• Krátkometrážní
  • Hudební

Ivan je jen jeden (2020)

Veľmi potešujúci je už len samotný fakt, že všetky zvieratá, vrátane psov, boli vytvorené počítačovo. Žiadne živé zviera preto nemuselo byť buzerované pre potešenie niekoho iného. Samotný príbeh a pointa filmu je ešte krajšia, silno poukazuje na etické aspekty držania divoko žijúcich zvierat v klietkach a cirkusoch. Veselý a zároveň poučný rodinný film.

The Wake Up Experience: Nu Human (2020) (hudební videoklip)

Vegánsky hip-hop s reggae prvkami. Aktivistické zoskupenie The Wake Up Experience tvoria dvaja chalani - Evan Bane a Ryz. Na to, že sú to pomerne neznámi hudobníci, dokázali urobiť celkom silné video, na ktorom sa podieľali desiatky podporovateľov, vrátane niekoľkých známych YouTuberov ako The Vegan Zombie a Hench Herbivore. Song má štyri a pol minúty, zvyšok videa mal byť odstrihnutý.

Hide (2020)

Skvelý kraťas poukazujúci na absurdnosť zabíjania zvierat pre kožuchy. Hudbu poskytla dlhoročná aktívna propagátorka etického vegánstva Billie Eilish.

Food for Thought (2018)

Keby sa takéto reklamy vysielali v telke, tak telku by som síce nezačal pozerať, ale aspoň by som mal dobrý pocit, že ich pozerajú iní.

Inteligentní stromy (2016)

Pomerne nový pohľad na les, prelomové poznatky, ktoré by sa mali čo najrýchlejšie šíriť medzi milovníkmi prírody a lesníkmi. Nádherné zábery so skvelým sprievodom Suzanny Simard a Petra Wohllebena: „Lesníci si myslí, že dělají lesu dobře, ale ve skutečnosti je to, jakoby malé dítě šťouralo do hodinek a myslelo si, že pak půjdou lépe. My, lidé, se do takového ekologického systému nesmíme plést, jestliže má fungovat.“

Brickleberry - Global Warning (2015) (epizoda)

Tento seriál často hraničí s trápnosťou, ale v správnom stave je to sranda. Když ti člověk, který vidí budoucnost, řekne, že je globální oteplování skutečný, neměl bys mu věřit? –Já věřím jenom faktům, jako jsou těhotný pany, mluvící hadi a kouzelný židy.

Ecocide: Proverb (2010) (hudební videoklip)

Skvelý crustový doom metal s husľami a ženským vokálom. Toto bola jedna z mojich obľúbených enviro kapiel, tento song som počul asi stokrát: „Pýtaš sa, prečo sú všetky tie prírodné pohromy? Preto, lebo svet je v stave katastrofy. Výroba a spotreba má smrteľnú daň. Človek je jediný živočích, ktorý berie a berie, až dokiaľ Zem nebude mať čo dať. Zo súčasných štúdií vyplýva, že ľudstvo môže byť (a pravdepodobne bude) príčinou úplného kolapsu života.“

Chris Korda: Overshoot (2020) (hudební videoklip)

Chris Korda a tá jeho netradičná, monotónna algoritmická elektro hudba je taká zvláštna, že si na ňu človek aj zvykne. Nie, že by som to počúval doma, ale na koncerte by to mohol byť celkom chill. Fanúšikov určite má, inak by takúto hudbu nerobil tak dlho, veď ju robí už asi 30 rokov. Každopádne ju asi považuje za súčasť svojej kontroverznej environmentálnej propagandy, o čom svedčí aj text tohto songu.

Chris Korda: Apologize to the Future (2020) (hudební videoklip)

The Penal Colony (2017)

Skutočný príbeh života rebelky Nadeždy Tolokonnikovovej počas jej väznenia v trestaneckej kolónii na Sibíri. Pod silným nátlakom od ľudskoprávnych aktivistov celého sveta Putin po roku väznenia Nadeždy jej uložil amnestiu. Tento film zaznamenáva celé spomínané obdobie. Palec hore za jej nebojácnosť a odhodlanosť na problémy upozorňovať.