Mladý papež (2016) (seriál)

Nerozumiem, ako mohol takýto seriál vzniknúť - na takú tému, s takými dialógmi, a s takým hercom v hlavnej úlohe, ako je Jude Law. Ale stalo sa, a ja som si seriál pozrel už dva krát a určite nie naposledy - hoci nie som panbíčkár. Bavila ma arogancia mladého pápeža ("Ako povedal Brodskij 'Krása za nízkych teplôt je krása'"). Bavilo ma politikárčenie a vzdor kardinálov. Bavil ma charakterový vývoj mladého pápeža motivovaný jeho osobnou traumou. Výborné obsadenie a herecké výkony. Ku "Komedie / Drama" by sa hodilo pridať "Mysteriózní". Bravó, palec hore.

Osm hrozných (2015)

Sfilmované komorné divadelné predstavenie. Bude sa zdať dlhé každému, kto chce porovnávať tento film so schémou súčasného pop filmu - "nabúchame bombastickú digitálnu akciu každých 5 minút a jednu veľkú na záver, aby sa nepovedalo, že sme neminuli peniaze". To je ale problém diváka, nie tohoto filmu. Vynikajúca kamera. Perfektná hudba. Skvelé dialógy. Čo sa týka násilia, je tradičnou Tarantinovskou humornou nadsádzkou. Úžasné herecké dialógy, obzvlášť S. L. Jackson a Jennifer Leigh. Výživné a zábavné.

Infiltrátor (2016)

Prečo sa dlhoročný agent Bob, ktorý predstiera, že je veľký podnikateľ - stretáva so svojou rodinou, a chodí domov? Čo mala znamenať zásielka s krvavou truhličkou na domácu adresu agenta Boba, ktorá mala byť od Escobara a znamenala, že Escobar vie kde má agent skutočný domov? Viacero podivných konaní agenta Boba, ktoré naznačovali amatérizmus celej akcie. Alebo vadné filmové spracovanie.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Tak tihle ješterkové to pokazili. Vlastne, pokazil to režisér, ktorý sa neunúval zaplatiť pár doláčov za návrh poriadneho MZ-áka, keď už ide točiť celovečerný film o neznámej vesmírnej civilizácii. Namiesto toho vytiahol nejaké staré kostýmy zo StarTrek seriálu (alebo niečoho iného) a trocha ich nafarbil. Celý čas ma títo ješterkové rušili otázkou, "kde som ich videl?". To už nie je žiadny ďalší H.R.Giger, čo by navrhol niečo poriadne, ideálne nie tak trápne a lacno humanoidné? Ale čo by nie? Aj v Arrival (2016) mali lepších MZ-ákov - pekné chobotničky. Nie že by to hlavný záporák Krall neutiahol, ale v inom kostímečku by dal o dve hviezdy viac. Čo sa týka príbehu - ten je extrémne prostý, a na to ako je prostý je 122 minút stopáže o polhodinu viac ako bolo treba. Vysporiadal som sa s tým občasným zdriemnutím. Chris Pine - je už trocha starší - a je v roli kapitána uveriteľnejší - zrelší. Pár vtípkov bolo vydarených - plus za to, že sa film netvári vážne. Bavila ma tá biela značne humanoidná MZ-áčka, ktorú hrala krásna Sofia Boutella, ktorá má na CSFD fotografiu na ktorej vyzerá ako transka. Na ostatné si už deň po dopozeraní filmu nespomínam.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Modlil som sa aby tam nebola Čubaka a neškriekala tam. To sa mi splnilo - óóó díky. Tak áno. Režisér sa posnažil posunúť túto ságu od infantilnosti lepším smerom a podarilo sa mu to. Stopáž o polhoďku dlhšia. Pár podarených vtipov. Felicita Jonesová neutiahla svoju postavu. Režisér pre istotu vložil odkazy na niektoré predošlé postavy, napríklad infantilných robotkov - ale našťastie chápal, že toto sa ďalej dospelému divákovi predkladať nedá, a postava robota je konečne prijateľná. No a nakoniec sme boli - zasa pre istotu - ovlažení aj odkazom na princezničku s koláčmi na ušiach - ktorá sa vyskytla našťastie už len v CGI forme, či krátkym zaháňaním projektilov joudovským mečíkom.

Než jsem tě poznala (2016)

Romantika s najlepším možným happy endom. Emilia Clarková tak trochu prehrávala - a tak trocha to pokazila. Občas to vyzeralo, že flexibilita jej obočia bola dotváraná digitálne. Vlastne si to myslím doteraz. Občas dokázala tvár zvraštiť tak, že sa stala nepeknou starenkou. To sa asi digitálne tak hodnoverne urobiť nedá a keď si bude Milka Clarková takto naťahovať tvár, bude za takých 10 rokov dosť vráskavá. Ak bolo úlohou zahrať takú dedinskú husičku s hodným srdíčkom, vyšlo to skvele. Ostatné výkony a obsadenie bez chyby.

Podfukáři 2 (2016)

Jednička mala akúsi logickú stavbu. Dvojka je béčko preplácaná lacnými digitálnymi trikmi. Na vyjukaný výraz Eisenberga sa nedalo pozerať. Decko Radclife - hrôza. Harrelson a Freeman - nuda bez šťavy. Nie je to - hoci zábavný - film o kúzelníckych ilúziách, ale o štúdiových digitálnych ilúziách na kúzelnícke ilúzie, ktoré sa vo filmových štúdiách robia veľmi ľahko, bez obmedzení a bez vzťahu na akúkoľvek realitu. Byť kúzelníkom, asi by som zvracal.

Jason Bourne (2016)

Mimoriadne nudná honitba. Ulicami nejakého mesta. Silne to pripomínalo francúzsku školu extra nudných automobilových honitieb, už podľa obsadenia francúza Cassela, ktorý ale nakoniec patril k tomu lepšiemu v tomto filme. Tesne vedľa, režisér je angličan. Keď som videl ako Cassel na tom policajnom vozítku rozbíjal cestu zapratanú stojacimi autami, bolo jasné že toto nie je ani priemer a má to znaky béčka. Predovšetkým bolo zrejmé, že režisér sa nejako snažil minúť vyčlenené peniaze, a už nič rozumnejšieho ako nudná automobilová honitba ho nenapadlo. Vikanderová odprezentovala svoju peknú tváričku a mala predstavovať "nových ľudí". Ako to v ďalších dieloch - v ére nových - rozumej mladých - ľudí takéto žabky utiahnu bez tak kvalitných špinavcov ako je Tommy Lee Jones - je záhada.

Správní chlapi (2016)

Úplná fraška na konci (alebo v druhej polovici filmu) redukovala priemer na podpriemer.

Moře stromů (2015)

Občas nepríjemne predvídateľné. V zaradení filmu chýba "mysteriózní", čo tento film bol celkom jednoznačne. Stručne - alegorický príbeh, v ktorom nie je dôležitý jeho koniec, ale cesta k nemu.