Drž si šátek, Tatjano (1994)

,, .............víte,mi beatníci se nedožíváme příliš vysokého věku."

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Bezesporu už byly natočeny mnohem drsnější ,nebo kontroverznější(úchylnější?) filmy o zneužití moci v rámci konzumu či politiky (Okupace ve 24 obrazech,Funny game,dr.Divnoláska ...., nebo třeba Videodrom,-jen tak namátkou),tak proč Saló tak strašně prudí ,he? Že by pro tu nelíbivou nahotu,tolik jinou než ta obvyklá kašírovaná všude okolo? Nebo že by klid divákův tolik rušili perverzní a násilné scény? No to snad ne,vždyť jen v Panu a paní Smithových je násilí desetkrát víc než tady,-ale Smithovi jsou vlastně bžunda,že? - V kině jsem na tom byl třikrát.Mé dvě kamarádky ,které se na to se mnou ze zvědavosti vydaly,jedna jako druhá předčasně, i se mnou, opustily sál.Ani moc nenadávaly,jen to prostě vzdaly. Potřetí (už sám) jsem to již zdárně dokoukal. Rozhodně bych si u tohoto snímku nedovolil tvrdit ,že se jako líbilo(nemá se co líbit),ale spíš než hnus se dostavil poměrně tísnivý pocit z té neuvěřitelné porce zmaru,strachu a rezignace z bezmoci v konfrontaci se zlem. Tohle a takhle podané rozhodně není nic líbivého,ale to přeci neznamená, že je to špatně zpracováno! Nic pro konzumenty všeho a pro ostatní jen občas a se zaťatými zuby.I jako memento.

Babettina hostina (1987)

Zištně jsem se přes nějaké to dobře uvařené jídlo dostal blíž k srdci nějaké té mi bližní. Jenže nemám takovou duši, ani neumím tak dobře vařit jako Babetta.A tak alespoň jak můžu čučím na tenhle skvost.

Pelíšky (1999)

Já prostě pana Hřebejka nemusím. Tedy ne že by to nebyl zručný filmař,to on je,-ale to jeho tlačení na pilu! -Co takhle trochu lehkosti? Jenže- vono se to asi takhle líp prodá,že?

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Od Delikates přes Amelii z Montmartru k Vetřelci lV !! Jean-Pierre Jeunet je skutečně ,,renesanční" režisér. A když je jedním z producentů nějakej Walter Hillů není divu ,že vznikne takhle sice vizuálně zajímavá leč jako celek obskurní kombojka po níž se už asi pětky nikdy nedočkáme.

Vetřelec (1979)

Film mého dětství,to nejde nemilovat.

Marketa Lazarová (1967)

Kdyby,kdyby ,no- -já vím nejlepší český film všech dob -a tak... Navíc moc nemusím,když někdo operuje v hodnocení předlohama k filmům a vlastnímu komentáři k filmu moc nedá,jenže už zase si nedokážu pomoci. Z knihy mi za nechty zalézal všudepřítomný mráz,ale u filmu mě jen záblo. Vančura asi nebude pro filmaře úplně ten nejlehčí text a tak i nadále pro mě jedinou opravdu zdařilou Vančurovou adaptací zůstává Rozmarné léto a nejlepším Vláčilovým počinem Údolí včel.

Obvyklí podezřelí (1995)

Nejhnusnější,nejchytřejší a nejpodlejší gangsterský padouši rostou v maďarsku.

Gosford Park (2001)

Ani Altmanova genialita tentokrát nezabrala,-poměrně laciný příběh.Na polopatické vyprávěnky u něj nejsem zas až tak zvyklý.A jestli mám někdy náladu pustit si maníristický film ,tak to spíš nějaký Greenaway.-Ale copak to jde dát Altmanovi míň jak 70%?

Top Gun (1986)

Jako filmový fanoušek, ale samozřejmě laik, si nemůžu nevšimnout že asi vše v pořádku,-jako že kamera střih, hudba, režie a tak. Ale ten příběh!! Takovouhle řídkou stolici i na jaře na pastvě bych jen těžko pohledal. A uřvaný to je jako já, když do tý řídký stolice šlápnu.