Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Lepší než první dva díly od Columbuse, ale na plný počet bodů to stále nestačí. Děj je také výrazně komplikovanější, což je dobře, ovšem místy to celé ztrácí na dynamičnosti a dostaví se i pocit nudy. Naštěstí Cuarón v poslední půlhodince přidá několik zábavných vložek (útok vlkodlaka). Herecké výkony nejsou špatné, nejvíce se mi líbila Emma Watson, ovšem ani Daniel Radcliffe nebyl nejhorší, určitě lepší než v předchozích dílech. Rupert Grint bohužel nedostal tolik prostoru, takže tolik nevynikne. Z ostatních vyzvdvihám jen Gary Oldmana a Emmu Thompson, kteří na malém prostoru dokázali, že patří mezi skvělé herce. Mimochodem, nechápu, proč, když ten přesýpač času mohla používat malá holka, se Voldemort (příp. někdo jiný) nevrátil v čase a nezabil Harryho. Žeby chyba v knize, paní Rowlingová? Btw, hezké závěrečné titulky :-)

Zkrocená hora (2005)

Nemůžu si pomoct, ale je to další z filmů, od kterých jsem dost očekával a který mě, jako většina dalších takových, zklamal. Ze začátku jsem se pořádně nudil a neprobrala mě ani ta překvapivá soulož (nejsem gay), dál to sice už bylo lepší, ale pořád žádný zázrak. Výkony obou hlavních představitelů nejsou nic moc: Ledger je strašný brblal a není mu vůbec rozumět a myslím, že něco takového se pro hlavní postavu oskarového filmu vůbec nehodí, Gyllenhaal je lepší, ale ten jeho knírek byl k smíchu... Naopak skvělá byla Michelle Williams a, kdyby dostala víc prostoru, jistě by za svůj výkon dostala i toho oskara. Záběry přírody i hudba hraničily s kýčem a nic tomu nepomohl ani docela dobrý závěr. Pokud chcete vidět dobrý film o homosexuálech podívejte se třeba na Vojákovu dívku, ta je lepší a zajímavější.

Šifra mistra Leonarda (2006)

průměrná honička s jakž takž překvapivým závěrem. Přiznám se, že se mi film líbil víc než kniha, což většinou bývá naopak. Kouká z toho všeho jen komerce, ale přecejen to není úplně špatný film

Pearl Harbor (2001)

Klišé, kýč, americký nacionalismus, americký nacionalismus, americký nacionalismus, mizerné herecké výkony, chyby v scénáři. Jiná slova mě nenapadají! Za efekty přidávám druhou hvězdičku, ale i tak tomu filmu dávám moc.

Policajt v Beverly Hills II (1987)

Dvojka se mi líbila víc než jednička. Je tu víc akce i vtipu, Eddie Murphy si roli evidentně užil a film narozdíl od trojky spolu s Judgem Reinholdem utáhli do povedeného konce.

Návrat do Cold Mountain (2003)

Přiznám se, že tenhle film mě trochu zklamal. Viděl jsem ho až poté, co jsem si přečetl místní recenze a očekával jsem tedy hodně. Po válečnoromantickém začátku se film přenese do dvoulineárního vyprávění plném scének se známými herci (P.H.Hoffman, Portmanová), což mu ale trochu ubírá na kouzlu. Jistě, třeba scéna s opuštěnou matkou Sárou (Portmanová) je působivá, nicméně těch vedlejších postav je tu až příliš mnoho a příběh místy začíná být rozkouskovaný a méně "věrohodný". Z hlavních postav se mi nejvíce líbila Nicole Kidman, jejíž ztvárnění naivní a zamilované ženy, čekající na svého milého byla hodna nominace na Oskara, kterou, pro mě nepochopitelně, nedostala. Jude Law předvádí taky celkem slušný výkon, zvláště ze začátku během války. Renée Zellwegerová mě naopak spíše zklamala. Na začátku opravdu přehrává a zbytečně na sebe upozorňuje (to už tady někdo psal), ale později se naště stí zlepšuje, takže i ten její příšerný přízvuk je snesitelný.přesto nechápu, jak za tohle mohla dostat Oskara, ale asi tomu nerozumím... Brendan Gleeson si tentokrát vystřihl vyjímečně kladnou roli a v ní docela i obstál, i když nechápu logiku, díky níž (spoiler) přežil zraněný celou noc aniž by promrzl. Na závěr: Cold Mountain je hezký film o večném tématu, že láska vše vydrží (byť ten konec není zrovna šťastný), ale něco mi tu chybělo. Herecké výkony jsou slušné, hudba i kamera působivé, ale třeba válka není zachycena až tak věrohodně, jak bych si přál a místy ta přemíra lásky zamilované dvojce přechází do kýče (asi nikdo by neputoval takhle daleko:-). To je ale jen pár záporů z mé strany, film má mnohem více kladných stránek, takže: ****

Policajt ze školky (1990)

Schwarzenegger není ve své kůži. Moc se tu nezasmějete a akční scénu tu extra taky nejsou, takže jen **

Agent WC 40 (1996)

To je tedy ptákovina! Bohužel jsem se narozdíl od bláznivých střel moc nezasmál..

Batman začíná (2005)

Asi nejlepší ze všech Batmanů (dokonce i Burtonových). Náš Batman je tu pořádně temný a realistický a to mu spolu s výkonem Christiana Galea jen dodává na charizma. Ve filmu je plno hvězd a je to jen vidět, co je ale hlavní, je překvapivě velmi uvěřitelné psychologické vykreslení netopýřího hrdiny, které až zavání nádechem regulérní krimi a ne komiksárny. Po opakovaném zhlédnutí celé trilogie jsem nabyl dojmu, že následující dva díly bohužel už tak psychologicky uvěřitelné nejsou, protože se vydávají (částečně vynuceně) jiným směrem (bohužel). Právě ona věrohodnost "chlápka, co na sebe hodí masku přerostlého netopýra" pro mne činí z prvního dílu nejlepší díl trilogie!

Čelisti (1975)

Klasický akční horor od Stevena Spielberga, kterému dodává na dramatičnosti skvělá kamera a střih (víc toho není vidět než je) a samozřejmě je tu také legendární hudba a chytlavá hlavní melodie.