Láska všemi deseti (2012)

Zamiloval jsem se do osobnosti Rose Pamphyl. Pokud hledáte film, ve kterém je zajímavým způsobem natočena bytostná lidská individualita, tak tady ji můžeme hltat právě z impulzivních záchvatů Rose Pamphyl. Zajímavou psychologickou příběhovou linkou běžící pod úžasnými explozemi absurdních i romantických i humorných situací vytváří podivnou disharmonickou plejádu, která mě moc bavila :)

Velký Gatsby (2013)

Myslím si, že toto nebude nikdy hollywoodský trhák. Zaujalo mě zde pár věci. Gatsbyho znám pouze z povinné četby, kterou jsem nečetl, takže film byl pro mě, co se týče myšlenky díla premiérou, což může být nevýhodou při posuzování filmu. Na začátek bych chtěl říct, že triky a efekty byli nákladné a přeplácané, a to i přes skutečnost, že autor chtěl ztvárnit přeplácanost a povrchní efektivitu. Došli mi to v 10 minutách a byl jsem otráven tím, že mi je každou další sekvencí připomínáno - a nezapomněl jsi na to, že chceme znázornit, jak luxus může být povrchní? Teď ale k tomu, co se mi líbilo. Gatsby je nenápadný člověk s vlastními úmysly a vlastním světem fantazie, ve kterém je ostatním trošku strašidelně. Udělal ale ten experiment, že se svými plány a sny seznámil pana ťunťu troubu z Pravidel Moštárny, který je vždy rád plochým vypravěčem a pozorovatelem bez role (dokonce i když hraje spider-mana). Gatsby má ale velký dar - na základě své velké schopnosti doufat dokáže s sebou strhnout potřebné lidi, aby mu v realizaci pomohli. Získá si jejich pomocné ruce a velmi charismatickým a přesto křehkým způsobem učiní pokus probudit minulost a změnit ji. Pokud se dokážeme dotknout jeho zoufalství, sebeovládání, grandiózního charisma a křehkého pocitu méněcennosti, je to film, který mi dílo Scotta Fitzgeralda pomohl proniknout.

Železná lady (2011)

Opravdu mě nadchla... Na její omluvu - je těžké mírnit své přesvědčení, když jde proti všem. Jsou lidé, kteří jsou povoláni k tomu, aby viděli věci a mluvili o nich. Jsou lidé, kteří dostali do vínku odvahu bojovat třeba i proti vlastním, když je nedokáží pochopit. Jsou lidé, kteří zde jsou, aby byli vykřičníky a končili větu. Je třeba nesmírné vnitřní integrity, protože tito lidé jsou osamělí...Obraz Margaret Thatcherové byl velmi detailní a umožnil mi, abych mu uvěřil. Dobrý portrét...

Kříž cti (2012)

Velmi dobrý film s excelujícími herci. Opravdu doporučuji. Nejde o nějakou záhadu či složitost. Přiběh je jednoduchý, ale je mistrně proveden, takže dosahuje mimořádné kvality.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Byla to pohádka! Peter Jackson hodil celý přeplněný sál do světa, ze kterého vzešly už 3 díly Pána prstenů a díky Tolkienově bohaté Středozemi mohl Jackson nastudovat další příběh - Hobita. Navíc po původní skepsi jsem nyní oblažen představou další triologie. Město pod Horou odpovídá ohromujícímu kolosálnímu zážitku, který zahřmí v kině a přehodí mysl každého člověka z všedních pesimistických myšlenek do světa ideálů. Každý najednou chápe pohnutky 13 trpaslíků jdoucích za záchranu hory Erebor. Celý film je natočen ve 3D, což podle mého není příliš velké terno, ale pár momentů tam bylo vážně dobrých - nejvíce bych vyzdvihl ten, kdy ve skřetím městě proběhne velkou rychlostí kamera po jednom z můstků. Bojové scény jsou velmi nápadité vtipně a dovedně korespondují s celou domácí a pohádkovou atmosférou. Dalším skvělým prvkem je "důsledná" rozmanitost, která je Hobitovi typická - elfové mluví elfsky, trpaslíci pokřikují své trpasličí výrazy, dokonce skřeti mají svůj vlastní jazyk. Můžeme si být jisti, že s Hobitem se mnohem více, než v Pánovi prstenů dostaneme do kulturních hlubin a řádů Středozemě. Detailní zpracování a vytvoření jedinečné komplexní atmosféry dělá z Hobita jeden z nejlepších filmů a jediné co mohu vyjádřit je vděk, že žijeme ve věku Petera Jacksona a J.R.R. Tolkiena - Hobit nemá slabé místo.

Skyfall (2012)

Skyfall provází společný jmenovat stáří a je plný narážek na něj. Mám rád nového charismatického Bonda - mám vůbec Daniela Craiga stále raději - stává se pomalu akčním hrdinou číslo 1. Skyfall je výbornou ukázkou umění skloubit chytrou akci a příběh, který je hrou časových rovin minulosti a současnosti. Určitě chci ocenit nesmírný výkon Javier Bardema, kterého obdivuji už z krimi-thrilleru "Tahle země není pro starý" - skvělý záporný hrdina. Další věc, co chci vyzdvihnout z běžnosti, kde žije, je typický britský humor a vůbec styl komunikace. Když vidí probíhajícího Bonda, usedlí Londýňané jenom poznamenají: "Asi pospíchá domů". Zkrátka i poslední scéna nemá chybu: staronové Bondcar, vrtulník, spousta výbuchů a samozřejmě světlice vypálená k osvětlení ledové plochy zespodu je pouze další z mých asociací, které budou provázet mé obsahy vyvolané při slově Skyfall! Done!

Je třeba zabít Sekala (1998)

Nejlepší český film...to je slyšet od mnoha lidí, jejichž názoru si vážím. Možná si jenom píchnu, že v něm hlavní role hrají dva Poláci. Nicméně scénář je český a nemůže tomu být jinak. České prostředí za protektorátu dává základ příběhu dobra a zla. Jak říká kněz (Bartoška jej ztvárnil poměrně uvěřitelně) "...zlo nestvořil Bůh, to udělali lidé..." A dobře tak vystihuje celou poměrně těžkou a vážnou dynamiku vztahů ve vesnici. Je třeba zabít Sekala zajišťuje kvalitní zážitek ze souboje dobra a zla. "...Tož to je svět, ve kterém žijeme..." a je to kvůli tomu, že: "...místo Boha máme dřevo..."

Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Svérázná námořnická historka prodchnutá krásnou hudbou, čirým anglickým humorem a vůní oceánu. Příběh na mě opravdu působil silně, ale bylo jasné, že jej musel vytvořit optimista, hledající jakýsi pocit rovnováhy radosti a smutku a to i za podmínek války, které jsou kruté a náhlé, že na dlouhé myšlení není čas a člověk se projeví ve svých navyklostech a své přirozenosti. Moc rád jsem viděl v hlavní roli Russella Crowe a ev vedlejších rolích tolik dobrých herců a mužů posádky :) PS.: Připomnělo mi to moje období námořních románů, což například hollywoodští Piráti z Karibiku nedokázali...

Temný rytíř povstal (2012)

Velmi dobře vybraný název - Dark Knight rises! Poslední Nolanův Batmanovský příběh je opravdu velmi dynamickou podívanou, která vás dokonce několikrát zastrčí hlouběji do křesla před plátnem. Film má mnoho předností, které se objevovali už u jeho předchůdců. Co je podle mě dovedené do dokonalosti je však záporák. Povstává podobně jako Joker skrytě a teprve ve třetině filmu odhaluje své pravé ambice, které sice byly jasné od začátku, ale stejně jsem byl ohromen stylem, jakým se vyhoupl do nejvyšší pozice. Tom Hardy je na tuto roli jako stvořený a dokonale vystihuje slovaBruce Waynal: "You are pure evil!". Je silný, je brutální a je velmi agresivní, řekl bych velmi nakažlivým způsobem, protože do určité chvíle je naprosto sebejistě nepřemožitelný. Poněkud jsem se pozastavil nad vyvrcholením, kdy se nejvyšší zlodušské místo opět mění a trochu v rozpacích jsem pozoroval tu nepříjemnou ženu, jak dosedá do pozice vládkyně...(překombinované?) Nicméně vše nakonec vrcholí dokonale naprostým obětováním a tím také nejsilnějším způsobem, jakým lze film zakončit. Byl jsem navýsost spokojený, jak by řekl dobrotivý Alfréd.

Svět podle Prota (2001)

Začíná to oloupením postarší ženy na letišti, které podá ruku muž v černých brýlích, který je po policejním výslechu odvezen na psychiatrii, protože tvrdí, že je mimozemšťan pocházející z planety K-PAX. V ústavu se však ukáže, že jeho argumenty, znalosti a vůbec veškeré chování je tak trošku úžasně mimozemské a divák i hlavní psychiatr se ocitají na půdě, kdy mohou buď nezodpovědně stanovit diagnózu, nebo mu naslouchat a jeho výpovědi si ověřit. Toto drama se opravdu rozvíjí velmi sugestivně a já jsem byl vtažen do tohoto mysteriózního díla.