• Krátkometrážní

Mary a Max (2009)

Nádherný príbeh o samote a depresii, ktoré dokáže vyliečiť iba priateľstvo. Možno... Nezávislý tvorca Adam Elliot natočil jednu z najlepších sociálnych drám, aké som kedy videl, a schováva ju za plastelínový animáčik takmer kongeniálnym spôsobom. Funguje v ňom vtip a paródia na spoločnosť, dojemná poetika, ktorá musí dojať každú živú bytosť i lahodný vizuál s veľmi jednoznačnou odtieňovou bipolárnosťou. Mary a Maxovi skutočne niet čo vyčítať. Je to veľmi silne emotívny a poriadne depresívny zážitok, korenený ľahkým čiernym humorom a výborným hlasovým doprovodom, v rozumnej stopáži a s výbornou hudbou. (95%)

Číslo 9 (2009)

Po príbehovej stránke neznesiteľný film, skutočne primitívny zlepenec klišé s priblblými dialógmi a nezaujímavými postavami, pri ktorých mi bolo úplne jedno či zdochnú... Nenašiel som v tom filme ani za mak emócii a vizuálna stránka je to jediné, čo snímok ako-tak zachraňuje. Ale pravdu povediac nie som tou animáciou nijak unesený. Boli rozhýbané omnoho zaujímavejšie animované figúrky a 9 zaujme jedine tak drsným postapokalyptickým svetom a jeho strojmi. Po celý čas som sa nezbavil pocitu, že pozerám na lacný "kraťas", ktorý niekto neúmerne predĺžil. 9 je slabý zážitok a veľké sklamanie. Viackrát to vidieť nepotrebujem. (40%)

Valkýra (2008)

Jeden z najnapínavejších dokumentárnych filmov, aké som kedy videl. Pretože Valkýru možno nazvať aj dokumentom, síce s výbornou gradáciou a vnútorným napätím, zaujímavým a bez výnimky perfektne hrajúcim obsadením, ale i poctivo sa držiacim historických reálií. Singer ako režisér opäť len potvrdil svoje kvality a precízne "ukočíroval" film do zdarného konca. Dokonca i scenáru sa dá vytknúť máločo, možno nevyužitosť niektorých postáv. Inak ale Valkýra pôsobí dojmom dokonale chladnej a silnou atmosférou pôsobiacej drámy, ktorej finále bolo nevyhnutné, ale predsa som ho očakával stŕpnutý a držiaci palce tým sympatickým postavičkám v nacistických uniformách. (90%)

Jennifer's Body - Bacha, kouše! (2009)

Občas som mal pocit, že je to paródia. Jednak na typické teen-vyvražďovacie horory, jednak paródia Megan Fox na samú seba... Je krásna, to áno, a hodí sa do úlohy Jennifer ako nikto iný, ale už by to setsakramentsky krásne stvorenie mohlo ukázať aj nejaké herecké umenie (alebo nejaké iné umenie, ale v každom prípade niečo nové, lebo už nudí...). Dokonca by som povedal, že Needy v podaní Amandy Seyfried ma zaujala viac. Inak to však nie je taká mizéria ako by sa mohlo zdať. Dialógy znesiteľné a scenár síce otrepaný, ale vo svojej jednoduchosti k filmu pasoval dokonale. Navyše je to horor, ktorý šetrí brutalitou, čo môžem jedine pochváliť. Ak by to ešte malo nejakú fajnú hutnú atmosféru, neváhal by som s hodnotením ísť vyššie. Takto je to miernulinký nadpriemer. (55%)

Bruno (2009)

Ak som Borata vďaka svojej absurdnosti označil za geniálneho, Brüna by som tým pádom mal považovať za božského, nie? Nemal. Toto už bolo veľa aj na mňa. Síce je to o tom istom - kontroverzná hviezda sa snaží urobiť veľkú kariéru v Amerike a nakoniec zistí, že to nie je nič pre neho a usadí sa), no tu si už Cohen uvoľnil opasok trochu viac... Nič však nezaručuje, že znásobená debilita a perverznosť to urobia ešte vtipnejším. Lebo neurobia. Ale ten zlepenec škandalóznych trápností stále dokáže privodiť pár záchvatov smiechu. Cohen je muž mnohých tvárí, ale ak si tento Dove of Peace (inak super song) nedá pozor, jeho najbližší film bude totálna sračka, nad ktorou budú hlavou krútiť aj najväčší úchyli. Zatiaľ to bolo viac-menej znesiteľné... (50%)

G. I. Joe (2009)

Bezkonkurenčne najmohutnejší blockbuster roku 2009. A všetci, ktorí tvrdia, že je to bezduchý primitivizmus nech... sa na to nedívajú. Pravdepodobne to nie je ich šálka kávy, aj keď ich tvrdenie nemusí byť ďaleko od pravdy. Je to totiž bravúrny akčný film, ale nič viac než to - len akcia, akcia, akcia. No nie stereotypná, ale moderná, drsná, sci-fi, pomerne nápaditá a hlavne - digitálna. :-) No i hraná časť je výborná, G.I.Joe má totiž super casting zahŕňajúci množstvo charakterových postáv - krásne slečny, charizmatických vojačikov, hláškujúcich negrov, tajomných ninjov a bu-bu-bu záporákov, a osobné línie niektorých postáv sú na tento typ filmu až priveľmi zaujímavé. Áno, príbeh je prostučký (a v inom filme by som celý scenár onálepkoval ako "sračku") a mieša množstvo klasických klišé motívov, ale v The Rise of Cobra som sa tým zaoberať rozhodne nestihol. Táto testosterónom nabitá, ale zároveň na nič sa nehrajúca letná pecka, ktorej pri tom vizuále a nadhľade chýba fakt len o čosi namakanejší príbeh (ale priznajme si to: kde by sa tam zmestil?) poteší dúfam dostatok divákov a zarobí si na seba, bola by totiž škoda nepokračovať... (85%)

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Po úžasnej päťke som dúfal, že je Harry Potter znovu v správnych rukách. A po ukrutne slabom (na pomery HP série) Ohnivom pohári si moja divácka dušička našla silnú oporu práve v Yatesovi. A toho vlastne z ničoho neviním ani teraz. Polovičný princ je slušne zrežírovaná a silno atmosférická vec, no asi prvýkrát mám výraznú výhradu voči scenáru - toto s knihou veľa spoločného nemalo! Tak mizerne zadaptovanú knihu som dávno nevidel. Skoro celý film sa klábosí o zbytočnostiach a koniec Polovičného princa, ktorého považujem za najsilnejšiu časť v knižnej sérii, je vo filme tak odfláknutý, až to bolí. Yates síce opäť boduje, ale ako sa ten chudák má predviesť, keď mu bol predhodený tak mizerný scenár? Premrhaná príležitosť, za ktorú by si scenárista Kloves zaslúžil guľku do hlavy. Inak však vôbec nie zlý divácky zážitok. (70%)

Vzhůru do oblak (2009)

Toto je čosi neopísateľne nádherné... A pritom ku šťastiu stačí tak málo. Po každom pixarovskom animáku si poviem, že nič lepšie už nenatočia, ale zakaždým ma dokážu z tohto omylu vytrhnúť. Ak si niektorý z animákov zaslúži titul "Dokonalý", tak je to práve UP. Ťažko sa hľadajú slová, ktoré by vystihli môj zážitok z tejto geniálnej veci, na um mi prichádzajú iba superlatívy. Zhrniem to teda do jednej vety: Najlepší animovaný film všetkých dôb s geniálnymi postavami, príbehom, animáciou i hudbou, ktorý dokáže rozosmiať rovnako spoľahlivo ako rozplakať. PS: Dospelý divák ho ocení omnoho viac než dieťa. (100%)

Barva kouzel (2008) (TV film)

Čitateľov Plochozeme (či snáď Zemeplochy) to nepochybne poteší, divákov ľahkej fantasy tiež, no nič náročnejšie sa od toho čakať nedá. Je to z lacnej televíznej produkcie a triky sú tomu primerané. Z hereckého šatníka vytiahli pár obnosenejších kúskov (ako Irons, Curry či Cosmo) a dali si "ušiť" i lacné novinky, no na ten rozpočet to rozhodne poteší. Je to dostatočne výpravné, v rámci žánru nudí len málo a sleduje sa to vcelku príjemne. (70%)

Šakal (1997)

Priemerný akčný film z tuctovej americkej tvorby. Mohol byť omnoho zaujímavejší, nebyť dvoch-troch vecí, ktoré mu na príťažlivosti dosť uberajú. Jednak je Richard "romantický-nezaujímavý-smiešne trápny drsňák" Gere veľmi zlá voľba do hlavnej úlohy. Jednak budí celý film akýsi dojem "lacnosti", akcia natočená totálne rutinne. Veľkým plusom je vždy výborný Bruce Willis. Ako záporák síce netradičný, ale rozhodne som mu fandil oveľa viac, než policajtom. (50%)