• Krátkometrážní

Já, padouch (2010)

Just wow! Smial som sa, ako na animovanom filme už dávno nie. Nech si ktokoľvek vraví čo chce, Despicable Me je čo sa animákov týka, najväčším prekvapením posledných rokov. Pri Toy Story 3 som akosi tušil, že ma na plátne čaká kvalitný zážitok, ale trailery na Despicable Me boli rozporuplné. Avšak pri tej ohromnej smršti nadhľadu a gagov, ktoré mi ponúkol Ja, zloduch, som proste žasol... vždy keď som sa nerehotal. Áno, je podstatné pripustiť, že ide o vec zameranú predovšetkým na menších divákov, tomu sa prispôsobuje aj groteskná animácia postavičiek a celková infantilnosť, ale humor vo filme funguje fakt na výbornú, aj so všetkými zložkami, aké má animák mať (sympatický hlavný protagonista, vtipná a svieža originalita, parádna hudba, nadupadná akcia, morálne posolstvo o rodinných hodnotách a podobné sračky... :-)). Rozumná stopáž, vysoké percento skutočne fungujúcich vtipov a všeobecne pozitívna atmosféra toho celého z toho robia jeden z najlepších animákov posledných rokov, v humornej rovine určite (na UP či Wall-E sa to ale nechytá, no to je celkom iná šáločka kávy). Deti sa v sále bavili rovnako dobre ako ich rodičia. A najväčšie prekvapenie? Ten slovenský dabing sa fakt vydaril! (90%)

L. A. - Přísně tajné (1997)

Pri hodnotení L.A. Confidential mám trochu ťažkú úlohu. Ide síce o dokonale napísanú, maximálne zamotanú, správne špinavú a odvážnu kriminálku s niekoľkými nezabudnuteľnými scénami a výborným hereckým obsadením (detektívne duo Crowe-Pearce aj so všetkou tou charakterovou odlišnosťou v danom žánri proste nemá konkurenciu a Spacey či Cromwell sú taktiež skvelí), ale ako celok ma to nijak neohúrilo a nebol to absolútny filmový zážitok, aký som po hodnoteniach väčšiny užívateľov čakal. Kim Basinger je navyše extrémne škaredá a nepresvedčivá, podľa mňa by bolo múdrejšie úplne vynechať ženský element z tejto rýdzo chlapskej záležitosti. Kvalitný počin, ale viac jednorázový ako by sa mohlo zdať. (80%)

Quantum of Solace (2008)

Nasratý, pomstychtivý hajzel a vrah, bez nemožných technických hračičiek a pretrepaného, nemiešaného martini, iba so svojou krutou pomstou a svojským štýlom. To je Daniel Craig, James Bond nového tisícročia a najlepší Bond všetkých čias. A Quantum of Solace je ďalším, dúfam, že nie posledným, jeho vynikajúcim dobrodružstvom. Je jasné, že v porovnaní s dômyselným a v každom ohľade dokonalým Casino Royale trpí istými neduhmi (menej výrazný záporák, nešikovne skĺbené staré krivdy z predchádzajúcej časti s novým príbehom), ale čo sa týka akcie a postáv, fakt nemám výhrad. Divoký strih, štýlový úvod a umelecký drajv Marca Forstera Bondovi padnú ako uliate. Jeho maniakálne postrihané a fajn ozvučené akčné scény a uveriteľné, sympatické postavy (na čele s neskutočným borcom Craigom a životom skúsenou "Your mother?" - "She likes to think so." M) mi do žíl vliali adrenalín a aj tej konšpiračnej špionáže som sa dostatočne nabažil. (75%)

40 let panic (2005)

Celkovo veľmi slabá a nenápaditá komédia, príliš sa spoliehajúca na svoj námet, sexuálne vtipy a vulgaritu, ktoré vo výsledku ani nie sú také vtipné. Finále, v ktorom silná romantika prevažuje všetok živočíšny humor, má byť jednoznačnou snahou zabaviť v štýle Kevina Smitha, no Apatowovi to zďaleka nejde tak hladko a výsledok je vlastne trochu trápny. V tomto názore ma utvrdzuje aj otravný Steve Carell. Je možné, že mi celkové vyznenie filmu uniklo, sledoval som to totiž v mizernom dabingu televízie Markíza, ale aj bez toho ide o sklamanie. (50%)

Red (2010)

Ellisovský komiks Robertom Schwentkeom povýšený na solídnu a sviežu dôchodcovskú jazdu, čo je kombinácia celkom paradoxná, ale ku podivu funguje skvele. Svižná réžia hláškovacej akčnej komédie v štýle starých willisoviek sa síce snaží ako sa len dá, no hlavnou devízou RED-u je bravúrne obsadenie a obstojný scenár. Šialený Malkovich, Rusák Cox, elegantná Mirren a sympaťák Willis aj so zvyškom sekundantov (Mary-Louise Parker si svoju rolu vychutnáva do posledného úškrnu) totiž vytvárajú čosi ako fungujúci a sympatický tím, ktorý je základom onoho žánra (a z tohtoročných u A-Teamu fungoval dokonale, kým nad Expendables som ohŕňal nosom). Nesnaží sa to o žiadne senilné žvásty, ale ľahkovážne a moderne, presne ako to mám rád, nakopáva prdel väčšine akčňákov z roku 2010. "Old man my ass!" (80%)

Princezna Mononoke (1997)

Ak aj neznalec či dokonca mierny odporca japonského anime ako som ja vyhlási, že ide o geniálne dielo, na Princeznej Mononoke fakt niečo bude. Veľkolepá, krvavá, atmosférická a sympatická fantasy, ktorá je pri každej jednej projekcii rovnakým pôžitkom. Miyazaki si väčšinou hollywoodskej animovanej tvorby vytrel riť. (95%)

Zack a Miri točí porno (2008)

Regulérna smithovka, a pritom omnoho odviazanejšia a zároveň i romantickejšia než Clerks II. Vo vlne nemeckých, amerických i všetkých ostatných debilných "komédii" zameraných na úchylný, sexistický humor a nadávky Kevin Smith s jeho Zack and Miri Make a Porno proste nemá konkurenciu. Smithove nové zameranie chápem, ide o snahu priblížiť sa mládeži, čo môžem jedine kvitovať, pretože vtipnosti to rozhodne neuberá, práve naopak, nezabudnuteľných scén je tam hodne. Srdcervúce vyznanie lásky (bez srandy!) uprostred tej najväčšej úchylnosti je potom už len dokonalým zakončením celej tej humornej i zvrátenej romance. A bodaj by nebolo, keď ústrednú dvojicu stvárňujú roztomilá Elizabeth Banks a (v tomto ojedinelom prípade) sympaťák Seth Rogen. Trochu mi ale vadilo, že po oslovi v Clerks som mal pocit akéhosi klišé. Je to iný príbeh, iné prostredie, iní herci a iné výborne stvárnené postavičky (Jason Mewes je zviera), ale myšlienka, tá sa opakuje. Čo je výčitka čisto subjektívna a počas projekcie mi ani nenapadlo sa v tom vŕtať. (80%)

Barbar Conan (1982)

Neuveriteľne zastaralý, nudný a na dnes i nechcene smiešny film. Arnieho "neherectvo" mám rád, hrdinskú fantasy priam zbožňujem, ale toto je teda priveľa (alebo svojim spôsob primálo?). Napriek tomu, že je tam hodne akcie, celý film pôsobí neuveriteľne naťahovaným a zdĺhavým dojmom. A scenár snímky je prehnane prostoduchý aj v rámci oddychovej heroic rúbačky. Možno je to tým, že nie som ovplyvnený davovou nostalgiou, ktorá prevláda u väčšiny staršej generácie, dokážem to pochopiť, ale mňa to teda ukrutne nebavilo. Tie 3* sú za vynikajúci epický soundtrack Basila Poledourisa. Inak nič. To si o Conanovi radšej niečo prečítam... (50%)

Benga v záloze (2010)

Do prvých desiatich minút nezastaviteľný záchvat smiechu (levy vs. tuniaky), do finále desať podobných a všade medzitým priškrtené chechtanie. To sú The Other Guys, komédia, pri ktorej som sa rehotal, ako už dávno nie. V tej neskutočnej náloži humoru a hlášok sa samozrejme blysnú aj trápnosti storočia, ale zakaždým pasujú ku celkovému vyzneniu snímky. Až pri The Other Guys som zistil, že zbožňujem Willa Ferrella a jeho humor je mi veľmi po chuti (a mal by som si od neho pozrieť veci, ktoré mi doteraz unikali). Mark Wahlberg mi navyše po dlhom čase vôbec neprekážal, a i keď je to trochu odvážne tvrdenie, dopĺňal dvojicu výborne a tá buddy-chémia fakt fungovala. Samozrejme v hyperbole, akú dokážu vytvoriť len Ferrel a McKay. Z réžie ani scenára som síce nebol posadený na zadok, ale množstvo fungujúcich vtipov, ktorými film hýri, je fakt ohromné. Možno by som venoval ešte trochu priestoru akčnej línii dvojice Jackson-The Rock, ktorí sa mi zdali celkom nevyužití, ale inak ide o fakt veľké prekvapenie. Fízli zo zálohy by ako akčňák síce nepochodili, no ono ferrellovské blbnutie ich povyšuje na inú úroveň a robí fakt jedinečnými. (85%)

Zodiac (2007)

Ďalšie detektívne dielo Davida Finchera, od Se7em sa však diametrálne odlišuje. Rovnaká je len kvalita spracovania, Fincher je proste režijný boh a jeho precízne, sústredené remeslo dokáže vyčarovať atmosféru a napätie aj v takmer trojhodinovom dokumentárnom filme, plnom faktov, dialógov a policajných výsluchov, postupov, dôkazov a omáčok. Nie je to fincherovsky depresívne, ale pocitu z výborne odvedenej roboty som sa nezbavil. Na Zodiaca sa mi pozeralo báječne a hltal som ho celú stopáž s rovnakým zaujatím. Je príjemné, že viac ako na vraha samotného a jeho "posolstvo" (tak ako pri Se7em) sa Zodiac sústreďuje na postavy vyšetrovateľov a ich životné drámy, ktoré počas desaťročia naťahovaného (a vo výsledku nikam nevedúceho) vyšetrovania prežili. Skvelé herecké výkony doslova všetkých zúčastnených to jedine potvrdzujú. A to Jakea Gyllenhaala inak neznášam. (90%)