Identita (2003)

Tak si to odškrtáme. Má Identita co nabídnout v žánru thriller/horor? Nepochybně! (já osobně zvolil v kině, místo zavírání očí, sklonění zraku na sedadlo přede mnou) A co příběh, má nějaký vůbec? Ano, a ne ledajaký! Sice se v té spoustě zvratů objevilo pár přebývajících součástek, které mírně nezapadají do té jinak velice originální scénáristické mašiny, ale všechna čest. "Objasňující" finále mohlo být lepší. Bez dobrých herců by to nešlo a pár jich není zrovna nejznámějších. Jak si vedli? Cusack a Liotta vynikající, ostatní o nic horší (Busey mohl dostat větší prostor). Celkově shrnuto - téměř bez námitek, chtělo by to jen více logické preciznosti a místy se naopak držet jednoduchosti, je v ní někdy opravdu síla.

Jsem agent (2002)

Málokdy se dá už jen podle ukázek úplně poznat, co bude celý film zač. V prvním momentu jsem poznamenal stručně "To bude kravina", po finálním shlédnutí jsem použil vulgárnějšího výrazu. Dalo se koukat jen na F. Janssen a trochu na hraní O. Wilsona, ale jinak velká bída (Eddie is dead). A hlavně se I Spy nemotorně a nešťastně pohyboval na hranici žánrů, kdy nepoznáte, jestli je něco myšleno jako parodie špionství a akčnosti Bondovek, nebo čistě vážně. A pojem "akční komedie" bych nepoužil z důvodu nedostatku toho nejdůležitějšího - akčna a komedie.

Kokain (2001)

Kdo chtěl víc, nemá nic. Tak by se dala charakterizovat až politování hodná chamtivost drogového kinga G. Junga. Depp ho nemohl zahrát lépe, protože málokdo by asi soucítil s někým, kdo obchoduje s tvrdými drogami a doplatí na to. Poslední scény s dcerkou nebyly sice nutné, ale vynechány být nemohly kvůli dokreslení skutečnému příběhu.

Planeta opic (2001)

Burtone, ty vrahu, tys mi zabil jednu z nejoblíbenějších sci-fi mého dětství. Máš štěstí, že jsi občas zastavil krvácení, i když ne úplně. Nemohls přece počítat, že se někdo bude dívat na remake bomby s vyplým zvukem, protože z výtvarné stránky by to bylo na jedničku (nádherné masky a opičí město). Jako další náplast by se dala považovat lidi obhajující opka H. B. Carterová. Smrtelným zraněním byl ale příliš pozměněný a příšerně nudný příběh, který působil místy až ironicky. Co jsem ale na původní verzi miloval byl šokující konec. O tom tvém se nebudu raději vyjadřovat, v zájmu cenzury.

Mr. Deeds - Náhodný milionář (2002)

Jak se ze skromného burana stal boháč - to tu skutečně ještě nebylo. A i kdybych měl opomenout námět, tak mě praští do očí všechna ta trapnost, pochybné herecké výkony (až na pány Buscemi a Turturro) a celkový "humor" bych označil slušně řečeno za jednoduchý a slabý. Nejsem suchar a snažím se být tolerantní, dokonce jsem se i jednou pořádně zasmál (evakuace koček), ale mnohdy to přesahovalo do tradiční negramotné americké směšnosti. A nechutně naivní a komediálně vyčerpaný konec tomu jen nasadil korunu.

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Při nejmenším originalní snímek, který si mě získal už jen (téměř) vždy učesaným a hlavně kvalitně napomadovaným Clooneym, kterému role "vůdce" uprchlíků z vězení sedla, a mým oblíbeným obdobím Thompsonů - amerických 30.let. Další silnou stránkou je bezesporu samotný příběh se spoustou zvratů a "up and down" situací (aneb klasické loserství podobné tomu z Lebowského). Nebýt některých nudnějších míst, tak... ne, takhle je to akorát, přece jenom se to s předešlými filmy Coenů nedá srovnávat, laťku nasadili hodně vysoko.

Černý rytíř (2001)

Jsem rád, že jsem si od Černého rytíře nic nesliboval, protože bych byl hodně zklamaný. Smál (usmíval) jsem se zřídka, Lawrence není bohužel zrovna "brother", co by rozesmíval jen gesty a bylo tam hodně pasáží (které bych označil spíš za trapné) pro otrlé milovníky komedií. Jisté nápady byly sice dobré (například novodobé tančení za pomoci středověké hudby nebo odpal mečem ála Tiger Woods), ale nic geniálního to také nebylo. Škoda.

Road Trip (2000)

Možná se v mém hodnocení přemnožily pěticípé, ale malé přecenění snad neuškodí. Pravda, teenage komedie nemají zrovna nejlepší pověst, avšak Road Trip se vyhnul mnoha jejich nešvarům. Například má něco, co se dá považovat jako děj, wow! (možná také díky vyprávění zoo-úchylného průvodce po univerzitě) Další plusovky by mohli být herci (Scott může hrát v jakkoli špatném filmu, ale mě prostě nezklame) a více vkusných humorných scén než těch...typicky amerických. Kdybych mohl ubrat půlku hvězdy, udělám to, a bylo by to akorát.

Proroctví z temnot (2002)

Jak bylo řečeno ve filmu, proroctví skrze nadpřirozené bytosti jsou ve světové historii běžné. Ať je na tom cokoliv ošemetného, nedá se to zcela vyloučit. A Pellington to natočil (podle pravdivého příběhu) téměř nejlépe, jak mohl. Fantastický střih, konečně vyhovující (naposled jen v Šakalovi a Chicagu) R. Gere, výborně natočená scéna na mostě, telefonáty I. Colda, celková atmosféra a již zmiňovaný tajemný námět.

Vřískot 3 (2000)

První dva díly jsem s trochou tolerance překousnul, ale ve třetím jsem už tolik trapnosti, otřepanosti a nudy neustál. Naprosto chápu, proč bylo nutné natočit Scary Movie, protože do nedávna se člověk měl ještě u hororu bát a u komedie smát. Co mám dělat u Vřískotu 3 mi uniká. Žasnout nad směšností a obdivovat, co se dá vymačkat z dávno vyschlého "příběhu", nebo rovnou zvracet? Tohle mají být pokusy o parodii?? Zachraňovala to jedině Courteney.