• Krátkometrážní
  • Hudební

Unabomber – Jak to vidí on sám (2020) (seriál)

Polovica zo všetkých rozhovorov sú len subjektívne úvahy a názory jednotlivcov, ako napríklad: „Nemal som pocit, že sa správa ako blázon,“ neobsahujú žiadne užitočné informácie. Prvé dve epizódy mali byť zlúčené do jednej, alebo nemali byť vôbec. Tieto epizódy sú plné absolútne jednostranných, manipulatívnych, demagogických, zbytočných fráz, snažia sa navodiť presvedčenie, že Kaczynsky je jednoducho magor. Niet sa čomu diviť, veď dokument spolufinancovala FBI. Až v tretej epizóde sa trochu bližšie dozvedáme motívy jeho činov. Potešil rozhovor so Zerzanom a Lewisom, veľa priestoru ale nedostali. Záver poslednej epizódy dáva dojem, že Kaczynsky vlastne mal vo všetkom pravdu, ale nemal zabíjať. S tým súhlasím. Kto by si chcel prečítať preklad jeho rozhovoru pre Earth First! Journal, ktorý je spomínaný v dokumente, môže tak urobiť TU, jeho Manifest sa dá ľahko nájsť na Googli, stačí zadať "Priemyselná spoločnosť a jej budúcnosť".

Unabomber – Jak to vidí on sám - Epizoda 1 (2020) (epizoda)

Dozvedel som sa dve veci, ktoré som nevedel – že Kaczynsky nasypal piesok do palivovej nádrže drevospracujúcej linky (a tým ju úplne zapiekol) a že rozbil chatu motorkárskemu gangu. Nič ďalšie som sa nedozvedel. Táto epizóda je extrémne manipulatívna, profesionálne zostrihaná tak, aby sedela zámeru senzáciechtivých divákov. Strih na agenta FBI, ktorý s potlačovaným znechutením vysvetľuje, ako Kaczynsky žil v chatke a vykuroval pecou; do toho strih na nejakého novinára, ktorý so slabo potlačovaným sarkastickým pobavením hovorí, ako Kaczynsky bol človek, ktorý si vraj vymyslel nejaký problém a potom ho musel silou-mocou riešiť; strih na jeho brata, ktorý sa pýta Prečo?; strih na sekretárku, ktorá namiesto adresáta otvorila balík s bombou; strih na niekoho, kto tvrdí, že je klasické u takýchto sériových vrahov, že idú po mladých ženách (pritom ona nebola vôbec cieľom); do toho poriadne dramatická hudba... Ja nenaznačujem, že by bolo fajn, keby to odtrhlo ruku niekomu inému, len naznačujem, že v tomto dokumente sú sračky. Kaczynsky v zázname hovorí, že mu písali do väzenia rôzni ľudia, ktorí si seriózne mysleli, že sa spolčil s mimozemšťanmi a preto robil to, čo robil. Myslím, že to je celkom dobrý obraz západného sveta absolútne závislého na technológiách a neschopného pochopiť ľudí, ktorí ešte nie sú úplne odlúčení od prírody.

Unabomber – Jak to vidí on sám - Epizoda 2 (2020) (epizoda)

Manipulatívna šikana pokračuje aj v tejto epizóde; Dozvieme sa samé zaujímavé, overené informácie, ako že Kaczynskeho raz jeho suseda stretla v lese, zľakla sa a utekala domov, lebo „vyzeral čudne“. Alebo, že vždy, keď si do svojho denníčku písal o zabíjaní, tak ho to sexuálne uspokojovalo. Alebo, že určite z lesa pozoroval svojho suseda, keď so svojou ženou boli vo vírivke (dôkazom bolo to, že majú v kúpeľni okno a zvonku vidno dnu). Stále nič o Kaczynskeho motívoch. Táto epizóda bola ešte zbytočnejšia než tá prvá.

Unabomber – Jak to vidí on sám - Epizoda 3 (2020) (epizoda)

Keby sa zbytočné prvé dve epizódy zostrihali na 10 minút dokopy a vložili na začiatok tejto, urobili by lepšie. V tejto epizóde sú konečne rozoberané aj motívy, ktoré viedli Kaczynskeho k jeho extrémnym a nešťastným činom. Spomína sa tu aj jeho Manifest, ktorý je kľúčový pre pochopenie jeho filozofie. Prostredníctvom archívneho záznamu sa dozvieme, ako Kaczynsky v 80-tych rokoch objavil Earth First!, a kto by chcel skrátenú verziu prepisu tohto záznamu v slovenskom jazyku, je TU. Potešil ma aj krátky rozhovor so Zerzanom a Lewisom. Po obsahovej a informačnej stránke je toto jediná užitočná epizóda seriálu.

Unabomber – Jak to vidí on sám - Epizoda 4 (2020) (epizoda)

V tejto epizóde sa hovorí o psychologických experimentoch, ktorými bol Kaczynsky vystavený počas štúdia, a rozoberá sa otázka, či to mohlo mať vplyv na jeho činy. Je tiež naznačené, že na scéne sa môžu objaviť ďalší "unabomberovia". No tých tu už máme – skupiny Individuals Tending Towards the Wild (Individualistas Tendiendo a lo Salvaje) ovplyvnené Kaczynskym pôsobia dosť šialene, ale kto za ne môže, keď politici pracujú tak pomaly a neefektívne na spomaľovaní devastácie Zeme? Epizóda končí diplomatickými snahami zobjektívniť jednostrannú atmosféru celej série, vyplýva z nich, že Kaczynsky mal vlastne pravdu, ale nemal posielať bomby.

Chavez (2014)

Ľuďom sa pozerať filmy o starých štrajkoch nechce, dnes je situácia v tomto smere lepšia a sú iné problémy. Veľa podobných filmov zapadlo prachom. Ale situácia je v tomto smere dnes lepšia práve kvôli ľuďom ako Chávez, preto si ich treba pripomínať. César Chávez navyše nebol len takým bežným odborárom a obhajcom ľudských práv, ale aj obhajcom práv zvierat, dlhoročným vegetariánom z etických dôvodov a aktivistom proti násiliu: „Láskavosť a súcit k všetkým živým bytostiam je značkou civilizovanej spoločnosti. Rasizmus, ekonomická nespravodlivosť, psie zápasy, kohútie zápasy, býčie zápasy, rodeá, to všetko pochádza z vadného základu – násilia.“

Greta Thunbergová - Hlas budoucnosti (2020)

Film približuje prvé tri roky (2018, 2019, 2020) aktivizmu Grety Thunbergovej. Niet sa čomu diviť, že je celkom glorifikujúci, pretože keby sme sa preniesli len späť do 2017, študentské klimatické hnutie bolo v porovnaní s dneškom v plienkach, hoci fungovalo už dlho. Práve Greta sa významne pričinila k vzniku viacerých veľkých celosvetových organizácií, ktoré fungujú aj na Slovensku a v Česku (ako napr Fridays for Future). Okrem toho bola určite jednou z inšpirácií pre hromadné rozšírenie hnutí ako napr Climate Save Movement, Extinction Rebellion, ktoré tiež fungujú aj u nás. Greta je ten hlas, ktorý potrebovali mladé generácie, ktoré starší aktivisti nedokázali až tak osloviť. Podarilo sa jej zmobilizovať a zaktivizovať milióny žiakov a študentov po celej Zemi. Je na nás všetkých, aby sme prispeli k zastaveniu klimatickej krízy, k transformovaniu fosílneho a živočíšneho priemyslu, a to nie len na osobnej, ale najmä na systémovej úrovni. Lebo: „Nič nie je, ako má byť. Všetko sa musí zmeniť. Všetci sa musíme zmeniť.“

System Of A Down: Protect The Land (2020) (hudební videoklip)

System of a Down prináša ďalší angažovaný song, tentoraz má za cieľ podporiť Arménov a Náhorný Karabach. Skutočne rád by som však vedel, do akej miery snahy takýchto kapiel padnú na úrodnú pôdu, lebo mám dojem, že väčšina fanúšikov len konzumne kýva hlavami do rytmu a je im úplne jedno, o čom ich kapela hovorí.

Bojovnice slunce (2018)

Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré nastali začiatkom augusta roku 2014, kedy islamskí teroristi napadli a obsadili mesto Sindžár na severe Iraku. Režisérka a scenáristka filmu Eva Husson sa pred natáčaním údajne osobne stretla v tejto oblasti s bojovníkmi a bojovníčkami z kurdských skupín YPG, YPJ, YBŞ a Pešmerga, ktoré bojujú proti teroristom, preto atmosféra pôsobí veľmi autenticky a ponuro, pričom úplne absentujú tupé efekty a trápne pózy. Hlavná dejová línia je prezentovaná z pohľadu kurdskej (konkrétne jezídskej) ženskej milície Êzîdxan Women's Units (YJÊ), ktorá reálne v meste Sindžár bojovala. Musím povedať, že prevažná časť kurdských ozbrojených skupín si zasluhuje neuveriteľný obdiv.

Awazê Çiya: Ev der Heftanîn e (2020) (hudební videoklip)

Pieseň vznikla na podporu kurdských milícií. Video obsahuje autentické zábery partizánok ženskej jednotky YJA STAR a bojovníkov z People's Defence Forces (HPG) z prvej polovice roku 2020, ktoré natočili v horách samotní členovia hudobného zoskupenia Awazê Çiya.