• Krátkometrážní

Jonah Hex (2010)

V prvých ukážkach som to žral, prvé ohlasy ma pripravili na to najhoršie, no a prvá (zároveň i posledná) projekcia to najhoršie jedine potvrdila. Pre začiatok som uvažoval, čo na tomto filme vyzdvihnúť, ale aj ten jediný klad, ktorý mi napadá, je diskutabilný. Josh Brolin je borec, to dokázal už neraz, zbožňujem jeho hlas, jeho prejav a celkovo jeho herectvo, a do úlohy drsňáka, akým je Jonah Hex, sa proste hodí dokonale. Celkové vyznenie snímky mi však bráni veriť mu toho machra, alebo, boh chráň, sa s ním stotožniť. Film je žiaľ nevýslovná amatérina, ktorá nefunguje v žiadnom ohľade. Snahu natočiť klasický westernový komiks moderne a inovatívne pochopiť dokážem, ale je mi ľúto, že ostalo len pri snahe. A teraz zápory: ostré farbičky ničiace akúkoľvek westernovú výpravu, kostrbaté strihy (a zjavné pretáčky) zabraňujúce pochopiť motivácie hrdinov a sympatizovať s nimi, nezmyselné scenáristické faily beztak maximálne neoriginálneho príbehu, patetické hlášky, šibnuté úniky do akéhosi artového druhého sveta, nevhodné inštrumentálne podfarbenie, zbytočne prívetivý rating (niektoré scény by v R-ku parádne začvachtali) a herecky ogrcania hodná a vo filme zbytočná (i keď výzorovo... mňamky-mňamky) Megan Fox. Je mi ľúto jedine Johna Malkovicha, herec jeho statusu by sa podobným sračkám mal vyhnúť veľkým oblúkom. Niekde sa stala chyba, a neviem komu to dať za vinu, ale pre mňa je Jonah Hex asi najväčším sklamaním roka. (40%)

Machete (2010)

Z trailerov to zaváňalo vážnym prúserom, prvoplánovou brutalitou, mizernými hereckými výkonmi a niečo ako poriadny príbeh či atmosféru som od toho ani nečakal, aj napriek menám ako Rodriquez či Tarantino. A čo som za svoj skepticizmus dostal? Krvavý a maximálne zábavný pľuvanec do ksichtu. Machete ma fakt dostal a bol som nútený odhodiť všetky svoje predsudky. Je to totiž snáď najzábavnejšie béčko, aké som za posledné roky videl. A tej úmyselnej béčkovosti všetko podlieha - úplne všetci herci sú často zámerne (a fakt presvedčivo a zábavne) prehrávajúci, krvavé efekty sú šťavnaté, akčné scény kúštik neprehľadné, ale originálne a občas i vtipné. A príbeh vo svojej monštruóznej klišoidnosti tvorí dokonale jednoduchú kostru celého filmu. Mám jedinú výhradu, a to k finále, ktoré už fakt trochu prekročilo hranicu mojej znesiteľnosti. Ale pozor, ide o zásadne chlapskú záležitosť, s réžiou nostalgicky parodujúcou akciu 70. a 80. rokov, plnú drsných chlapov, kozatých slečien, patetických hlášok a vyrezaných čriev. No ja som sa, God damn it, pekelne dobre bavil! (80%)

Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994)

Romantik Richard Curtis (natočil Lásku nebeskú a napísal tie najlepšie romantické komédie, na ktoré si v tejto chvíli dokážem spomenúť) a Mike Newell (ktorého nenávidím za štvrtého Pottera) si spolu sadli za jeden stôl a výsledkom ich práce je jedna z najlepších britských komédii všetkých čias. Z veľkej väčšiny to záleží na dokonalom scenári, častokrát skutočne vtipnom, ale vo svojej podstate ohromne dojímavom a hlbokom, ako to už u Curtisa býva zvykom. A významnú úlohu na neodolateľnosti Štyroch svadieb a jedného pohrebu majú samozrejme herci. Partička rôznorodých charakterov dáva celému filmu sviežosť, vtip a dušu (počínajúc Grantom, cez Hannaha a MacDowellovú, až po Atkinsona). Verdikt: Newellovi čiastočne odpúšťam, je jasné, že dokáže natočiť aj vynikajúce filmy. Táto milovania hodná romantická perlička je toho dôkazom. (85%)

Čtyři lvi (2010)

"Is a Wookie a bear, Control?" Už bolo načase urobiť si srandu aj z tak vážnej a zbytočne nafúknutej bubliny islamského terorizmu. Štyri levy je ohromne čierna komédia a satira na neschopných teroristov a ich konfrontáciu s kapitalistickou spoločnosťou Anglicka, nabúšená obrovským množstvom vtipných a nezabudnuteľných hlášok a nekorektných gagov, ale pritom stále z nadhľadu poukazujúca na vážnosť a mrazivosť situácie (najmä tragikomickým záverom). Nemyslím si, že by šlo o výsmech Moslimov, skôr je to satira na ľudskú hlúposť a tá je vo svojej absurdnosti dokonalá. Tam, kde nevýrazná "festivalová" réžia neočarí, dopomáhajú skvelé herecké výkony neskutočne dementných teroristov. Britský humor zase raz ukázal, že vo svete nemá konkurenciu! (80%)

Česko Slovensko má talent (2010) (pořad)

Talenty máme v Česku i na Slovensku úžasné, tie nehodnotím ani v rámci Česko Slovensko má talent, ani v rámci konkurencie (sračková Talentmánia). JOJka sa síce nezachovala pekne, keď Markíze prebrala najdojnejšiu kravičku, ale v ich spracovaní má tá súťaž stále akú-takú dušu i grády. Zbavili sa "vyžitého kata" Haberu, arogantnej Banášovej a zobrali si iba to najlepšie - trefného Krausa. K nemu pridali inteligentnú a roztomilú Bílú a skutočného kata Slávika, zachovali klasické proporcie "...got talent" programov a vytreli si s megatrápnou Talentmániou riť. V rámci našej produkcie slušná televízna zábava. (60%)

Talentmania (2010) (pořad)

Talenty máme v Česku i na Slovensku úžasné, tie nehodnotím ani v rámci Talentmánie, ani v rámci konkurencie (Česko Slovensko má talent). To, čo hodnotím, je spracovanie. A kým zmysel a existenciu konkurenčného projektu chápem, zlátanina, ktorú vysiela Markíza nie je hodná ani deravého groša, pričom do nej dobytčí diváci lejú prachy každý jeden týždeň. Snaha vyťažiť peniaze už zo semifinálového hlasovania, debilná porota (Habera sa mi už zunoval, Adelka je fajn moderátorka, ale nikdy som nepochopil, prečo hodnotí talenty, who the hell is Alena Šeredová? a odkedy si Troška po svojich režijných "perlách" môže dovoliť hlasovať v talentovej súťaži?) a vypatlaný kokot Mareš mi nestoja ani za minútu strávenú pri TM. Totálna strela vedľa. (15%)

Hannibal (2001)

Mlčaniu jahniat to síce stále nesiaha ani po päty, no Červenému drakovi sa prinajmenšom vyrovnáva. Oproti druhému spomínanému filmu vidím problém v hereckom obsadení, lebo kým Red Dragon mal sympatickýh hrdinov, v Hannibalovi exceluje jedine Anthony Hopkins. Ten je ako vždy dokonalý a dívať sa na jeho herectvo je pre moje oči najväčším potešením. A Ridley Scott sa ako režisér opäť nezaprel, aj do zdanlivo veľmi komorného príbehu totiž zakomponoval svoju výpravnosť a (možno trochu preháňam) epickosť. Talianske kulisy a niektoré nezabudnuteľné zimomriavkové scény (mozog, prasce, "Tak čo, črevá von alebo nie?"... a niekoľko ďalších) robia z Hannibala temnejší a atmosférou Mlčaniu jahniat viac podobný film, než to dokázal Červený drak. (70%)

Saltová (2010)

Na Salt by som mohol nakydať mnoho hnoja. Skutočne, ten film má toľko slabých miest, že po polke som to už nestíhal ani počítať. Či sa to už týka dementného scenára, prekombinovaných a klišoidných zvratov, zúfalo predvídateľného záporáka, nereálnych "supermanských" akčných scén alebo totálne, ale totálne nepresvedčivého konšpiračného pozadia. Nemá to hlavu, ani pätu... Je tu však staré známe ALE. Zbožňujem Angelinu Jolie a jej namachrované akčné hrdinky, a som ochotný veriť a fandiť jej aj v absolútne bezduchom filme. A čo je podstatné, Salt je film natočený neskutočne svižne a pri tom dravom tempe som sa proste nestihol nudiť ani krátky okamžik. Tých 100 minút ubehne prekvapivo rýchlo a síce ide o film na jedno použitie, na konci je divák jednoducho zvedavý na pokračovanie. A ak z možného pokračovania vynechajú scenáristu Kurta Wimmera, budem ten film aj reálne očakávať. (60%)

Divočina (2006)

"Véééľmi dobré, aj organizačne... Ale kde tu máte záchod?" (65%)

Hitman (2007)

Z tajomnej drsnosti a coolovosti hernej predlohy si Agent 47 žiaľ nezobral ani štipku. V prvom rade to dávam za vinu Timothymu Olyphantovi, topornému a trápnemu až na hranici znesiteľnosti. Ako špeciálny vyholený zabijak totiž nemá ani kúsok charizmy a vôbec som mu to neveril. Za druhý veľký nedostatok snímky považujem poňatie hry a jej prerod do filmu. Je to efektné, výbuchov, súbojov a prestreliek je tam dosť, ale ako som už spomínal na začiatku, z temnej atmosféry "silent assassina" sa do filmu nevtesnalo ani trochu. V scenáristickej tuposti a režijnej chaotickosti by to navyše mohlo konkurovať najhorším akčným výplachom, ktoré sa za posledné roky natočili. Filmík však ubehne celkom rýchlo a vďaka brutalite, dravosti a Olge Kurylenko vám do žíl napumpuje trochu adrenalínu. Problém je, že okamžite po projekcii celý zážitok nenávratne vybledne. (50%)