Beetlejuice (1988)

"Můj dům, můj hrad" á la Tim Burton.

Nebe (2002)

Stačil jeden pohled a byl ztracen...Motiv lásky a motiv pomsty se střetly, aby vznikla nadpozemská, nebesky unikátní "road-movie" lásky. Zločin jako rozbuška, zločin jako "osudový posel Amorův..." Vizuální meditace a korporace ticha. Podmanivá mlčenlivost intenzivních krůčků sbližování jsoucna lásky. Oční fluidum a charisma citů "shakespearovských milenců" na útěku. Pohádkově impresionistické, poeticky pohlcující. Oslava čarovné moci lásky. Minimalistický, leč okázalý pohled Cate Blanchett, mušketýrský rytíř Giovanni Ribisi, v jehož očích se zračí ušlechtilá čistota zamilovanosti. Oba vzdušně, s jistou lehkostí mimesis, portrétují ten nadnášející pocit, to neuchopitelné třepotání v srdcích, tu "zachumlanou" slast metakomunikační nirvany. Těžiště krásy uvržené do střídmosti slov, do velkoleposti činů.

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

"Lásku si člověk ze srdce (ani ze vzpomínek) nevytrhne..." Identita mysli mizí a je znovu restaurována v obrazovém i dějovém rébusu. Herecký vklad "ukázněného" Jima Carreyho, který vrství svůj charakter v partiturách střízlivé bizarnosti, nejrůznějších situačních podobách, percepčních výrazech a s nesmělou vážností "laškuje" s /ne/chtěnými otisky v labyrintu paměti. Anulování prožitků, embargo vzpomínek s humornými fantasy zatáčkami, odbočkami i zádrhely. Ztracená, hledaná láska vykukující v každé zákrutě vyhubených a znovu vyskakujících vzpomínkách.

Dívka s perlou (2003)

Citlivý, zadumaný, prchlivý. Nadaný, tichý, charismatický Colin Firth, který duši svého malíře vyšperkoval jemnými mystickými tahy a povznesl ji do výšin letmě cenných, nedostižně ryzích svůdností. Malířova schovanka, křehká "sněženka," chápavá múza Scarlett Johansson ve vizuálně chvějivém, komorně éterickém příběhu o niterném souznění mlčenlivého vyznání, atmosferické malbě v království nebeském, vůli harmonie, o tom vzácném bušení tvůrčího zanícení, poezii uměleckého sdělení, třepotajícím střetávání a zachycení enigma oné umělecké procítěnosti. Poeticky lyrický valčík o dotecích posvátných, zasněných, něžných, cudně nevinných, inspirativně zranitelných.

Zkrocená hora (2005)

Brokeback Mountain jako svatyně milostných dostaveníček, jako mlčenlivý strážce, vnímavý ochránce svobody zakázané, nepřípustné romance. Bůžek lásky vykřesal jiskřivý plamen, svými šípy prostoupil rozbouřená skaliska hor a peřeje řek, aby opanoval otevřená, konvencemi oproštěná srdce obou milenců poselstvím citu, rozlévajícím se v křehkost, spalující vášeň a toužebnou přitažlivost. Síla horoucí louče lásky, hloubka citu a pevnost slibu obtočených poutem živočišné shovívavosti, která se snáší na pírkách zanícené zamilovanosti a ukrývá se v magii vztahu jako perly v lastuře. Milenci Heath Ledger a Jake Gyllenhaal - sympaťáci k zulíbání, z nichž tryská žár emocí, žár kontrolovatelný vzhledem k jejich zázemí, v "třaskavém" elixíru o splynutí duší, duší jihnoucích v kapkách přítomné lásky. Třináctá komnata tabuizované lásky "Divokého západu," která neškemrá o laciné hrdinství, podporuje onu poetičnost a vzácnost okamžiku "být spolu" a kde stereotypní model svazku manželského, je jen nutností společenské uniformity. Láska, která byla opojným vřídlem, jako voda a oheň, jako den a noc. "Láska ubírá ducha těm, kteří jej mají a dodává ho těm, kdo jej nemají. "

Velká nádhera (2013)

Lesk a bída sladkého římského života. Serenáda reminiscencí felliniovského mýtu v alegorickém vystřízlivění. Toni Servillo jako požitkářský lev salonů, večírkovský král, švihák římský, pozorovatel a průvodce bohémským chrámem velkoleposti, zhýralosti, marnivosti, dekadence i falše. Řím jako mlčenlivý aristokrat, sentimentální divák, nostalgický impresário, shlíží do podpalubí pozlacené honosnosti, listuje v bonvivánské pýše, konzumní omezenosti, alibistické lhostejnosti karnevalového pozlátka. Noční závoj večírkovského království zakrývá věčně tíživou hořkost prázdnoty, hlas konformní slepoty odkrývá alternaci hýřivě pokrytecké mondénnosti. Římská elitářská bohéma se utápí v narcismu malátnosti, stává se zajatcem unavené reality, unuděné metafyzické skouposti. Zalykává se samolibým, plebejským "dress-codem" v otupělé bizarní vratkosti. Moderní pochroumaná smetánka uzamčená ve svých salóncích stereotypů a předsudků odhazuje škrabošku věhlasné bohyně Afrodity ve filozofické koláži života, života jako jednoho velkého mejdanu, jedné velké ironie, "enfant terrible" se ztrátou iluzí. V každém okamžiku klíčí semínko krásy, které zůstává skryto v naší niternosti, v letmém smítku tajemství prožitého okamžiku. "Nikomu nepatří život, však užívat mají ho všichni." Život je sen, naleštěný vnější plagiát, jehož vnitřní obnažeností jsme však neustále pohlcováni a nikdy jí nepřestaneme odolávat.

Na dotek (2004)

Voyerská "vernisáž" delikátního mileneckého propletence. Spiklenci slasti, samotářští pokušitelé za londýnskou oponou stvořeni pro flirt na truc, ve víru intenzivních, stereotypně povrchních známostí, na dotek jitřivým rozkoším. "Sex ve městě" bez obalu. Láska stojící tak trochu opodál, projevy citů kličkují v iluzi vztahů, v zákulisí pikantních intimních dialogů bez zábran. Odhalená sonda do útrob choulostivých, tabuizovaných zákoutí lidské křehkosti. Srdce roztříštěná, roztěkaná, podvedená v důsledku nedodržení víry ve vlastní volbu, "osvobození" ze zajetých kolejí, vyprahlosti a omrzelosti ze sebe sama. Bůžek lásky upletl šťavnatou partii pro hvězdné kvarteto - uhlazený slušňák a intelektuál Jude Law, fotografka chvějivě pošramocených duší se špetkou tajemna Julia Roberts, egoistický pozér, charismatický lékař s vizáží osudového muže Clive Owen, smyslný jemnocit luxusní společnice Natalie Portman. Inteligentně lechtivé, vkusně ožehavé. Otevřeně košilatý konverzační "striptýz" kompenzace citů v suterénu chtíče. Filmově občerstvující "šampaňské" o uspěchané nevyzrálosti, vztazích tápajících, tonoucích, zraňujících i zranitelných, o hře na pravdu, partnerském provokativním taktizování.

Osudový kruh (1970)

Melvillovská virtuozita, která si libuje v chiaroscuro dlouhých scénách beze slov, pohledových "explozích," úspornosti v dialozích, podkreslená sametovou razancí hudebního doprovodu. Noirovská image - atmosferický "déšť" chladných barev, náladovost nevlídného počasí a elektrizující stínohra osvětlení. Fascinace stylovým tichem, inteligentní spád tradic, procítěnosti a poctivosti starých dobrých francouzských kriminálek. Galerie trojlístku "ostrých" hochů v "columbovských" pláštích s puncem profesionality, minimalistickými gesty a činy s přesností švýcarských hodinek. Vážný "šerif" Bourvil na stopě, neústupní "bandité" na loupeživé stezce. Alain Delon se šviháckým knírkem neztrácí nic ze své pověstné charismatické jiskry, lišácké vychytávky policejního zběha Y. Montanda, mrštné kousky a esprit uprchlíka G. M. Volonté. Sázka na, do puntíku naplánovaný scénář, rozevírá nůžky blyštivého "zboží." Detailně vybroušená a krůček po krůčku precizně sehraná loupež klenotnictví. Běh času pomalu ale jistě utahuje smyčku a dává mat kruhu spojenectví, důvěry, chlapské cti a osudovosti přátelství. "Jeden za všechny, všichni za jednoho."

Melodie podzemí (1963)

Loupežné soirée kasinovské klenotnice v gala elegantním provedení pánů z božského klanu, pánů G&D. Dva muži na canneském pobřeží, v plném slunci zlatavých lákadel. Stoický Jean, "jamesbondovský" Alain a závěrečná delikatesa. Bazénová scéna, aneb jak utopit peníze jedna báseň. Nelze jinak. A lup vyplul na povrch, bez lodivoda.

Bratři (2009)

Výměna stráží u rodinného krbu. Přehození charakterové výhybky "toho hodného a toho špatného." Vyčerpávající očistec Tobeyho Maguirea, jehož nitro rdousí a rozežírá tíha afghánského pekla. Napravený flamendr a outsider Jake Gyllenhaal (jehož charismatickou vyrovnaností, chlapáckou touhou a mužným sympaťáctvím, jsem se chtě nechtě nechala svést :-), se stává obětavým "otcem," spřízněnou duší, láskyplným srdcem rodiny v čase plačtivém. Mezi ním a Natalií Portman pulsuje výjimečná esence, kratičké splynutí rtů jen krášlí onu šimravou chemii mezi nimi, která dává na chvíli zapomenout citové mizérii a prázdnotě. Emocionální smyk a uvíznutí v tenatech útrap zapříčiní psychický kolaps. Je těžké shodit obruče paranoie a nalézt původní klid katarzního vysvobození. Dlouhodobá léčba válečných skvrn, které může vyčistit jen a jen přítomnost a podpora rodiny. Komorně sychravé, úsporně mrazivé, civilně herecky jiskřivé.