Bourneovo ultimátum (2007)

Nestáva sa často, že by séria kvalitatívne smerovala nahor, Greengrass je macher. Práca s kamerou a strihom opäť na výbornú, príbehová dokonalosť, kďe Bourne postupuje z jednej krajiny do druhej a ničí postupne všetko čo mu stojí v ceste. Akčné a bojové scény sú chuťovky oku lahodiace s uchu prospešnou hudbou. Oceňujem ako sa tvorcom podarilo napasovať záverečnú scénu z dvojky do diania, skvelý plynulý prechod a plusom je aj zapojenie Nicky do deja a určitá psychická premena na Davida Webba. Neprekonateľná záverečná scéna.

Šťastlivci (2008)

Nikdy som nebol zástancom vojny, najmä tej vedenej na cudzom území, no po pozretí Lucky Ones som dostal chuť do armády vstúpiť. Je možné, že moje rozhodnutie je ovplyvnené prítomnosťou Rachel McAdams, ale ak by tam bola ona, podpísal by som tiež. Je to zvláštne, ale práve pri tomto filme som pochopil, prečo vstupuje toľko najmä mladých ľudí do armády (nie kvôli sexi vojačkám:). Nechám každého nech si na tú otázku odpovie sám. Filmík je to neskutočne príjemný s pohodovou atmosférou, hoci je cítiť, že každý si so sebou nesie určitú drámu. Nedá mi opäť sa nevrátiť k Rachel, nejde iba o jej vonkajšiu krásu. Jej postava bola vykreslená tak krásne, že som sa do nej rovno zamiloval....

Čtyři bratři (2005)

Namakaný filmík s oldschoolovou akciou a so sakra drsným Markom Wahlbergom. Niečo ako Boondock Saints, len tentoraz s americkou vendettou a že tá je sakra efektná. Prestrelka v dome je najlepšia scéna filmu spolu s nástupom Marka do pomyselného ringu. Ten chlapík by hádam utiahol celý film sám.

Ukkonen (2001)

Tento fínsky kraťas má síce iba 22 minút, ale špeciálne efekty a akcia v ňom obsiahnutá je na úrovni tých najväčších trhákov. Neviem ako sa to tvorcom podarilo, ale je to malé veľdielo, ktoré mi dokonca pripomínalo Resident Evil. Zrejme sa autori inšpirovali.

Vzácné zboží 2 (2005)

Ešte lepšie ako jeho predchodca. Explicitnejšie a vzhľadom na tému veľmi netradičné spracovanie, skvele zostrihané a záver je priam božský.

Vzácné zboží (2003)

Úžasný filmík. Netušil som ako to v skutočnosti je, som preto rád, že mi Rare Exports otvoril oči. Odteraz budem pri stretnutí s týmto stvorením v strehu.

Bournův mýtus (2004)

Tejto časti prichádzam na chuť postupne. Zo začiatku mi to prišlo ako nudná záležitosť po Bourne Identity, ale teraz sa za svoje mylné chápanie hanbím. Bourne Supremacy je dokonalejší, prepracovanejší a dynamickejší ako ktorýkoľvek druhý diel série. Tvorcom sa skvele podarilo vybrať miesta natáčania a Greengrass predvádza svoj tvorcovský opus pri vedení kamery či strihu, dotváranom monumentálnou hudbou. Len málokedy sa mi stane, že filmu nemám čo vytknúť, preto som rád za tie svetlé momenty, kde patrí aj Bourne.

Agent bez minulosti (2002)

Vždy som si myslel, že predobrazom agenta je Bond, ale ako bolo mnohokrát povedané, Bond by stretnutie s Bourneom neprežil. Strhujúca akcia a dej, ktorý vás dokonale navnadí na pokračovanie.

Láska nebeská (2003)

Atmosféra Vianoc a lásky je to čo tento film robí možno najlepším romantickým zážitkom na filmovom plátne. Každý príbeh je krásny a má veľkú výpovednú hodnotu. Veľmi ma oslovil obraz pána premiéra, akého by si Británia zaslúžila či krásny príbeh Colina Firtha a jeho francúzske či vlastne portugalské vzplanutie, no najromantickejším je osudové vyznanie pre Keiru Knightley. Skrytá láska bolí, avšak potom by to nebola láska....

Vražda v Orient expresu (1974)

Ak by som nevidel v akcii Davida Sucheta, možno by mi Albert Finney nevadil, ale tu mi prišiel taký nejaký nepoirotovský. Zvyšok obsadenia je však prvotriedny, zápletka samozrejme tiež, ale chýbala mi o niečo tajomnejšia atmosféra.