Thor: Láska jako hrom (2022)

Tak nízké hodnocení si film nezaslouží! Christian Bale je jako God Butcher skvělý, ztřeštěný Zeus Russel Crowe pobavil a návrat Natalie Portman potěšil. Film obsahuje vtipné momenty, a i když je slabší než Ragnarok, tak rozhodně nenudí a příjemně plyne. Písně Guns N' Roses jsou použity velice umně a celkkově mi styl Taika Waititiho sedí. Láskyplné poselství filmu může někomu vyznít banálně a kýčovitě, já jsem však za něj vděčný.

Řím, otevřené město (1945)

Neskutečně silný film! Příběh o odvaze za nacistické nadvlády se už okolnostmi svého vzniku stal nesmrtelným. I po filmařské stránce je však snímek skvělý - příběh odsýpá, nechybí nečekané zvraty, napětí stoupá, postavy jsou velmi zajímavé a dobře zahrané, dialogy jsou přirozené a poutavé a hlavní hrdinové dokážou i bez přehnaného patosu vyjádřit jasně své přesvědčení. Mnohé scény filmu se vám hluboce vryjí do paměti. Mě osobně velmi potěšila postava kněze Dona Pietra. Jednoznačně stojí za zhlédnutí i dnes!

Velká válka (1959)

Italská klasika, která velice umně pojí komično s tragičností a podává odlehčeným způsobem reálný obraz o 1. světové válce. Ústřední herci hrají bravůrně a film je plný nezapomenutelných scén. Pro úplný požitek z filmu je však podle mě nutná znalost italštiny. Jednotliví vojáci totiž mluví každý svým nářečím, což vytváří jedinoučnou atmosféru a přidává na komičnosti i síle jednotlivým scénám. Netřeba zdůrazňovat, že samotný závěr celé dílo korunuje a potvrzuje, že tento snímek právem patří mezi nejlepší italské filmy všech dob.

Mandalorian (2019) (seriál)

Vynikající! Dechberoucí Star Wars western, každý díl je napínavý, plný akce, celá série má skvělou atmosféru, kvalitní příběh, zajímavé postavy a chytlavé ústřední hudební téma (vzpomínka na Ennia Morriconeho...). Strašně moc mě to chytlo a už chápu ty nadšené ohlasy. Těším se, až si některé díly pustím znovu, a jsem zvědavý na další série.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Perfektní film! Obsahuje emoce, dechberoucí akční scény, zajímavé postavy, nádherné lokace a hlavně vypráví velmi silný příběh ze Star Wars světa, který velmi dobře pasuje do konceptu celé ságy. Velice umně navíc překládá některé známé postavy a rekvizity ze Star Wars světa, které potěší nejedno fanouškovské srdce. To vše z filmu dělá jeden z nejlepších Star Wars počinů vůbec. Čistých 5 hvězdiček!

Andor - Teď jdem ven (2022) (epizoda)

Už dlouho se mi nestalo, aby mě něco tak vtáhlo. Díl jsem sledoval se zatajeným dechem, byl jsem plně vtažený do děje a silně prožíval, co se dělo na obrazovce. Jednalo se o vyvrcholení několika předcházejících částí a nutno říct, že se tvůrcům náramně povedlo. Napětí se dalo krájet, atmosféra neskutečná, silný příběh, zajímavé charaktery postav, jedním slovem perfektní! Jsem moc zvědavý na poslední dvě části.

Kapsy plné dynamitu (1971)

Neprávem opomenutý Leoneho snímek. A přitom má stejně parádní kameru, silnou atmosféru, Morriconeho ikonickou hudbu a skvělé herecké výkony jako jeho jiné filmy. Navíc neřeší nějakou tuctovou zápletku, nýbrž pojednává o zradě, odvaze, vlastenectví, přátelství, revoluci... I proto by původně zamýšlený název "Once upon a time, the revolution" filmu slušel víc.

The Chosen (2017) (seriál)

Velmi příjemné překvapení! Aneb jak zůstat věrný evangeliu a přitom se nebát povolit trochu uzdu své fantazii a domyslet si podrobnosti a pozadí jednotlivých novozákonních příběhů a postav. Moc se mi to zatím líbí. Ježíš je velmi lidský a sympatický, i další postavy jsou zajímavě vykresleny: např. s Římany spolupracující celník Matouš nebo pravdu hledající farizej Nikodém. Do moderního hávu oděný seriál a zároveň s velkou duchovní hloubkou. Po skončení snad každého dílu jsem měl nutkání se jít aspoň na chvíli pomodlit. "Neboj se, vždyť jsem tě vykoupil, zavolal jsem tě tvým jménem, jsi můj/má."

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Je až k neuvěření, jak tento film po všech těch letech pořád funguje. Nesmrtelné hlášky a scény, strhující příběh a atmosféra, pěkně vykreslený vztah chlapce a stroje, skvěle hrající mladý Edward Furlong a Arnoldova životní role. "I need your clothes, your boots and your motorcycle."

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Vynikající film! Suverénně nejlepší z nové trilogie, která díky němu dostává smysl. Dechberoucí tempo, napínavá, hutná a temnější atmosféra a hlavně krásný příběh s velmi silnými scénami. Reyina nedůvěra ve svou morální sílu, téma obrácení, oběti, boje dobra se zlem, prvotřídní finální konfrontace a celkově úchvatné a kvalitní zpracování tento film katapultovaly na jeden z mých nejoblíbenějších Star Wars.