Matrix (1999)

Absolutní nářez, legendární film, možná nejlepší sci-fi všech dob. Škoda plýtvat slovy, zkrátka top!!!

Proboha! (2008) odpad!

Překvapuje mě, kolika lidem se líbí posmívání se druhým. Tento film není žádným dokumentem, nýbrž Billovým výsměchem věřícím lidem. Přitom na všechny jeho otázky existují odpovědi, stačí si zajít do knihovny nebo se zeptat někoho povolanějšího. Billovi však nešlo o hledání pravdy. Korunu tomu všemu dávají zpětné komentáře v autě, na které už druhá strana nemůže reagovat. Jako věřícího mě tento snímek uráží, ale hlavně je mi smutno, že se Bill uchýlil k tak nízké strategii a že mu to vyneslo takový aplaus. Stejně tak bych protestoval, kdyby někdo věřící natočil film, ve kterém by si utahoval z nevěřících. Respektujme se, prosím, diskutujme, hledejme, ptejme se, ale neurážejme se.

Poslední souboj (2021)

Ridley je zpět! Že ve svém věku dokáže natočit tak vynikající film je zkrátka k neuvěření. Dlouho jsem se filmu kvůli jeho délce a pověsti spíše komorního dramatu vyhýbal, hned od prvních minut jsem však poznal, že to byla chyba a že sleduji klenot. Že má Ridley u historických filmů nádherný vizuál je známo. Zde se to však pojí s mistrně vyprávěným příběhem. Jodie Comer podává oscarový výkon, Matt Damon i Adam Driver jsou skvělí, středověká atmosféra sála z každého záběru a film vámi pohne. Bohu díky, jsme se jako lidstvo od té doby už o něco posunuli. Hudební doprovod pěkně podkresluje celý film a já mám radost, že se pořád takové filmy točí.

Gladiátor (2000)

Ultimátní zážitek! Filmu nechybí vůbec nic. Pompézní výprava, emoce, akce, dějové zvraty, herecký koncert Joaquina Phoenixe, Zimmerova hudba, .... Všichni s Maximem soucitíme, jsme tam s ním a spolu prožíváme jeho strastiplný příběh. Viděl jsem několikrát a pokaždé jsem byl nadšený.  Ridley Scott v nejlepší formě! Legendární film, který nově nadefinoval žánr historického velkofilmu.

Kingsman: První mise (2021)

Velké zklamání. Po dvou vtipných, svižných a odlehčených dílech jsme se dočkali změny tónu, což bylo dle mého šlápnutím vedle. Kromě prvotřídní scény s Rasputinem je ve filmu humoru poskrovnu, jedná se spíše o akční thriller, jehož smyšlená zápletka mě však velmi neoslnila a film jsem dokoukal spíše ze setrvačnosti. Herci hrají sice dobře a akční scény jsou skvěle zrežírované, ale celkově zůstal film za mými očekáváními. Škoda.

Sedm statečných (2016)

Je pro mě záhadou, proč tento film nefunguje. Přitom má tak skvělé obsazení, sleduje osvědčený příběh, nebojí se nechat některé postavy umřít, akční scény má dobře zrežírované a výprava je hodná divokého západu. Miluji westerny a jsem ochotný jim mnohé odpustit, ale tomuto filmu se vůbec nepodařilo mě vtáhnout do děje. Hrdinové umírali a mi to bylo jedno. Nebyl jsem tam. A čím dál více ve mně rostla touha se znovu podívat na původní klasiku. Možná tomu dám ještě někdy jednu šanci, ale zatím mě film i přes určité nesporné kvality příliš nepřesvědčil.

Il Boemo (2022)

Vizuálně nádherný film plný dobových kostýmů a krásných lokací. Vojtěch Dyk je skvělý a celkově film velice umně zachycuje historickou atmosféru své doby. Hudba je neskutečně krásná - operní pasáže jsem si v kině vyloženě užíval. Myslivečkovu hudbu jsem doposud nikdy neposlouchal a rád se k ní teď budu vracet. Filmu se určitě povedlo přiblížit Myslivečka lidem, kteří o něm jinak nic nevěděli, tedy i mně, a za to jsem tvůrcům vděčný. Nejvíce mě mrzelo zbytečně veliké množství postelových scén. Abychom získali představu o jeho nevázaném způsobu života, nemusíme vidět všechno. Celkově povedený film, kterému k úplné dokonalosti ještě trošku schází, což ale nevadí. Více takových filmů o našich schopných českých rodácích!

Adam (2019)

Krásný film! Nepotřebuje moc slov, vystačí si se skvělou kamerou, vynikajícími hereckými výkony hlavních protagonistek (malá Douae je perfektní!) a jednoduchým, ale velmi silným příběhem. Na hodinu a půl se přesunete do Maroka a budete napjatě sledovat příběh dvou statečných žen bojujících se svým těžkým údělem. Film se nese v klidném, poetickém duchu, nikam nespěchá, hraje si s detaily, místy vykouzlí úsměv na tváří, jindy dojme, nic nezastírá, ale přitom nehraje přehnaně na city. Jsem moc rád, že jsem ho viděl.

3 Idiots (2009)

Neskutečný trhák! Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec a nejlepší indický film, jaký jsem zatím viděl. Má všechno: spoustu vtipných scén, emoce, morální poselství, chytlavé písničky, skvělé herce, ... Viděl jsem ho už několikrát a pokaždé mě dostane. Krása přátelství, nesmyslnost tupého biflování a odvaha následovat svůj sen. Ihned po skončení filmu ve mně vždy vzplane silná touha žít naplno svůj život. Nebojte se tří hodin a zkuste to! Věřím, že vás film pobaví, dojme i namotivuje.

Tváří v tvář (1997)

Výborný akční film, který vás i 25 let po svém vzniku vtáhne a nepustí. Skvělý herecký výkon Cage i Travolty, nečekaně dobré a místy dokonce epické akční scény, ale hlavně ta dechberoucí zápletka, která dodává filmu šťávu a jedinečnou atmosféru a drží vás v napětí po celou dobu filmu. Velký palec nahoru!