Policajt v Beverly Hills (1984)

Klasika osmdesátých let. Jednoduchý příběh o poldovi, který jde pomstít kamarádovu smrt, je přímo nabalený směsí vtipů i akčních scén. Eddie Murphy ve filmu září, jeho ze všeho se vykecající policajt je k sežrání, a Judge Reinhold v roli nervozního poldy se taky nezapře. Nezapomenu hlášku: "Ruce vzhůru!" "Ještě jednou zařveš a zastřelím tě sám!" (edit tak už jsem to konečně viděl v origi) - Police! You do that again and I shoot you myself!. Skvěle natočená akční komedie, která se nebere vážně, logicky skřípe (viz chlápci se samopaly, kteří se během kropení netrefí ani jednou a Axel jednou přesnou ranou je zkosí) a občas se najde i technická chyba (např. axel dvakrát praští stejně chlapa, který přesně stejně odpadne, Victor Maitland střílí z dvou různých zbraní ve stejné scéně), ale film šlape geniálně a člověk se prostě baví. Měl bych k tomu jen dvě poznámky: Všiml jsem mnoha homosexuálních narážek, zvláště v originální verzi, (nejen Ramon a banánová scéna, ale i další) nic proti tomu více méně nemám, jen přemýšlím, proč byly zakomponovány, jestli film na to chtěl v ještě poměrně úzkoprsých 80-tých letech upozornit, protože všechny postavy této orientace jsou ve filmu kladné, nevím, možná tím chtěli něco říct. Druhá věc, která mne zaujala, byla, že kromě závěrečné scény přestřelky ve filmu téměř neteče krev, i záporáci mají trochu úctu před lidským životem - protože ve scéně ve strip baru/ahoj Phile, by určitě Foley dostal jednu do ksichtu a i to, že ho na začátku ušetřili, mělo něco do sebe. Inu 80. léta... Jinak je to skvělý film, kecací scény, které prý byly často doimprovizovány, Murphyho praštěný smích, nadhled, skvělé nápady, tempo, to vše z toho dělá klasiku.

Komando (1985)

Nijak úžasná akčňárna s namakaným Arnoldem a spoustou logických chyb a nedomyšlených prvků. Od začátku je vlastně jasné, jak celý film dopadne a kýčů a klišé je tu plno, což je ale vlastně pro tento žánr typické.

Beethoven (1992)

Ještě jakž takž slušná rodinná zábava, byť celý film je odhadnutelný a jeho popis by se vešel do dvou vět

Muži v černém (1997)

Oddychovka, která nenadchne ani nezklame a má dobré vizuální triky. Lepší průměr.

Nebezpečná rychlost (1994)

Celkem originální thriller o jednom obyčejném autobuse, do kterého jeden obyčejný psychopat dá obyčejnou bombu, která vybuchne, pokud se rychlost sníží pod 50 mil za hodinu. Reeves, Hopper a Bullocková hrají průměrně, scénář až na pár inteligentních vsuvek je také průměrný, takže dávám průměrné hodnocení.

Číslo 5 žije (1986)

Celkem pohodová komedie s půvabnou Ally Sheedy a roztomilým Číslem 5

Signum laudis (1980)

Docela dobrý film, z kterého ale kouká komunistická propaganda o statečném vojáku (proletáři?) Hoferikovi, kterého zradí velitelé a nechájí ho popravit a sami se vzdají místo aby riskovali život a zkusili se dostat s JEHO vedením do bezpečí.

Ďáblův advokát (1997)

Působivý thriller, kde nic není, jak se zdá. Al Pacino hraje Ďábla/Satana skvěle a Reeves mu celkem obratně sekunduje. Celý film má dobrý příběh, slušné dialogy a již zmiňované herecké výkony. K pěti hvězdám však přecejen něco chybí, ale asi to je můj ateistický pohled na věc a odpor k peklu a pekelnosti :-) PS: Jen mě zaráží, proč je v popisu filmu napsán celý jeho děj skoro až do konce..

Poslední vlak z Gun Hillu (1959)

Lehce nadprůměrný western s Kirkem Douglasem v roli pomstichtivého šerifa Matta Morgana, který se postaví dávnému příteli Craigu Beldenovi (Anthony Quinn) poté, co jeho syn spolu s kumpány znásilní Mattovu ženu. Douglas má sice jisté charisma, ale děj trochu pokulhává a přiznám se, že jsem se místy (včetně závěru) dost nudil. 6/10

E.T. - Mimozemšťan (1982)

Legendární rodinný sci-fi s malou Drew Barrymore. Před pár lety bych dal ještě možná pět hvězdiček, ale už jsem z té naivity vyrostl, takže mé hodnocení je o jednu nižší. Děti by si ovšem měly o tu jednu hvězdičku přidat a zapsat si do deníčku, že tuhle podívanou prostě musí shlédnout.