Inferno (2016)

Inferno sa mi páčilo viac než Angels and Demons. Knihu som čítal už dávnejšie a až na ten záver bol film spravený veľmi vierohodne svojej predlohe. Aspoň tie podstatné veci, čo si pamätám, tam všetky boli a vydarili sa. Možno som čakal viacej priestoru v Benátkach a menej silenej akcie v Istanbule. Tam sa to všetko trochu pokazilo. V globále som ale so spracovaním predlohy celkom spokojný.

Blade Runner (1982)

Rozporuplné pocity mám z tohto sci-fi a pozrel som si ho vlastne len z donútenia pred tým, než pôjdem na pokračovanie. Pokojne ale myslím, že mi to pokračovanie bude stačiť. Dúfam. Tu mi chýbala pútavosť, akcia, logika v deji, či herecké výkony. Psychadelická atmosféra ma za srdce nechytila a celé sa to vlieklo ako špageta z nosa. Radšej nie.

Kimi no na wa. (2016)

Prvú možno pol hodinku som nerozumel, prečo je okolo tohoto filmu taký rozruch. Áno, zaujímavý nápad vtipnej japonskej kreslenej romantickej komédie. Ale až tak? No postupne vysvitlo, že snímok je precízne prepracovaný do detailov a emotívne som ho prežíval až do konca. Povedal by som, že aj po ňom. Krásny film.

Kameňák 4 (2013) odpad!

Prebehol som si svoje hodnotenia z prvých troch filmov z pradávna a asi pri štvorke nemôžem inak. Keď už sú aj tie kameňáky staré, ale keby boli dobre prednesené, či zahraté. Takto nebolo vtipné takmer nič. Možno aj bez toho takmer. Klinec do rakvy čo sa týka hereckých výkonov, zvlášť tých vedľajších, obzvlášť u dvoch rómov. Nerozumiem, ako sa dá takto zle zahrať film.

Divoké historky (2014)

Príjemne potešilo, hoci čakal som väčšie prepojenie medzi jednotlivými príbehmi. Ale kto absolútne nič nečaká, príde si určite na svoje. Skromné príbehy nabité napätím a väčšinou nečakaným zvratom. Trochu morbídne a nereálne, ale ktovie.

Odbor městské zeleně (2009) (seriál)

Parks and Recreation má v mojich očiach tendenciu šmýkalky na pieskovisku. Najskôr zaujme kamerou, vtipom, originálnymi nápadmi, následne sa vyštverá o kúsok vyššie keď vymenia postavu mestského plánovača za dvoch auditorov, ktorí sú oveľa sviežejší, až sa zrazu spustí z kopca a klesá na kvalite. Postavy ubúdajú a ak aj sa nejaká nová tvár objaví, neprinesie želané ovocie, čiže neprebije až extrémne na nervy lezúcu hlavnú postavu. Tá pred poslednou sériou vyzerá, že sa upokojí vďaka tehotenstvu, no odrazu poskočíme o niekoľko rokov dopredu, aby sa udialo niečo nové a zaujímavé, no čaro je aj tak preč. Miernym vymrštením zo šmýkalky smerom na hor je záverečný dvojdiel, ktorý seriál pekne zabalí a pošle aj s mašličkou. Každopádne, latka vysoko nastavená v prvých 3-4 sériách, potom ju ale seriál podlieza.

Leviatan (2014)

Ja som z Leviatana sklamaný. Asi bol na mňa príliš surový a chýbal mi tam kúsok Hollywoodskej atmosféry. Viem, že to tak bolo chcené a mienené, no ja som sa vážne nudil. Zanechalo to vo mne obraz Ruska, aký som mal, no len tú jeho zodratejšiu časť plátna.

Dunkerk (2017)

Bol to taký i, ukážu mnoho nechutnosíný vojnový film. Klasické americké vojnovky nás najskôr uvedú do deja, ukážu mnoho nechutností a vygradujú atmosféru k veľkému finále. Nolan sa ale pokúsil o konštantné napätie prepletením troch dejoch, ktoré trvali rôzne dlhý čas, až sa v jednom okamihu stretli. Zaujímavá myšlienka, parádne letecké zábery, aj keď zimomriavky mi akosi na záver chýbali. Rozhodne ale lepšie než trailer pre mňa.

Válka o planetu opic (2017)

Spoiler alert: Vyvrcholenie trilógie prinieslo mierne sklamanie. Bolo v ňom strašne veľa vecí na zamyslenie a pri skutočne dobrom filme by som sa nad niečím takým nezamýšľal. Spomeniem napr. putovanie na koňoch štyrmi ročnými obdobiami pomaly, ešte aj so zapichnutým šípom v boku, stret dvoch ľudských armád ústiaci do boja, no ľudia brániaci pevnosť si všimnú utekať preč opice a radšej začnú strieľať do nich, než do vrtuľníkov nad nimi. "Smiešna" opica, ktorú som ihneď identifikoval ako Dobbyho z Harryho Pottera mala asi odľahčiť mierne ponurú atmosféru, no bola skôr rušivým elementom celej druhej polky filmu. A v závere so mnou ani nejak nepohlo, ako skončil Caesar, hoci túžba autorov tam určite bola. Možnože je trojka kvalitatívne na úrovni prvých filmov z trilógie, no boli na ňu kladené väčšie očakávania.

Inherent Vice (2014)

Neviem, či som tento film nepochopil, alebo on nepochopil mňa, ale úplne ma minul. Asi ho musí človek pozerať pod vplyvom, aby si vychutnal to plynutie, niekoľkominútové vláčne dialógy o ničom. Proste za mňa vôbec nič. Ani chlpaté holé ženské. Unudilo ma na smrť.