Podfukáři 2 (2016)

Jednička mala akúsi logickú stavbu. Dvojka je béčko preplácaná lacnými digitálnymi trikmi. Na vyjukaný výraz Eisenberga sa nedalo pozerať. Decko Radclife - hrôza. Harrelson a Freeman - nuda bez šťavy. Nie je to - hoci zábavný - film o kúzelníckych ilúziách, ale o štúdiových digitálnych ilúziách na kúzelnícke ilúzie, ktoré sa vo filmových štúdiách robia veľmi ľahko, bez obmedzení a bez vzťahu na akúkoľvek realitu. Byť kúzelníkom, asi by som zvracal.

Jason Bourne (2016)

Mimoriadne nudná honitba. Ulicami nejakého mesta. Silne to pripomínalo francúzsku školu extra nudných automobilových honitieb, už podľa obsadenia francúza Cassela, ktorý ale nakoniec patril k tomu lepšiemu v tomto filme. Tesne vedľa, režisér je angličan. Keď som videl ako Cassel na tom policajnom vozítku rozbíjal cestu zapratanú stojacimi autami, bolo jasné že toto nie je ani priemer a má to znaky béčka. Predovšetkým bolo zrejmé, že režisér sa nejako snažil minúť vyčlenené peniaze, a už nič rozumnejšieho ako nudná automobilová honitba ho nenapadlo. Vikanderová odprezentovala svoju peknú tváričku a mala predstavovať "nových ľudí". Ako to v ďalších dieloch - v ére nových - rozumej mladých - ľudí takéto žabky utiahnu bez tak kvalitných špinavcov ako je Tommy Lee Jones - je záhada.

Správní chlapi (2016)

Úplná fraška na konci (alebo v druhej polovici filmu) redukovala priemer na podpriemer.

Moře stromů (2015)

Občas nepríjemne predvídateľné. V zaradení filmu chýba "mysteriózní", čo tento film bol celkom jednoznačne. Stručne - alegorický príbeh, v ktorom nie je dôležitý jeho koniec, ale cesta k nemu.

Příchozí (2016)

S odstupom času som ten film lepšie pochopil.

Umučení Krista (2004)

Hlavným failom tohoto bigotného filmu nie je snáď rozhodnutie natočiť malý výsek - konkrétne v tej dobe bežné ukrižovanie, konkrétne Krista - a to aj naturalisticky - ak to má hlavu a pätu. Tú to však nemá. Problém je, že podľa histórie bol pre Rimanov Kristus len ďalší z radu mesiášov. Ukrižovávali pravidelne rôznych zločincov, či mesiášov. Z pohľadu rimanov šlo o ufúľaných zaostalých ludí, ktorých krajinu si podrobili a spravovali. Nudná rutina. Tak ako vy nepoznáte kdejakého ufúľanca, nepoznali Krista ani bežní rímski vojaci. Došla požiadavka od miestnych farárov dakoho zasa ukrižovať - no tak dobre - Pontský Pilát vyhovel, hoci poriadne nevedel prečo - veď načo provokovať miestnu smotánku? Predstava, že bežní rimania tam nadprácne mučili jednoho z ufúľanov - je kreténska a založená len náboženskom nafúknutí dnes celosvetovo známeho prípadu. Nemal som problém s násilím vo filme. Mal som zásadný problém s jeho brutálnou absurdnosťou a nezmyselnosťou, ktorá by mala v tej miere význam snáď len vtedy, ak by Kristus predtým vykiloval Cézara a všetky deti v Ríme, obzvlášť bizarným spôsobom. Len v takom prípade by táto forma filmu dávala zmysel. Diskutabilnosť tohoto filmu je založená len a len na absurdnosti a neoddôvodnenosti násilia v tomto filme, a neslušnom tlačení na pílu emócií. A to je ten základný fail tohoto filmu, ktorý bigoťák ani nemôže postrehnúť. Ak by sa JP II vyjadril, že "Takto to bolo!" bolo by mi ho ľúto - on to samozrejme nemôže vedieť, nebol tam. Ale omnoho pravdepodobnejšie je to, že aj informácia že JP II niečo také vyslovil je lož rovnako, ako Gibsonova predstava o bežnej rutine rimanov pri v tej dobe bežnom treste ukrižovania.

Spotlight (2015)

Výborné. Okrem samotnej podstaty filmu doporučujem snímok aj slovenským novinárom ako základnú informáciu ako robiť prácu novinára, pretože slovenskí novinári robia svoju prácu robia celkom inak - na objednávku, alebo ako úplne vymyslené kreténske rádoby hlboké žvásty. Všetci.

Maggie má plán (2015)

Ďalší romantický film, ktorý až tak romantický nie je. Jedinú myšlienku, ktorú chcela autorka scenára a réžie povedať - a podarilo sa jej to - je, že "rovný rovného si má hľadať, lebo inak to nefunguje". A to nie je primárne o romantike.

Jako ty (2015)

Bolo to dobré, tzn priemerné. Najhoršia je na tomto filme samotná základná futuristická vízia - zákaz emócií, ktorá je blbá už v princípe.

Muž, který poznal nekonečno (2015)

Nevhodné obsadenie postavy Ramanujana, skutočný Ramanujan bol značne charizmatickejší, tento herec pôsobil ako ukňouraný chcípáček. Škoda. História o Ramanujanovi je bohatšia, bolo z čoho čerpať. Znova sa ukázalo, že keď režisér robí scénár, je to na škodu. Vzťahová linka - sa teda takisto nepodarila. To čo vyšlo v Čistej duši, nevyšlo v tomto ani len náznakom. Škoda. Veľká škoda. Ramanujan je ale natoľko zaujímavá postava, že aj napriek podrazom od režiséra si film vybojoval tri hviezdy.