Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Málokdy se stane, aby si pokračování udrželo kvalitu jedničky. Jacksonovi se to povedlo! Znovu jsme v pohádkové Středozemi s neuvěřitelnou výpravou, nádhernou hudbou, dechberoucími scenériemi a velkolepou závěrečnou bitvou. Tento film byl prvním snímkem, který jsem jako desetiletý viděl ve velkém multikině. Nikdy jsem na to nezapomněl.  Pán prstenů se stal neodmyslitelnou součástí mého mládí.

Sole a catinelle (2013)

Svižná komedie, která kdovíjak nenadchne, ale ani neurazí. Checco Zalone předvádí své typické, přitroublé grimasy, příběh je trošku jednodušší, ale obsahuje vícero gagů a vtipných scén. Vztah otce a syna je vykreslen pěkně, velkou inovaci zde však nečekejte. Důraz kladený na rodinný život v dnešní době určitě potěší. Je zajímavé, že se jedná o zatím třetí nejúspěšnější film v italských kinech vůbec! 70 %

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Slovy lze jen stěží vyjádřit, co Pán prstenů v mém dospívání znamenal. Středozemě byla mým druhým domovem, četl jsem knihy, filmy viděl nesčetněkrát a snil... Snil o tom, že jsem tam... že zažívám všechna ta dobrodružství... že bojuji za něco cenného a krásneho... Miluji Howardovu hudbu, všechny herce, novozélandské hory, celou tu neskutečnou výpravu... Díky, Tolkiene, díky Jacksone, díky vám všem, kteří jste se podíleli na tomto veledíle!

Poslední samuraj (2003)

Neskutečně romantické dobrodružství! Japonsko na vás sála z každého záběru, dokonalá výprava a kostýmy vám dávají zapomenout na život okolo a vy jen sedíte a užíváte si nádherný příběh z dalekého, tajemnem opředeného kraje. Tom Cruise podává skvělý výkon, stejně tak všichni ostatní herci, akční scény jsou perfektně natočené, Hans Zimmer vše s citem krásně dokresluje a já se nemůžu ubránit lehce zamilovanému obdivu vůči samurajům a jejich kultuře. Film jsem viděl několikrát a pokaždé mě dostane. Více takových!

Agora (2009)

Pokud bych měl hodnotit jen film jako takový, nešetřil bych superlativy. Brilantní výprava, napínavý příběh, vynikající herci v čele s jedinečnou Rachel Weisz, dechberoucí atmosféra, jasně komunikované poselství. Jasných 5 hvězdiček. Má to ale háček... Nejenom, že jsou tvůrci v mnohém historicky nepřesní a fakta si dotváří k obrazu svému. Ale hlavně vykreslují násilnosti křesťanů takovým způsobem, že v divácích vůči nim automaticky vyvolávají hněv a zášť. Při sledování filmu jsem měl chvílemi strach, jestli mě teď někdo nezačne napadat, protože jsem křesťan... Nevím, jaké záměry tvůrci přesně sledovali, je však smutné, když kritizováním ohavných skutků v minulosti vyvoláváte nenávist v přítomnosti. A to balamucení s alexandrisjkou knihovnou si také mohli odpustit. Je pravda, že křesťanský mob v roce 391 zvandalizoval její zbytky, ale ta slavná knihovna byla zničena různými jinými událostmi a konflikty mnohem dříve...

Na život a na smrt (2013)

Nebýt toho, že film znázorňuje skutečnou událost, šel bych s hodnocením ještě níže. Snímek je plný amerických patetických řečí a hlavní hrdinové dlouhou dobu působí jako nesmrtelní terminátoři. Přitom je film kvalitně zrežírován, výborně zahrán a má co říci. Jen kdyby se to poselství nevtloukalo divákům až tak okatě... Chápu, že tvůrci chtěli vzdát hold padlým hrdinům, je dobře, že se na ně pamatuje, jen to dle mého názoro mohli udělat trošku jinak.

Quo vado? (2016)

Italové si sami ze sebe dělují srandu a jde jim to bravůrně! Neskutečně jsem se pobavil. Film je svižný, vtipný, nápaditý a hlavně velmi zábavný. Vše samozřejmě do velké míry stojí na Checco Zelonem, který podává znamenitý výkon.

Don Bosco (2004) (TV film)

Don Bosco je můj hrdina, jsem na něj hrdý, mám ho rád a je skvělé, že o něm vznikl tak krásný a silný film. Pravda, stopáž je předlouhá a některé asi odradí, ale mě osobně film pokaždé znovu nadchne. Tvůrcům se podařilo pravdivě a atraktivně zobrazit Don Boskovo charizma, jeho dílo, nesnáze, radosti, zápasy... Nevadí, že se historicky některé věci udály trošku jinak. Šlo o to předat salesiánského duchu, a to se povedlo na jedničku. Jsem vděčný a tleskám!

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Skvost československé filmografie! Neskutečně vtipné, nápadité, odlehčené a zároveň poutavé a inteligentní. Vynikající scénář, skvělí herci a snůška nezapomenutelných scén. Bravo!

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Když jsem se jako kluk díval pořád do kola na jednotlivé epizody Star Wars, tak se mi ani nesnilo, že by jednoho dne mohl vzniknout seriál o Obi-Wanovi. A ejhle! Jistě se všichni shodneme, že se to dalo udělat lépe. Příběh mohl být zajímavější, výběr postav mohl být jiný, některé logické chyby si mohli odpustit.... Ale já jsem si užíval, že vidím svého dětského hrdinu znovu v akci. Ewan McGregor hraje famózně a sledovat jeho přerod ze zlomeného losera ve vyzrálého jedie mě moc bavilo. Některé scény se mi hluboce vryly a rád se na ně budu dívat znovu. U této minisérie platí to stejné, co i u jiných filmů a seriálu: nedívám se na ně proto, abych v nich hledal chyby a nedostatky, ale proto abych se bavil. A to se Obi-Wan Kenobimu povedlo.