• Krátkometrážní

Tajemná řeka (2003)

Mystic River je presne ten typ filmu, ktorý najviac milujem - temná detektívna dráma s obrovským psychologickým presahom. Podobne ako pri ostatných filmoch natočených podľa námetov kníh Dennisa Lehanea tvorí línia vyšetrovania hlavnú kostru snímku, ale je podfarbená mnohými, omnoho hlbšími odtieňmi a vďaka mimoriadne kvalitne prepracovanej psychológii postáv geniálne zobrazuje a rieši ich morálne dilemy. Dokonale realistickú charakterokresbu posilujú excelentné herecké výkony, a to nielen v prípade ústredného tria, ale aj u väčšiny vedľajších postáv. Ako sme už u Eastwooda zvyknutí, réžia je strohá, ale precízna, a tejto látke dodáva presne tú správnu atmosféru. Tajomná rieka je film, ktorý ak vás raz pohltí, už vás nepustí. Podmanivý, napínavý, smutný. A až vás na konci, po tragickom závere priam antických rozmerov vypľuje, budete sa citíť divácky uspokojení ako už dávno nie. Presne toto bol môj prípad. (100%)

Total Recall (1990)

Moriadne zábavná sci-fi klasika, ktorú som naposledy videl ako malé dieťa. A dnes sa mi postupne začali vynárať spomienky na mnohé nezabudnuteľné scény, ktorých má Total Recall fakt neúrekom. Že sa mi zachovali v pamäti tak dlho, vypovedá o všetkom. Nech sa totiž akokoľvek snažím nájsť nejaké nedostatky, nenachádzam ich. Ten film je perfektný! Má veľmi nápaditý príbeh a scenár, slušné masky a efekty, skvelé herecké výkony, výbornú hudbu a pevnú réžiu. Je to nadupaný, vtipný, brutálny a svojim spôsobom veľmi príjemný oldschool. (90%)

Pařba v Bangkoku (2011)

Ak sa človek prenesie cez fakt, že je to otvorene priznaná vykrádačka prvej "Pařby" takmer v každom ohľade, tak je Part II ešte lepší a zabávanejší film, než jednotka. Funguje na úplne rovnakých princípoch, ale stále funguje výborne! Kto si raz zamiloval trojicu hrdinov v prvej časti, tu nemá čo riešiť. Humoru je viac a je "šialenejší", rovnako akčné scény a emocionálne momenty sú fajn a Bangkok je celkovo zaujímavejšie a atmosférickejšie mesto než Vegas. Dúfam, že vďaka vynikajúcemu scenáru a réžii bude táto parádna komédia fungovať aj opakovane. "Hold on, gay boys!" (85%)

Pevné pouto (2009)

Fakt netuším, čo sa komu na tejto hrôzostrašnej zlátenine mohlo páčiť. A nechápem ani to, o čo tvorcom išlo. Príbeh filmu je v podstate nudný blábol, v mnohých bodoch proste nedáva zmysel, chovanie postáv detto, prepojenie sveta mŕtvych a živých zlyháva a celkovo celý scenár nestojí za nič. Snaha kompenzovať to úplne zbytočnými a samoúčelnými prefarbičkovanými orgiami sa mi zdala úbohá. Ak toto mal byť nejaký experiment, tak sa nevydaril. Po hereckej stránke je Pevné puto celkom v poriadku, snáď okrem hlavnej hrdinky, ktorej nesympatická detinskosť ma dosť štvala. Zveriť jej rolu do rúk takej Chloe Moretz alebo Abigail Breslin, hneď by to bola iná káva. Tých 130 minút navyše permanentne nudí, skutočne zaujímavých scén je málo a takých, ktoré nejako emocionálne zasiahnu, je iba minimum. Keby tento príšerný gýč natočil niekto iný, možno by som hodnotil inak, ale najviac zamrzí práve fakt, že to režíroval Peter Jackson a jeho vynikajúci rukopis je patrný aj v Lovely Bones. Neviem čo fetuješ, PJ, ale mal by si s tým prestať, ak má Hobit dopadnúť lepšie! (50%)

1984 (1984)

Moje pocity počas pozerania tejto adaptácie boli veľmi rozporuplné, hlavne preto, lebo len prednedávnom som dočítal geniálnu Orwellovu predlohu a je to dielo, ktoré som považoval za takmer nesfilmovateľné. A ono to vlastne ide, dá sa zachytiť príbeh knihy, ktorý nie je príliš zložitý. Jednoducho sa základná línia osekala na kosť a obalila sa filmovými svalmi - perfektnou atmosférou, výbornými hereckými výkonmi a divnou, ale svojim spôsobom pasujúcou hudbou. Základná idea románu 1984 je vo filme vyjadrená vcelku presne, ale myšlienková rovina ako taká, vnútorný monológ hrdinu a prepracovanosť Orwellovho sveta za knihou značne zaostávajú. Nineteen Eighty-Four ospravedlňuje jediná vec - lepšie sa to natočiť proste nedalo. (70%)

Neznámý (2011)

North by Northwest meets Taken meets The Bourne Identity. Unknown má z každého rožku trošku, ale výsledný mix je celkom slušný. Z najlepšej hitchcockovky si berie napínavé hrdinove hľadanie pravdy, z Bourna mätúcu stratu pamäti, konšpiračné pozadie a výborné akčné scény a z 96 hodín samozrejme božského bad-assa Liama Neesona. Ten, spolu so zvyškom obsadenia, v ktorom najviac vynikajú Bruno Ganz a Diane Kruger, v Neznámom rozohráva perfektne zrežírovanú a len o štipku slabšie napísanú špiónsku hru, ktorej výsledný dojem kazí jedine predvídateľná pointa. Šachovnicou im je zasnežený Berlín, ktorého atmosféra je hmatateľná a pre takúto vydarenú žánrovku priam stvorená. (80%)

X-Men: První třída (2011)

Veľká komiksová dokonalosť a pre mňa, ako fanúšika X-Menov, aj splnený sen. First Class je film, ktorý ma dokonale uspokojil v každej rovine a jednoducho mu nedokážem čokoľvek vyčítať. Dávno som z kina neodchádzal tak spokojný... Zatiaľ jednoznačný film roka. Komentár možno rožšírim po domácej, menej euforickej projekcii. (90%)

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Prekvapujúco príjemná a pohodová road-movie paródia, ktorá v traileroch pôsobila silene, ale nakoniec z oplzlostí a vulgarity plynie len určité nízke percento celkového humoru. Omnoho viac baví vzdávanie holdu tuctom kultových sci-fi klasík a veselé "nerdské" pojatie. Kvalitného humoru nie je prehnane, ale Paul je celkovo veľmi vyrovnaný film, ktorý funguje aj vo vážnejších momentoch. Samozrejme vďaka výbornej dvojke Pegg-Frost a pohodovému ufónovi Paulovi s perfektným hlasom Setha Rogena. Jedinou slabinou možno je, že vás aj napriek spomínanej vyrovnanosti žiadna rovina filmu úplne neuspokojí a po celý čas to nevýjde z koľaje "iba príjemné". (70%)

Kung Fu Panda 2 (2011)

V každom ohľade platí to, čo som napísal k jednotke. Detinskosť som bol schopný prehryznúť, moralizovanie patrí k veci a vydarené vtipy by sa dali zrátať na jednej ruke, ale je to natoľko sympatické a svižné, že ma to bavilo po celý čas. Kung Fu Panda 2 je typický sequel, ktorý sa snaží byť akčnejší, efektnejší a štýlovejší než svoj predchodca (čo sa mu teda sakra darí), ale zároveň má o chlp slabší príbeh a menej humoru. Avšak naďalej platí, že choreografia súbojov je proste ohromujúca, hudba vynikajúca a peckoidnosti a vizuálnej atmosférickosti hodne dopomáha aj vydarené 3D. (70%)

Obřad (2011)

Asi som videl úplne iný film, ako väčšina hodnotiacich. Inak si totiž nedokážem predstaviť, prečo je The Rite tak veľmi podhodnotený. V mojich očiach sa jedná o perfektne natočený vyháňačský thriller s hororovými prvkami, ktorého najslabším článkom je tuctový scenár. Ale len preto, že je x-tou variáciou na iné exorcistické filmy, ma vôbec neurážal a vo svojej podstate fungoval celkom dobre. Hlavnú zásluhu na tom má už mnou spomínaná réžia Mikaela Håfströma, ktorý výborne zvláda nielen budovanie zimomriavkovej atmosféry (možno ma ovplyvnilo, že som film pozeral počas búrky) a nečakané ľakačky, ale aj ukážkové vedenie hercov. Nezáživný nováčik Colin O'Donoghue totiž pod jeho rukami podavá veľmi obstojný výkon a čo potom mám dodať k Anthonymu Hopkinsovi? Strih a hudba sú taktiež bezchybné. Pri originálnejšom scenári, ktorý by uveriteľnejšie riešil mladíkove otázky hľadania viery a celkovo vnútorný svet postáv, by som uvažoval nad maximálnym hodnotením. (75%)