• Mysteriózní

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Indy mi nesedl nikdy a tento appendix na tom nic nezměnil. Od filmů, které jsou jakoby reálné, čekám jakž takž realističnost i v provedení. Což je minimálně u 4ky naprosto nemožné. Tak přestřelené nelogičnosti, tolik digitálních kouzel... a tolik trapných vtipů. Když se třeba i Ox ke konci podiví na tím, že syn je syn. Facepalm. Podívaná je to oddechová a nenáročná, některé scény jsou výborné, ale jiné to spolehlivě stahují do průměru.

Můj soused Totoro (1988)

Krásné, hřejivé, rodinné, kouzelné. Podivně exotický kouzelné. Úplně mi to vehnalo slzy do očí.

Krajní meze - Lov (1998) (epizoda)

Doug Savant z Melrose Place a Zoufalek v lovu na "lidi" proti týpkovi, kterého dabuje Al Bunda. A nějaká ta omáčka okolo. Optikou dneška staře vypadající a znějící bizár. Herci hrají prkenně. U těch, co ztvárňují androidy je to ok, ale u těch, co mají hrát lidi, je to chybka.

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Dnes budu za přísného. Kiki je jeden z nejvíce čisté dětských filmů od Ghibli, co jsem viděl. Podobně laděné jsou snad jen Arietty a Totoro. To není špatně, jen v mých očích prostě nemůže dospívající Kiki řešící jak nejlépe odmítnout kluka posedlého létáním dosáhnout šířky a hloubky jiných Miazakiho děl. Nebo aspoň jejich zajímavosti. A to včetně zmíněné Arietty a už vůbec ne Totora. Je to krásný a milý film a to někdy stačí. Já byl ale lehce zklamán. Paradoxně nejvíce mne tedy bavilo řešit, v jakém světě a čase se film odehrává. Přišlo mi to jako mix Itálie, Německa, Petrohradu a San Francisca někdy z konce 40. let. Jen transistorák, párty a nekonvenční umělkyni si půjčili z 60. a 70. let. A obličeje klasicke anime. Docela svébytný mix, který mne bavil a moc hezký se na něj dívalo.

Krajní meze - Zločinecká povaha (1998) (epizoda)

Oidipovský komplex genetic boosted. První půlka je nudná policajtština, ale jakmile se základ rozplete a rozjede se rodinné drama, tak to má odpich a nakonec i myšlenku. Je dobře, když za chyby, co uděláme, zaplatíme jen my sami. Blbé je, když i naši blízcí. A nejblbější, když nevinní lidé okolo.

Naši sousedé Jamadovi (1999)

Smolíkovi na japonský způsob. Sled epizod tu krátkých, tu delších, tu na sebe těsně navazujících, ondy docela vzdálených, ale jako celek krásně dokreslujících celou rodinu a některé aspekty japonského života. Mezi střípky dokonce občas zazní verše připomínajícími haiku. Humor je dost svérázný. Snad se ani nedá říct černý, spíš suchý. Naše rodinka se ale bavila dobře, hlavně já se ženou. Animace byla minimalistická, ale moc pěkná. V některých pasážích přecházela do jakoby plovoucí bohatší komiksové animace (scéna s "motorkáři"). Vydařený film, který si klidně někdy pustím znovu. Stejně jako v podstatě jakýkoliv animák od studia Ghibli.

Vražda na Nilu (1978)

Nádherná adaptace! Ty exteriéry, to už by se dnes asi ani nedalo natočit  (výběh na pyramidu, chrámy, řeka a parník, ...)! Ti úžasní herci! Mladá profesorka McGonagallová a zmalovaná Jessica Fletcherová :-D Ale hlavně krásná Olivia Hussey, svůdná Lois Chiles (na tehdejší dobu hodně odvážné šaty, což?). Také standardně dobrý Ustinov a další. Vlastně nejméně mne zaujala hvězdná Mia Farrow. A proč? Protože v druhé půli ji scénář okradl o možnost hrát. Škoda. To je vlastně moje jediná výtka a důvod, proč filmu neudělím nejvyšší hodnocení. Rozuzlení zločinu nebylo uspokojivé. Ne po stránce faktické, tam nemám výhrady, ale po stránce morální to nebylo dotaženo. Nevěřím, že by to takto bylo v předloze. Na to byla paní Agatha příliš pečlivá.

Krajní meze - Cesta k poznání (1998) (epizoda)

Bylo sice vtipné pozorovat Pána Dounatů jak za vypadal před čtvrtstoletím (stejně jako v Sonicovi, jak to ten chlap dělá :-o), ale příběhově jde o dost plytkou epizodu, která nemá na to vyplnit těch 45 minut. Ani s titulky. Prostě lidi, co se jakože bouří proti aliením otrokářům, aby se jak nečekaně ukázalo, že je vše trochu jinak. Ekosystém je zoufale děravý (co kua ty hadice v takových počtech žraly, když tam nic jiného nebylo?), chování lidí naprosto předvídatelné (a zcela umělé a hloupé). Pochybuju, že by ve skutečnosti Brav odmítl zrzku do postele a dál tvrdošíjně čekal na Shal. Takhle se lidé rozhodně nechovají lidé, notabene bez předchozí výrazně formující výchovy společností morálně na výši. Blbost, ale hezky se na to koukalo. I ženské byly k světu. Shal sice zapomínala kulhat a zranění vysoko na stehně už poté nebylo nikdy vidět, ale nožky měla pěkné. Potěšilo hledání bezpečí v autě. Skoro jako reklama na Golf, nebo kde se to byla holčička schovat před bouřkou.

Černé zrcadlo - Arkangel (2017) (epizoda)

Nuda. Je dopředu jasné co se stane a kudy se budou osudy ubírat. Dost bezzubá moralitka s chabým režisérským vedením slavné Jodie Foster. Hezké zpracování a scénář je pravdivý a docela uvěřitelný, ale co z toho, když je to taaak obvious. Nemá to vůbec potenciál vizionářství, jako jiné epizody. Za pár let bude zastaralá jako jsou Outer Limits dnes.

Krajní meze - V jiném životě (1998) (epizoda)

Ne úplně tradiční "časovka" s kvalitním scénářem, stavbami a nakonec ani ty herecké výkony nejsou marné. Myšlenky také nějaké byly (rozhodnutí minulá a budoucí a jejich dopady, smím si vzít zpět "svůj" život, nenechávat se zneužít). Slušný a celkem dynamický díl.