Horší než smrt (2010)

Anglický originál z roku 2007 jsem neviděl. Po americkém remaku si ho však budu muset doplnit. Ono totiž i tato komedie má něco do sebe. Horší než smrt je třetí film co jsem měl možnost od Neila LaButeho vidět. A je to i jeho třetí film, kterému dávám pohodové 3*. Skoro se divím, že mu to u mě pořád prochází. Horší než smrt staví na celkem originálním nápadu (za to poklona anglickým scénáristům), který je vynucen do absurdit a šílených situací. A i přes fakt, že v černošském podání je to v jádru strašná píčovinka, bavil jsem se víceméně slušně. A to i díky hercům, kterým to společně vychází. Třeba všeobecně zatracovaný Martin Lawrence je boží, Tracy Morgan narozdíl od Smithových Poldů snesitelný, Dany Glover dědek jak má být a tak bych mohl pokračovat ještě pár řádků. LaBute tedy natočil slušnou komedii, která dokáže pobavit i neznalce originálu jako jsem já. 60 %

Skrýš (2010)

Už jen trailerová poznámka „od autora scénáře k filmu Identita“ ve mně vzbudila status očekávaného filmu. A jak Shelter dobře začne, tak bohužel špatně skončí. Postupem času totiž upadá do značného stereotypu a obyčejného průměru. A to jsem si první hodinku opravdu dost lebedil. Profesionální kamera, střih, herecké výkony. Všechno klape jak má, Julianne Moore si zase střihla super roličku a Jonathan Rhyes Meyers roste s každým dalším filmem. Navíc první půlka opravdu šlape i příběhově, kdy jsem netušil, co se bude dít dál a jak se to bude dít. Tvůrci se však v druhé půli dávají na cestu, na které jsem je už jen stěží mohl následovat. Napětí se vytratí, lekačky taky a co zamrzí nejvíc: Shelter začně nudit. A propad je to od napínavé první půlky docela propastný. Aspoň, že závěrečná scéna opět vyvolá jemný úsměv na rtech a trošku vylepší blbou druhou polovinu. Takže nakonec za pěkných 65 %, ale po suverénním začátku jsem přeci jen tajně doufal, že by to na ty 4* kápnout mohlo. Tak snad příště.

Jízda do pekel 2 (2008)

Klasická dvojka k celkem povedenému hororu. Takže více vražd, více krve a více všeho. Originálu Jízda do pekel 2 nedosahuje. Ale jako samostatný horor s partou teenagerů nedopadl tak úplně zle. Oproti jedničce se změnilo obsazení s příjemných herců na protivné a nesympatické herce, kteří se chovají nelogicky a jsou jednoduše neschopní. Dále násilí samozřejmě přibilo a tak tu máme odlétávající hlavu, propíchnutou hlavu nebo uříznuté prsty. V dnešní době klasický krvavý průměr, nic co bychom neviděli někde jinde. A samostatný konec je zas a znovu předvídatelný bez jakékoliv špetky překvapení. SPOILER: Za překvapení nepovažuju, když se na konci objeví záporák (který už má být dávno vyřízený), aby mohl zas a znovu vraždit v případných dalších dílech. KONEC SPOILERU. Jízda do pekel 2 ale není tak špatná, jak by to mohlo do teď vypadat. Je to celkem dobrá oddychovka, která je na nedělní večer jak dělaná. Ale když už, upřednostnil bych originální první díl. Ten je po všech směrech kvalitnější.

Jízda do pekel (2001)

Mírně nadprůměrný thriller. Ze začátku jsem celkem trpěl. Další variace na film, kde teenageři řádí, aby postupem času byla likvidováni, to už tu bylo ehm, to je tu pořád. Naštěstí Jízda do pekel splňuje do puntíku všechny žánrové body a co je hlavní, baví. Prvních asi 15 minut je nudnějších, poté se celý příběh rozjede a od okamžiku, kdy se poprvé ozve řidič kamionu alias Rusty Nail, je už vše naprosto v pořádku. Atmosféra je povedená a napětí střídá snad každou scénu. Samozřejmě v mezích žánru. K tomu vidět mladé „budoucí“ hvězdy jako Paula Walkera nebo mimo jiné zde výborného Steva Zahna také potěší. Nebýt velmi předvídatelného a klasického konce, přemýšlel bych i o vyšším hodnocení než jen průměrných 60 %. Takhle se jedná jen o jeden z těch lepších hororů, po kterým když sáhnete, chybu neuděláte a strávíte celkem příjemných 90 minut. Nic víc, nic míň.

Tekken (2010)

U Tekkena jsem se cítil stejně tak dobře jako před několika lety u Mortal Kombat, možná ještě o něco lépe. Přes zdější nízké hodnocení jsem byl velmi mile překvapen kvalitou filmu. Tekken není žádná pecka nebo bomba, ale jako film k celosvětově známé videohře je natolik dostačující, abych 4* bez jakýchkoliv problémů udělil. A nestydím se za to. Jasně, Tekken je béčko, ale je to zatraceně zábavné béčko, kde je všechno přesně tam, kde být má. Od výborné choreografie soubojů, přes sexy prdelky až po „ukamenujte mě“ sympatické herce. Zejména Jon Foo v hlavní roli mě zaujal, fandil jsem mu a i jeho protějšek Kelly Overton mě bavila a to nejenom díky svému vzhledu. A zmíněné souboje? Ty jsou super po celou dobu. A co je hlavní, oproti např. Street Fighterovi je jich mnohem víc a jsou střihově dobře zvládnuté. Nesmím zapomenout ani na zvukový doprovod, který vytváří dobrou kulisu zejména u soubojů v aréně. A že je příběh jedno velké klišé? To mně nevadilo. Dokázal jsem tolerovat scény, kdy Jin dostává přes hubu a po flashbacku se schopí a sejme kohokoliv, kdo mu stojí v cestě. A to se beze srandy opakuje snad v každém souboji. Pak je tu už jen pár drobností. Třeba snaha o epičnost vyznívá spíš směšně, ale jak říkám, jsou to jen menší nedostatky, které jsem schopen přehlídnout. I když budu v menšině, Tekken mě opravdu bavil a ta hodinka a půl rychle utekla.

Tma (2005)

Špatný film jednoznačně ne, zbytečný a nedodělaný film jednoznačně ano. Tma tudíž zůstává jen jakousi jednohubkou, která hlavně ze začátku staví na hutné atmosféře. Bohužel postupem času se atmosféra vytrácí a tak sledujeme jen laciné lekačky a závěr to vlastně domrší celý. Právě závěrečná návštěva „jiného“ světa mě už neskutečně nudila a nezajímala. Tma mě ke všemu tématem připomínala žánrově podobný Sirotčinec, oproti němu však nestíhá snad v žádném směru. Napadají mě snad jen herci, kde Maria Bello a Sean Bean vzájemně fungují a hlavně díky ním je to koukatelné a občas i docela dobré. Když je však odmyslím, zůstává pouze nevýrazný a dost zapomenutelný film, kterých ročně vychází mraky a z toho je většina lépe zpracovaná.

Street Fighter: Legenda z Hong Kongu (2009)

Neubráním se srovnání s letošním Tekkenem. A proti němu je Street Fighter jen slabým čajíčkem, který pořádně neví jak na to. Andrzej Bartkowiak padá ještě níž, než byl a po pro mnohé průserovém Doomu je tohle už asi poslední hřebíček do režisérské rakve :-) A to se musím přiznat, že béčkový Doom mě ještě docela bral a 3* si u mě zasloužil. Nový Street Fighter ale vůbec neví, čím chce být. A prakticky každý filmový aspekt je na něm buď průměrný, nebo z velké části podprůměrný až přímo mizerný. A navíc je to blbé a nezábavné. Rovnice blbé, ale zábavné tu prostě nejde ani v nejmenším případě dohromady. A tak se našli pouze dvě věci, které mě u filmu udrželi. Hlavní představitelka a sem tam akční stránka. Kristin Kreuk alias Lana ze Smallvillu je totiž v hlavní roli sympatická a celkem to zvládá. A akce sice není nic extra, ale aspoň se něco děje a i přes zmatený střih, jsem si ji docela užíval. Jen škoda, že se v celém filmu víc nebojuje a mnohem více se mluví. Street Fightera tudíž nedoporučuju a pokud někdo chce bojovku podle videoherní série, lepší volba než Tekken momentálně neexistuje.

Identita (2003)

Mangold válí! Sice se jedná teprve o druhý film, co jsem měl možnost od tohoto talentovaného režiséra vidět. Přesto se pomalu, ale jistě zařazuje mezi moje oblíbence. Jeho westernová Yuma mě bavila, Identita mě bavila ještě o něco víc. A není to jen zásluha Mangolda, ale i skvělého scénáře a dobře zvolené formy pro tento druh filmu. Už původní události, kde sledujeme osudy lidí, kteří se postupně dostávají do tajemného motelu, mají říz. Každý si jistě najde svého oblíbence a každý bude tipovat vraha, který v přítomném motelu vraždí. I já jsem měl pár tipů. Tvůrci však byli natolik šikovní, že v některých místech boří žánrové klišé a způsobují, že „my diváci“ musíme měnit svoje tipy a odhalovat kdože se to skrývá v kolence „vrah“. A věřte, že odhadnout, co se bude dít v další scéně, je celkem těžké. A závěrečná pointa? Překvapila, ale mě neohromila. Asi proto, že už jsem v roce 2010 něco podobného někde viděl (žádné spoilery! Nebudu říkat kde). Jinak naprostá spokojenost a konečně horor/thriller, který je originální a v dnešní době velmi uspokojivý. 70-80%

Nekonečný víkend (2008)

Hororů není nikdy dost. Tenhle oplývá hlavně nádhernou (!) přírodou. Točit v Austrálii se hold vyplatí. Ale jinak se Nekonečný víkend drží celkem dost při zemi. Nabízí opravdu hodně nesympatickou dvojici, která si vyjede na výlet (nutno říct, že zmíněný pár se po celou dobu filmu chová neuvěřitelně stupidně) a tento pár začne nevědomky ničit přírodu. Matce přírodě se to ovšem nelíbí a tak začne dvojici ubližovat. Za prvé je třeba říct, že se na to rozhodně dívat dá a některé části mě přišli dokonce zajímavé a na žánr i docela působivé. A za druhé třeba říct, že je to průměr a nic jiného než průměr. Na zahnání nudy jo, na nějaké zapamatování ani náhodou. V mysli zůstane pouze pár pěkných záběrů a docela drsný konec, nic víc. Čistý průměr.

Vánoční koleda (2009)

Kde jsou ty doby Forrest Gumpa a podobných filmů, kde Zemeckis dokazoval, že je skvělým režisérem a nemusel k tomu nutně mít pokročilou technologii a kupu peněz k dobru. Vánoční koleda jako jeho třetí film natočená stylem „Motion capture“ dokazuje, že Zemeckis to pořád někde v sobě má, ale né a né to najít. Audiovizuálně je to totiž zas a znovu super, balík peněz jde vidět a věřím, že některé scény v 3D museli stát za to (film jsem viděl v HD ve 2D). Bohužel je Vánoční koleda unavující. Scénář mě přišel docela prachbídný a prakticky u každého zjevení ducha jsem se díval na hodinky, kolik že zbývá do konce. A to je stopáž rozumná. Celá Vánoční koleda je tedy až moc zdlouhavá a skoro bych řekl, že nezáživná. A nic moc se v ní nestane. Škoda, protože Jim Carrey se snaží a Zemeckis by už konečně potřeboval nějaký hit, který by ho vrátil zpátky na vrchol. Celý film mě tak vyznívá hodně podobně jako třeba nedávná Alenka v říši divů. Po všech technických stránkách jsou oba filmy výborné, ale nějaké emoce, city či pořádný příběh prostě postrádají. A jsou vlastně jen ukázkou toho, abychom si řekli „wow, to vypadá fakt dobře“, ale pokud se podíváme pod povrch, uvidíme neskutečně prázdné filmy. 3* tak jsou adekvátní a upřímně, nechybělo mnoho a koleda si ode mě odnesla hvězdičky dvě. 50 % a ani o procento víc.