La La Land (2016)

Napriek odporu k muzikálom ako pokleslej formy umenia som bol schopný tento film na druhý pokus dopozerať, hoci dlhú úvodnú tancovačku, ktorá bola úvodným testom diváka, som na prvý pokus nezvládol. No ale potom som si pomohol posúvaním filmu dopredu. Emmu Stoneovú som si tentokrát povšimol nielen ako schopnú killerku zombíkov a niekoho, podľa koho určite museli vytvoriť hlavu (ak nie aj celé telo) Gluma z Pána prsteňov, ale aj celkom sympatickú postavu čo vie spievať aj tancovať. Ako milovník post-metalu som aj romantik a celú romantickú linku som žral, nechal som sa vodiť za nos až ku koncu, ktorý ma nepotešil. Je to dobrý film, ak posúvate _niektoré_ muzikálovo nevhodné výstupy rýchlo-posunom.

Tady to musí být (2011)

Ten film nemusel byť zlý, ak by v ňom nebol obsadený tak slabý herec ako je Sean Penn.

V pasti (2016)

Mne sa to páčilo (sa divím, že to nemá aj označenie - Horror). Nie snáď kvôli "prekvapivému" zvratu, ale kvôli priebehu filmu a hereckým výkonom. Dobrá atmosféra strachu a napätia. Pozor, spoiler - synček v podaní Charlie Heatona zahral svoju rolu tak kvalitne, že by som toho špinavca majzol po hlavičke hneď v úvode filmu. Tradične podivné správanie nutné pre dobehnutie stopáže, kedy dôjde k majznutiu zlouna po lebeni a namiesto jeho eliminácie, alebo aspoň zviazaniu sa tam klaďas vykecáva a podobne...

Vetřelec: Covenant (2017)

Zdá sa, že Scott v čase, keď robil Promethea, mal hotový celý príbeh vrátane Covenanta. Covenant - napriek jeho akčnosti - nie je bežný akčný film. Snahy o filozofické presahy - nech sú už akokoľvek hlboké či plytké - sú plusom, pretože čistá naháňačka by už nudila a príliš zaváňala béčkom. Dva krát WTF - predsa sa tí roboti nemuseli boškávať a druhé WTF - predtým než vyleziem na celkom neznámu planétu bez skafandra, dám si týždeň alebo mesiac na podrobnú analýzu na orbite s vyslaním sond - hoci by aj nič nezistili, ale nech to nevyzerá že nejaká amatérska sedlač tam ignoruje všetky základy bezpečnosti a elementárneho rozumu. V istých pasážach to vyzeralo, akoby týmto astronautom nehovorila nič nielen bezpečnosť, ale ani aspoň nejaká profesionalita vo zvládaní stresových situácií - a to aj v prípade, že ich naháňa xenomorf. Týmto failom sa predsa dalo predísť. Votrelec pekný - krajší ako predtým, hororových prvkov by som ocenil viac. Koľko zasa budeme musieť čakať na niečo podobné, a pomedzi tým pozerať na pařby v las vegas a 50 odtieňov pánboh už vie čoho, a princezničku s koláčmi na ušiach a pajďulákov so stoporenými laserovými mečíkmi? H. R. Giger už nežije, Ridley Scott má 79. To čo títo dvaja dokázali ságou o votrelcovi hneď tak niekto neprekoná. Radšej si to vychutnám, ako by som nadával.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Pravdu majú všetci. Tí čo dali 2 hviezdy aj s ich výčitkami, aj tí čo dali 5 hviezd. Okrem mierových štváčov, čo si myslia, že do vojny sa chodí len tak z plezíru a mier si odhlasujeme - tí sú celkom mimo. Gibson toho totiž do filmu vložil veľa, a to vrátane jeho záľuby v explicitnom násilí a jeho fundamentalistického spôsobu konzumácie náboženstva. Dokonca sa obávam, že Gibson, ktorý sám bol obvinený z domáceho násilia - a priznal sa k nemu, tak trocha idealizoval Dossovho otca, ktorý - napriek tomu ako negatívne ho hodnotil jeho vlastný syn, bol vykreslený ako v konečnom dôsledku milujúci otec, ktorý pomohol synovi v kľúčovej chvíli, a ako obeť vojny. Ale.... ono to tak môže byť i správne. Podivné mi prišlo, že tam nie je zmienka o bratovi Dossa, ktorý takisto šiel do vojny. No ale keďže ja som taká kôpka pozitivity - užil som si hlavne prvú časť filmu - a umenie pravdepodobne najkrajšej ženy sveta - Terezky Palmerovej. Druhá časť filmu je kvalitná v stvárnení vojny. Áno, takto nejak to môže vyzerať, keď niekto poriadne naštve japončíkov, a priletí guľka, granát a delostrelecký projektil. Podstata tejto situácie, ktorou je bezradnosť, bezmocnosť, strach, bolesť a smrť bola natočená výborne, a nie je ani prehnaná. Napriek Gibsonovským glorifikáciám a pátosom film stojí za to, a jeho najväčším negatívom je hlavne to, že krásna Terezka Palmerová sa už v druhej časti filmu neobjavila.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Zábavné. Stopáž mierne premrštená. Kurt Russel - s tým jeho smutným dobráckym pohľadom - neutiahol rolu záporáka - obsadenie záporáka Russelom je najväčšou vadou filmu. Záverečná povinná akčná jazda prekombinovaná, dlhá a nudná. Ale príprava na trojku je fajn, a ak sa vydarila dvojka, nie je vylúčené že sa vydarí aj trojka.

Doktor Strange (2016)

Zcela nudná jednohubka. Tilda Swinton ktorá tam údajne hrala mužskú postavu je šľapnutím vedľa, hoci ona - chudina - robila čo mohla. Detinský koncept a efekty, hlavne farbičky, svetielka - ako pre blbého. Obsahovo prázdne a hra na efekt už nestačí. Nevtipné, nezábavné, efekty zrecyklované z roky starých filmov. Až otravné a niekam k vracajúcej sa otázke "WTF???" Keď pripočítam znechutenie z toho ako tam pán Mudr. silno televízne liečil ľudí v kontraste s realitou, kde sa na vás Mudr. z vysoka vyserie po tom čo si zoberie poplatky - sa hodnotenie z 2.5 hviezdy - ktoré by sa patrilo zaokrúhliť aritmeticky - dostáva na plne zaslúžené 2 hviezdy. Dúfam, že toto nebude mať nijaké pokračovanie.

Citizenfour: Občan Snowden (2014)

Či chcem, aby tajné služby včas odhalili útok na divadlo, keď tam budem sedieť, a je mi v tom uzavretom priestore jasné, že ak sa tam ukážu teroristi, tak končím, lebo utiecť nie je kam a rotačák som si zrovna zabudol doma? No iste. Že mi pri tom ukradnú informácie o tom, čo som natrepal do mailov, skype, FB a CSFD? No a? Chýbalo mi jasné a priezračné vysvetlenie, čo také strašné sa tým sledovaním deje, že je to dôležitejšie ako to, či nás nejakí teroristi pozabíjajú na hromadnej akcii - lebo tajné služby na to nemali ako prísť. Tento dokument to nevysvetlil. Videl som len mladého idealistu a nudný dokument. A v pozadí bola stále tá neodbytná myšlienka, že za tým odporom k sledovaniu sa skrýva strach z toho, že sa niekto dozvie, čo sme to za čuňata / zlodeji / podvodníci, či len bežná hlúposť ľudí, čo si myslia, že tie ich žvásty niekoho zaujímajú.

Bláznivá noc (2016)

Jeden z mála filmov, ktorý sa dá pozerať len ukončením v prvej tretine, alebo rýchlym posúvaním filmu smerom ku koncu. Tak blbé ako len filmy s Jasonom Biggsom môžu byť. Bezobsažné, ploché, nezábavné. Jasona Biggsa je mi vlastne ľúto. Jeho súlož s american koláčom mu zničila hereckú kariéru.

Duch ve stroji (2017)

Nejak mi nejde dať tomu menej ako 3 hviezdy, ale ja som si na tom v kine aj zdriemol, nudil sa a k večeru už neviem, o čom to vlastne bolo. Asi že je to plytké, ploché a malo to veľmi výrazný japonský odór. Ale Zatoichy stále dokáže potešiť.