým, aby bolo zabitých 5,4 bilióna infikovaných zvierat a 2,2 milióna infikovaných ľudí pre záchranu niekoľkých stoviek miliónov ľudí? Ja nie, a to ani v prípade, že by v radách obetí neboli ľudia. Veď ako by bolo na svete bez leňochodov, ktoré dokážu vytvoriť zemetrasenie nízkofrekvenčným ultrazvukom, alebo mravcov, ktoré sa dokážu zelektrizovať a vyhodiť do vzduchu Urýchľovač častíc, alebo jašterice, ktorá chce premeniť Miami na ľadovú kryhu? Človek sa nestihne ani spamätať z toho, že chlapík, ktorý paralyzovaný vypadol z lietadla 10 km nad zemou a zrazu v plynovej maske v nejakom tunely strieľa vojakov svojho nadriadeného, a už sa scéna presunie na našich Avengerov, ktorí lovia v džungli šabľozubého tigra (!) s plnou poľnou – dvomi uspávacími pištoľkami. Neskúšajte sa pri sledovaní ich činov pýtať sami seba, že „Prečo...?!“ a podobne, lebo to vedia len oni a nepovedia vám to. Táto séria však skončila celkom prekvapujúco, v pozitívnom slova zmysle - tak, že vôbec už nie som zvedavý na tretiu. Týmto by to mohlo zostať uzavreté: „Sterilizovali nás. Celé ľudstvo. Môj otec vždy hovorieval, že jedného dňa zvieratá opäť získajú planétu. Uistil sa, že im s tým plyn TX pomôže. Áno, našim eliminovaním.“

Zoo - Série 1 (2015) (série)

"Po stáročia bolo dominantným druhom ľudstvo. Zvieratá sme krotili, väznili v klietkach, zabíjali pre zábavu. Ale čo ak si zvieratá na celej Zemi raz povedia, že už stačilo? Čo ak sa nám napokon rozhodnú všetko oplatiť?" Prvý diel odštartoval veľmi zaujímavú myšlienku, samozrejme nereálnu, ale na relax ideálnu: zvieratá sa zjednotili a vracajú ľuďom úder. Ďalšie diely vniesli do deja ešte trochu anti-GMO konšpirácií, keď aktivistická blogerka obviní zo zmeneného správania sa zvierat pesticídy korporácie Reiden. Aby som neprezrádzal dej, nebudem rozpisovať, či mala pravdu. Musím sa ale priznať, že pesticíd, nepesticíd, tá idea sa mi páčila. Desiaty diel, o extrémistických osloboditeľoch zvierat Free Animal Rights Militia, priniesol nemálo moralistických kecov hlavných hrdinov nesúvisiacich s dejom a celkovo niektoré diely obsahovali nezmysli, napríklad keď hibernujúceho medveďa prevážali a robili na ňom pokusy a on ležal ako v ťažkej narkóze (pritom len spal). V podstate som celkovo očakával oveľa viac krvi a mŕtvych. V prvej sérii ich nebolo veľa.

Who Bombed Judi Bari? (2012)

Dokument naznačuje, kto bol zodpovedný za bombu v aute, ktorá v roku 1990 prizabila dvoch členov Earth First!, ale verdikt nevynesie. FBI sa snažil našiť to samotným aktivistom, ktorí za falošné obvinenia nakoniec vysúdili 4,4 milióna dolárov, no kauza je už 27 rokov otvorená. Celé to smrdí konšpiráciou a dokument prináša inde neuverejňované informácie o prípade. Z drvivej väčšiny je však poskladaný zo záberov natočených aktivistami na všelijakých akciách, pričom asi každý z týchto záberov už bol použitý v nejakom dokumentárnom filme o hnutí Earth First!, Redwood Summer, alebo pod. Sú tam tiež zábery z televíznych relácií, je to zostrihané tak, že to má hlavu a pätu, ale je to stále jednoducho DIY.

Králové hor (2015)

Dokumentárny film, do ktorého boli nakoniec vsunutí herci a jednoduchý dej – tak na mňa tento film pôsobil. Zábery prírody sú krásne, ale niektoré zábery vyzerali ako hnusná inscenácia – keď lavína stiahla kamzíkov, alebo keď skaly spadli na orlie hniezdo, pýtal som sa, koľko zvierat natáčanie neprežilo? Koľko orlov hralo rolu Ábela? Nakoniec som vygooglil uistenie produkčnej firmy (code of conduct for the welfare of animals), že žiadnym zvieratám nebolo ublížené, tak mi neostáva nič iné, len veriť na zázraky použitých efektov.